Onko LED-valaistus varteenotettava vaihtoehto, kun valitaan uudisrakennukseen käyttövalaistusta? Pitäis pikkuhiljaa kuulemma päättää, että saadaan annettua tietoa sähkösuunnittelijalle. Tämä suunnittelija oli aikaisemmin tiennyt kertoa, että ledien valoteho ei ole riittävä, kun taas puolestaan eräs asentaja oli todennut että hyvinkin varteenotettava vaihtoehto, jos vertaa esim. halogeeneihin ja nämähän kielletään kuiteskin tulevaisuudessa, eikö? Joten, miksei ledi? Itse epäilen tämän suunnittelijan sanomisia, kait se vaikuttaa milt kantilt kattoo. Itsekin sähköasentajaksi opiskelevana, olen ihan harrastusmielessä perehtynyt lediin, joten itessään tämä on mieluisa ja ekologinen ratkaisu. Mitä mieltä olette?
LED-valaistus
rakentajan poika
10508
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei ole ledeistä parusvalaistukseen vielä muutamaan vuoteen. Tekniikka ei ole riittävän pitkällä ja tekniikan kehittyessä menee aikaa kaupallisten sovellusten saamiseenkin vielä aikaa. Saatikka että ne alkaa olemaan hinnaltaan kilpailukykyisiä.
Yksi ongelma on tosiaankin valoteho. Muita on raat ja värintoistot. Tehokkaissa ledeissä on jäähdytysongelmia koska otta tehoa melkein halogeenin malliin.
Tehosteina,tunnelmana,kohdevaloina jne. menee nykyäänkin.
Perusvalaistuksessa parhaita on loisteputket eri muodoissaan. Ekoloogisuuksia voi miettiä monella tavalla. Eli tuijotetaanko vain välitöntä sähkönkulutusta vai uuden tekniikan luomista,tuotantoa ja kuluttamista laajemmalla mittakaavalla?
Halogeenien kieltämisiä ei kannata kovin vakavasti ottaa koska kauan ennen kieltoa pitää olla korvaavia polttimotyyppejä yleisesti saatavilla.
Valaistuksessa on näköjään menossa murros. Hehkulamput kielletään kokonaan, osin jo tänä vuonna, ja nyt yleisessä myynnissä olevat halogeenilamputkin, vaikkakin muutama vuosi myöhemmin. Jotain uusia halogeenilamppuja ilmeisesti ei kielletä, muttei niitä näytä olevan marketeissa vielä (energialuokka B).
Loisteputket ja energiansäästölamput ovat tulevaisuutta, mutta eivät sovi joka paikkaan, esim. ulkovaloissa energiansäästölamput ovat pakkasella paljonkin himmeämpiä. Korvaavia ratkaisuja odotetaan, mutta kiellot näemmä astuvat voimaan ilman näitä korvaavia tuotteita. LED on lupaava mutta puolivalmis tekniikka, eikä sen massatuotanto ole vielä käynnissä. Alkuvaiheen tuotteet ovat aina kalliita.
Yritä välttää sellaisia ratkaisuja joilla sidot itsesi määrättyyn tekniikkaan. Toinen ratkaisu on että varaudut uusimaan valaisimia kun uusi tekniikka on käynyt lastentautivaiheet läpi.
Tälläkin palstalla löytyy kaikenlaisia kirjoittajia joilla on kaikenkarvaisia mieltymyksiä ja jopa selvästi harhaanjohtavaa "tietoa" tarjolla. Osa saattaa olla myyjiä.
On saatavana kovassakin pakkasessa hyvin valaisevia energiansäästölamppuja, toki nekin pakkasella syttyvät himmeänä ja valikoima on suppea. Loistelamppuenergiansäästölamppujen kehityksessä tuskin tapahtuu suurta kehitystä, ne ovat jo niin vanha keksintö (lähes 30 vuotta).
Käytännössä lähes kaikenlaisia halogeeneja tulee saamaan jatkossakin (näillä näkymin), joskin niiden valotehokkuus on nykyistä parempi. Tai jos tarkkoja ollaan, melkein kaikki ympärisäteilevät halogeenit kielletään jo syksyllä mutta vain siihen asti, että EU ehtii korjata virheensä. En kuitenkaan suosittele halogeeneja oikeastaan mihinkään, paitsi ehkä hehkulamppujen tilalle jos energiansäästölamput eivät kelpaa.
Yleisvalaistus kannattaa toteuttaa mielestäni loistevalaisimilla.
Valaisinrakenteita ja jäähdytysripoja itse lamppuun ollakseen tehokkaita. Puolijohde pitää saada pysymään sopivan viileänä, jotta saadaan paljon käyttöikää lampulle.
Osramin uudessa luettelossa oli jo ihmeteltävän paljon uutta tehokasta ledi-tekniikkaa. Ottaa aikansa, ennenkuin valaisintehtaat saavat "sorveihinsa" uudet asetukset.
Toisaalta monia ledilamppuja väännetään yhteensopiviksi halogeenilamppujen ja hehkulamppujen kannalle.
Oletan, että uusi tekniikka ryöpsähtää määrissä ja halpenee nopeammin kuin uskommekaan. Sehän on vain puolijohdetekniikkaa, jonka tuotannon automatisointi hallitaan maailmalla aika hyvin.
Tämä eräs asentaja manasi, että halogeenit herkästi aiheuttavat tulipaloja. Jos ledeistä tekee valaistuksen täytyy laittaa muuntaja väliin, nykyäänhän on tarjolla näitä elektronisia muuntajia. Jos ny ensialkuun asentaa uppohalogeenit tietyllä syöttöjännitteellä, ja sitten kun tämä LED tekniikka on kehittynyt, niin vaihataisi tämän halogeeni-valaistuksen LED-valaistukseen, jos kerran nämä kannat tuppaavat olemaan ja tulemaan samanlaisia ledeissä, sekä halogeeneissä. Kyllähän ekologisuus plussaa, siksi mää tämmösiä tääl kyselen, emmää muuten välittäs valaistuksest paskaakaan, mut kun ajattelee et mimmosii haittoi luonnol tulee e-säästölampuist tai loisteputkist, tai kuinka paljon neet vaativat käytön jälkeen toimenpiteitä. LEDithän ovat halpoja tulevaisuudessa, kuluttavat vähän sähköä ja tuottanevat vähän haittaa ympäristölle. Sähkö ei ol mittä halpaa ny eikä tulevaisuudes. :D
Mukava kuulla, että ajattelet ympäristöä, mutta:
"emmää muuten välittäs valaistuksest paskaakaan"
No kannattaisi välittää muutenkin. Hyvä valaistus on tärkeä hyvän näkemisen kannalta ja voi tutkitusti jopa auttaa mielenterveysasioissa. Suomessa on pitkä pimeä aika, jolloin valaistuksella on väliä.
Energiansäästölamppujen jälkikäsittely vaatii vain pari prosenttia lampun elinaikanaan kuluttamasta energiasta. Ongelmajäte ei ole ongelma, kun loistelamput kierrätetään.
Mielestäni ei ole huno valinta käyttää parasta tällä hetkellä saatavaa tekniikkaa. Loistelamput ovat varma valinta ja niillä päästään tällä hetkellä parhaaseen tulokseen.
Halogeeneista ajoi aika ohi jo 10 vuotta sitten. Paitsi halpamarketeissa, jonne rihkama nyt dumpataan.
Kunnon valaistuksen saa tehtyä downlight -valaisimilla, joita saa himmennettävinäkin. Tietty näissä on se vika, että maksavat 100 €/kpl eikä 5 €/kpl
...mutta kokonaishinta on noilla 5 € valaisimilla "vähän" isompi,kun otetaan laskuihin mukaan
- asennukseen, kaikenmaailman suojakuppeineen, kuluva aika
- KERROTTUNA valaisimien määrällä - pienestä valotehosta johtuen yhteen huoneeseen tarvitaan väh. puoli tusinaa valaisinta, isoon parikymmentä
- energiankulutus
- lampunvaihtokustannukset, etenkin korkeissa tiloissa, missä pitää viritellä tikkaita/tellinkejä
Em. syistä halogeenit ovat jo täysin out julkisella puolella. Jos jossain halogeenin näköisiä valaisimia on, niin niissä on monimetalli- tms. purkauslamput.
LEDitkin ovat vielä lähinnä tulevaisuuden lupaus. Menee vielä monta vuotta ennen kuin
1) ledit ovat kehittyneet valoteholtaan yleisvalaistukseen riittäviksi (nyt tehot vielä luokkaa 100 lm/LED eli 1/10...1/20 osa siitä, mitä yhdellä, pienellä, loisteputkella saa aikaiseksi ... ja sitten kun laitetaan 10 teholediä nippuun, valaisin ei enää ole pieni ja halpa)
2) tämän valotehon saa hinnalla, joka ei ole 10x loistevalaisimien hinta
valaistuksen osuus sähkönkulutuksesta on pieni
nyt saatavilla olevat hyvät led valaisimet on teholtaan aika isoja ja erittäin kalliita.
Esim philipsin led spotti 7.5W tehoa ja hintaa toista sataa egee!.
siinä rinnalla vastaava hakogeeni 20W ja hintaa 3-5 euroa! kumpikin kuumenee yhä paljon ja tarvii liitäntä laitteen eli mten paljon säästä kun paat ledit!
no tulevaisuudessa ledit halpenee ja nyt myynnissä olevat halvat ledi ei täytä sitä tehtävää mikä valaisimille on annettu.
"Tämä eräs asentaja manasi, että halogeenit herkästi aiheuttavat tulipaloja"
Oliko kertoa oikein tilastoja?!?!
laita ihan normaalit halogenit ja niille kunnollinen/fiksu ohjaus saat silloin rahalle vastinetta.
Ja aikanaa kun ledi toimii ja on edullisia hankkia ne käy silloin vanhoihin lamppu kantoihin sillä ei nyt aleta uusia kantoja keksimään vaan mennään vanhoilla.
No enpä menis kehumaan 20 W halogeeneja. Valoteho on niin pieni, että noita pitää laittaa ihan tolkuttomia määriä, jos haluaa jonkin tilan valaista. Suunnilleen sama valoteho taitaa lähteä jo 7 W kämmenlamppuvalaisimista ja jollain n. 20 W downlight valaisimella valoteho on helposti 4-5 kertainen eli kahdella kunnon valaisimella korvaa 10 leikkikalua.
Ja ne kokonaiskustannukset... paljonko menee sähkäriltä aikaa 50 halogeenituikun asennuksiin ja johdotuksiin? Että taitaa niiden 3 euron rimpuloiden asennus maksaa 10x valaisimien hinta, kaikenmaailman suojakuppeineen -> onko mitään järkeä asennuttaa jotain kiinanihmeitä? Etenkin, kun seuraavien 5-10 vuoden aikana jokaiseen valaisimeen joudutaan vaihtamaan lamppu pariin, kolmeen, kertaan.
Ainoa asia, missä halogeenituikut ovat päteviä, on häikäisy.
7.5w lamppu tuottaa väkisinkin vähemmän lämpöä kuin 20w lamppu..
Halogeeni liitäntälaitteella on energiatehokkaampi kuin halogeeni ilman liitäntälaitetta, jos otetaan huomioon valovirran tuotto.
Ledlamppuja tuskin tullaan massoittain näkemään nykyisillä kannoilla. Nykyiset kannat eivät sovellu lämmönluovuttamiseen..on siis tehtävä kokonaisia valaisimia, joissa käytetään LEDiä. Uskon myös että teollisuus haluaa päästä eroon nykyisestä tilanteesta, jossa ledlamppuja käytetään väärillä virtalähteillä.Markkinoilla on myös monenlaisia ledlamppuja joissa on samanlaisia kantoja, mutta vaativat kuitenkin erilaisia virtalähteitä.Toivottavasti pelisäännöistä saadaan sovittua, ettei käy niin, että joka valmistajalla on omat juttunsa, ja jätteenmäärä sen kun kasvaa...
Tehokkaiden ledien hinta tuskin tulee pahemmin lähiaikoina tippumaan. LEDissä on vielä niin paljon potentiaalia suorituskyvyn nostoon, että hintaa pysyy nykytasolla, vain valovirta kasvaa..
Monesti sanotaan että LEDien osalta kehitys on hurjaa...omasta mielestäni kehitys on huomattavasti hidastunut viimeisen vuoden aikana. Sensijaan alalla olevien yritysten lupaukset ovat huomattavasti kasvaneet, josta voi tulla taas sellainen kuva että kehitys on kovaa.