Google maps.Ruotsia

identityfication

Hei,oletteko sattuneet huomaamaan että Google map suosittaa enemmän ruotsinkieltä kuin suomea,suomalaisissa kartoissa ?
Esim.Google map hakukenttään ,saariseläntie helsinki.
Näkymässä monta katua pelkästään ruotsiksi.Ja monta muuta paikkaa.
Löytyiskö karttasivustoja joissa lukisi myös suomeksi katujen nimet ?
Tietääkö kukaan ?

2

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syysmatka

      miksi nämä ei löydä sitten suomesta sisäsuomen teitä,vaan kylmästi ilmoitetaan että ei löydetä sijaintia ,vaikka on posti numerosta lähtien kaikki,taitaa olla niin että kun on ruuhkaa helposti laitetaan lappu että emme löydä kun pitäis lukea emme ymärrä suomea emmekä osaa tehdä mitään.Iltasanomilla on myös karttapalvelu,ainakjin ollut.Itse käytin paljon näitä palveluja,sitten ostin gsp.
      Sillä sama ongelma väännetään venäjäksi suomea ja pyydetään tekemään u käännös kun ei osata ohjata kartalla tai teetetään ihan kummallisia reitinvalintoja,mistä näitä hulluja palveluja tippuu.

      • vähemmistöaktiivi

        tuppaa tuota syyneslangia ja varmaan tuntee olevansa suurikin vapaustaistelija. PERRRRRRRRRRRR


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      266
      9401
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      5
      2811
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      235
      2014
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      105
      1940
    5. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1447
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      64
      1418
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      131
      1363
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1016
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      921
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      848
    Aihe