Kielimatkalle

Olen aatellut, että jos menisin kielimatkalle harjoittamaan englannin kielentaitoja, jotta saisin käytännön taitoja kielestä.

Kannattaako kuitenkaan mennä kielimatkoille ilman ketään kaveria tms? Itseäni henk koht kiinnostaa hirveästi mennä, mutta kavereillani ei joko ole varaa tai eivät vain halua.

Kannattaako moisiin lähteä yksin? Tosin ihmisethän ovat ihan sosiaalisia, että varmaan ei ihan yksin jäisi.
2215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

miksei kannattais? frendi oli ollu jossai infotilaisuudessa ja siellä sanottii, että noin puolet lähtee yksin. Että ei kannata estää "unelmaa" sen takia.

Äänestä

Tottakai kannattaa! Olin juuri 3 viikon kurssilla Dublinissa ja olin siellä ainut suomalainen. Sanoisin, että enemmän kuin puolet lähtee yksin. Niin saat parhaiten harjoitettuakin kieltä ja uusia ystäviä. Ei yksin jäämisen pelkoa ole, ulkomailla opiskelevat ihmiset ovat yleensä rohkeita ihmisiä ja uskaltavat tutustua sinuun ja sinä heihin.

Lähdet vain avoimin mielin matkaan, etkä pelkää puhua englantia. Suomalaisilla on hyvä englannin osaaminen, joten sitä on turha pelätäkään, vaikka suomalaiseen tasoon nähden kokisit olevasi heikoilla.

Reissulle vaan, se tulee olemaan upea kokemus! Opiskelua, kulttuuria, uusia kavereita, bileitä.. :) Ja englannin puhuminen ja ymmärtäminen parantuu huomattavasti. Vain kolmen viikon jälkeen ymmärsin täysin englantia ja koska en puhunut enkä kuullut lainkaan suomea edes puhelimen kautta, suomen kieleen palaaminen oli jopa huvittavaa: jouduin kysymään englanniksi apua lentokentällä, vaikka porukka oli suomalaista; kieli oli niin takussa.

Kurssikavereistani suurin osa oli vain kahden viikon kursseilla, lisäksi oli pidempiaikaisempia, monen kuukauden (- 8 kk) opiskelijoita. Enimmäkseen sai kuulla espanjaa, italiaa ja ranskaa. Koulun opettajat olivat lähes kaikki alle kolmikymppisiä ja enimmäkseen ammattitaitoista porukkaa, itselläni ainakin sattui todella hyvä opettaja, vain 25-vuotias, mutta ehkä paras kielenopettaja ikinä. Koulut seuraavat aikaansa opetustyyleissä- ja aiheissa. Olin siis kurssilla EF:n kautta.

- Sonja

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pölöpölö 2 kirjoitti:

Olen aatellut, että jos menisin kielimatkalle harjoittamaan englannin kielentaitoja, jotta saisin käytännön taitoja kielestä.

Kannattaako kuitenkaan mennä kielimatkoille ilman ketään kaveria tms? Itseäni henk koht kiinnostaa hirveästi mennä, mutta kavereillani ei joko ole varaa tai eivät vain halua.

Kannattaako moisiin lähteä yksin? Tosin ihmisethän ovat ihan sosiaalisia, että varmaan ei ihan yksin jäisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu