Pihallani on melkosuuri koivu joka on haaroittunut...
Aion lyhentää sitä haarituksen alapuolelta.
Jääköhän puu "henkiin" tämän operaation jälkeen, tietysti sahauspinta pitää käsitellä jollakin aineella ??
Nyt hyviä vinkkejä kehiin !
Kiitoksin puunkaataja
Koivun katkaisu
4
769
Vastaukset
- voit tehdä
kokopuun jo suoraan saunapuiksi
- lyhennän
No, mikähän sitten olisi Fiksu vastaus / tieto ?
Täällä odotellaan asiallisia vastauksia ->
- oijr
Lopputuloksesta ei tule koskaan hyvää ja koivu ottaa toimenpiteestä poikkeuksetta lahon itseensä. Nimimerkkisi viittaa puun kaatoon. Jos koivu tosiaan on liian suuri, niin kaada sitten pois, äläkä tee siitä puun irvikuvaa.
- metsuri70
koskematta koko puuhun tai kaataa se kokonaan. Koivu ei sovi leikattavaksi. Keväisin leikkauskohdasta tulee runsaasti mahlaa ja kaikki mahdolliset lahottajat pääsevät puun sisään eli puu lahoaa hyvin nopeasti leikkauksen jälkeen. Koivu ei ole muutenkaan pitkäikäinen puu vaan sen kasvu loppuu jo noin 60 vuoden jälkeen. Sen jälkeen se ränsistyy hiljalleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1692607Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19737Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait212722Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678