Paljonko kissa maksaa?

Ainis

Haluaisin hankkia kissanpennun. Voisiko joku kertoa paljonko keskimäärin yksi rotukissanpentu mak- saa?

Kiitos etukäteen vastauksista. :)

17

6113

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nenna.

      On hyvin paljon erilaisia. Riippuu ihan rodusta jonak haluat. Tosiasia on kuitenkin, että eläimen pitäminen tulee maksamaan paljon enemmän kuin kerran maksettu hinta.

      Mutta yleissääntönä voisi sanoa, että rotukissanpennut maksavat monta satasen seteliä.
      Maatiaiskissoja saa halvalla, jopa ilmaiseksi, mutta niistä on pidettävä yhdenvertaista huolta siitä huolimatta. Myös maatiaisista löytyy pitkäkarvaa, lyhytkarvaa..

      • Anonyymi

        Rotukissojen hinta, pentujen siis on rodustakin riippuen 600-1200 euroa. Maatiaisten hinta liikkuu 150-300 eurossa.
        Kissa tosiaan on kallis pidettävä, mutta kunnollinen ravinto(ei viljaa, ei soijaa yms) pitää sen hyvässä peruskunnossa, kestämään helpommin terveenä. Se säästää taas el kuluissa, ja kissasta on iloakin kun se jaksaa ilahduttaa omistajaa.
        Kissan arvo on siinä, kun se on omistajansa hyvä kaveri ihan kaikessa mitä omistaja tekee, ja kehräyksessä, lämmössä omistajan säärille, ym asioissa.
        Muistetaan kissan arvo. Hoidetaan oikein, eikä päästetä heitteille.
        En nyt ole fanaattinen, vaan ihan tavis kissanomistaja. Ruokin oikein. Yksi el reissu on tullut sairauden takia, johon sai antibioottia, ja nesteytystä, ja tukihoidon ja toipui täysin.
        Ulkoilutan valjaissa, kuten kuuluu, vain vapaapäivien aamuina(se ei tykkää illasta käydä). syy tuohon aamuyön ulkoiluun on, että eräs toinen kissa liikkuu sen reviirillä välillä siihen aikaan, ja kissani haluaa hätyttää sen aina tiehensä.
        Kissan kanssa sitten, pitää muistaa, että jokainen kissa on erilainen, luonteelta ja tottumuksiltakin. Kun pennun saa, sille ei parane laittaa oletusten mukaan mitään mallia miten sen kuuluu elää ja olla. Kyllä se itse tykö tulee, kun haluaa. Ja ilmaisee mikä siitä on hauskaa, millainen se itse on.
        Tää nykyinen ihan erilainen kuin aiempi yli 14 v elänyt oli. Että- kissa elää normaalisti vähintään kymmenen, enintään noin 22 vuotiaaksi. Että kun ottaa kissan, ottaa siitä vastuun sen eliniän ajan. Ettei ota vain hetken ajaksi, ja laita pellolle katoamaan, tai kierrätykseen muuten. Hyvään omistajaan kissa joka pitää hänestä, kiintyy ihan oikeasti.


    • tä

      tä

    • Siipipala.

      Rotukissoihin ja niiden kasvattajiin voit tutustus vaikka täällä:

      http://www.surok.fi/

      Myös kissanäyttelyt ovat hyviä paikkoja tutustua mukavaan rotuun hieman paremmin.

      Lemmikkitasoisen kissan saa keskimäärin 500-600€ Luulisin että vaikka Brittiläisen lyhytkarvan (joka on aika yleinen rotu) halvemmallakin n.300-400€
      Kissan hinta perustuu aika paljon siihen kuinka harvinainen rotu on sekä siihen minkälaisesta yhdistelmästä pentu syntyy.

    • irkku

      paljonko kissanpentu (ei rotukissa) maksaa? haluaisin pienen ilon lähteen kotiin!!!!

      • Anonyymi

        -Haluat leikkiä öisin kissan kanssa kello 2 aamuyöllä. Haluat siivota kello 6 aamulla vessaa, että kissa voi mennä siihen pissille, ettei yksi pissikasa joka aiempi, saa kissaa karttamaan vessaa, ja kusemaan kenkiesi päälle.
        Haluat mättää ruokakiposta puolet annoksista roskiin, koska kissa on syönyt vain hyytelön. Kun ostat raksuja, ne eivät olekkaan kissasi mieleen.
        Haluat siivota ruukunsirpaleita ja rakkaudella kasvattamasi huonekasvin kappaleita lattialta. Haluat aamuisin silittää kaksi sekuntia kissaa. Haluat iltaisin kuunnella kehräystä viisi minuuttia, jos käy säkä, ja samalla kissasi änkeää kynsineen tassuttamaan kaulaasi.
        Jne.
        Jos tosiaan haluat tuota, ja kaikkea muuta, mm rikkinäisiä kananmunia, ja revittyjä pakkauksia ym, niin mikä ettei, etsi se pentu.
        Tällä palstalla ei ole leensä myynnissä. Löytökissapaikoissa on todennäköisesti pentuja nyt luovutusikäisinä, eli etsi löytökissapaikat netistä.
        Käy katsomassa, päätä sitten.


    • vastaus4

      a

    • Deuce3

      Sehän riippuu ihan tyypistä. Hyvin hoidettu, rokotettu, madotettu, sirutettu maatiainen saattaa sekin maksaa muutaman satasen. Ei ollenkaan hoidettu, navetassa kasvanut pentu voi olla ilmainen mutta samat hoitotoimenpiteet sille on suoritettava joten hinta tuskin on loppujenlopuksi sen pienempi. Kissa on vain luultavasti saanut huonommat eväät elämään kasvaessaan navetan takana ja taistellen ruuasta, kuhisten madoista.

      • Taruse

        itellä kaks maatiaista...madotettu on mut ne rokotushommat menee vähän överix...kissat on aina pärjännyt ilmankin


    • dänkkihuora

      saat multa kissan 1,50e jos tuuut hakee tänään mynämäeltä ja saat kaupan päälle koiran

      • Anonyymi

        Ok millon


    • ihminern

      tä

    • näyttelyyn

      Rotukissan pennun hinta riippuu rodusta, pennusta, myyjästä ja ostajasta. Hintahaitari noin 700 - 1500.

      Käy kissanäyttelyissä, valitse rotu ja ota yhteyttä kasvattajiin. Näyttelyissä tapaat kasvattajia kissoineen, keskustele heidän kanssaan.

    • Taruse

      "tavalliset" maatiais kissat ei monesti maksa mitään. ne kuitenkin ovat kestäviä ja hyviä kissoja kelle vaan jotka kissoja rakastaa. itselläni on kaksi ja kokemuksesta sanon et no problems. ei tarvii kirjoja eikä muutakan byrokratiaa. Kiva rakastava koti kisulle on parasta
      Monesti kaupan ilmotustaululta saattaa löytyy. kun mun kissa sai pentuja nii kaverin kaverit vei käsistä.

      • kissa19v

        Minulla on ollut kolme ns. ilmaista maatiaiskissaa, mutta kyllähän niistäkin kuluja tulee: Sterilointi/kastrointi, rokotukset, madotukset, vanhenmiten lisää eläinlääkärikuluja...
        ("kun moikkaat eläinlääkäriä, se on aina viiskymppiä")

        Pennut ovat söpöjä, mutta kannattaa tarkkaan harkita kaikkien eläinten ottamista : Pystyykö sitoutumaan siihen vuosiksi? Onko varaa yllättäviin eläinlääkärireissuihin?
        (tulee mieleen nykyajan teiniäidit: oi, kun ne vauvat on niiiin ihania)


      • Anonyymi
        kissa19v kirjoitti:

        Minulla on ollut kolme ns. ilmaista maatiaiskissaa, mutta kyllähän niistäkin kuluja tulee: Sterilointi/kastrointi, rokotukset, madotukset, vanhenmiten lisää eläinlääkärikuluja...
        ("kun moikkaat eläinlääkäriä, se on aina viiskymppiä")

        Pennut ovat söpöjä, mutta kannattaa tarkkaan harkita kaikkien eläinten ottamista : Pystyykö sitoutumaan siihen vuosiksi? Onko varaa yllättäviin eläinlääkärireissuihin?
        (tulee mieleen nykyajan teiniäidit: oi, kun ne vauvat on niiiin ihania)

        Sinä oot oitanut hyvin. Totta ihmeessä maatiaisestakin on kuluja. Eläinlääkäriltä ei säästy, ellei oo ihmeen tervettä sorttia- omanikin on jo joutunut ihan akuutin sairauden takia käymään.
        Se voi olla yli satanenkin, jopa useita kun moikkaat eläinlääkäriä. Riippuu ihan mitä kissalla on niin siitä ja mitä hoitoa se tarttee.
        Sen oon päättänyt että jos omalla alkaa ilmetä vaikeahoitoinen vakava sairaus, se on sitten kerrasta piikitys- Helpompihoitoinen, joka kestää lääkityksellä, ja elämänlaatu pysyy sillä tavoin, onnistuu.
        Tonneittain en tunge kissan lääkäriin rahaa, ja eläimen kärsimys on ymmärrettävä ajoissa lopettaa.


    • paljontarjollaon

      Kissojahan saa edullisesti, rotukissat maksaa alle tonnin vaan.Ja maatiaispentuja saa 50€, eli ei kalliita ole.Nuoria kissoja saa edullisesti,katsoo vaan myyntipalstoilta.Myös kodinvaihtajia siis tarjolla, ja ainahan voi tarjota kodin löytökissalle.Niitä ei anneta vastuuttomiin koteihin, koska ovat sellaisista peräisin.Jos ei ole vastuullinen ihminen, ei pidäkkään ottaa lemmikkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      60
      1069
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1044
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      892
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      61
      824
    5. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      812
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      805
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      56
      704
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      699
    9. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    10. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      15
      656
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      83
      586
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      583
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      582
    16. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      580
    17. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      568
    19. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      543
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      11
      529
    Aihe