Hiustenlähtöä?

Minulla on alkoholiongelma, lähinnä kyseessä on tuurijuopottelu, väliin sitten ihan kuivia kausia.

Olen ollut huomaavinani, että rankemman juomisen päätteeksi hiuksia lähtisi päästä ihan mahdottomasti. Oletteko muut huomanneet samaa?

Tänään loppuu viimeinen juomaputki. Oikeastaan piti olla jo ihan raitis mutta olo oli niin kammottava aamulla, että jouduin juomaan yhden lonkeron ja illalla ehkä toisen, että saisi nukuttua. Pelkään mahdottomasti vieroitusoireita, koska kerran olen saanut niissä paniikkikohtauksen. Että sitä ihminen voi rääkätä kehoaan tällä tavoin.. :-(

Olen nyt miettimässä jotain hoitoa, että saisi homman loppumaan kokonaan. AA:kin voisi käydä.

Olen 54 vuotias nainen ja juomiseni on yltynyt neljän viimeisen vuoden aikana. Sitä ennen osasin käyttää alkoholia ns. kohtuudella, ilman krapularyyppyjä tai päiväkausien juopottelua.
7706
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Join monta vuotta putkeen. Yhteensä siis lähes 40v ja siitä aktiiviaikaa 25vuotta. Elämän alasajo kesti n. 5vuotta lopulliseen pisteeseen eli tilaan, jota alemmaksi en enää voinut mennä. Tila oli sänkyyn juominen, verhot kiinni ja paskoissa/pesemättömänä aina 2 viikkoa. Nyt on vuosi viimeisestä oluesta. Olin kaljajuoppo eli olutalkoholisti.

Äänestä

Aivan, pitkäkestoinen juopotteluputki on pahimmillaan itsensä törkeätä pahoinpitelyä. Ei siitä linnaan joudu, vaan paljon todennäköisempi vaihtoehto on kuolemantuomio.

Äänestä

Ikinä en ole kuullut kenenkään juoneen hiuksia päästään.

Noh, kaljoitellessa kai jä nuo hiukset harjaamatta, sitten kun alkaa kampailemaan, irtohiusta tuntuu olevan mahdottomasti. Tai ruokahuolto on ollut heikkoa, hius ei elä. ai on stressiä tai jotain, silloinkin hiukset harvenee..

Tai kaikkea samaan aikaan.

Mutta noin viinasta; kipaise A_klinikalle, sieltä hoitoa, jos on tarve. AA ei hoida mitään, siellä juodaan kahvia.

Äänestä
  • lähteä?.Turha syyttää shampoota,jos juo terveytensä.
    Näkeehän sellasta.

    Äänestä

Se kuulemma tapahtuu heikon ravinnon (johon tietysti ryyppääminenkin johtaa) tai stressin takia jopa puolen vuoden viiveellä, lisäksi kausittain tukkaa tapaa lähteä enemmän. Aloittajan iästä päätellen kyseessä voisi olla myös hormonaaliset syyt tai kilpirauhanen. Kannattaisi ehkä otattaa kokeet, jos sitä tuntuu lähtevän edelleen.

Kampaajalta joskus tiedustelin tätä, kun itsekin tykkäsin, että tukkaa tippui vallan mahdottomasti.

Juomisen lopettaminen kuitenkin kannattaa ehdottomasti :-)

Äänestä

Yksi selitys voi olla se että alkoholin runsas ja pitkäaikainen käyttö voi aiheuttaa anemiaa, joka puolestaan voi aiheuttaa hiustenlähtöä. Hemoglobiinin saa helposti selville lääkärissä ja labrassa pistäytymällä ja apteekista ilman reseptiä saatava rautakuuri korjaa tilanteen, mikäli rauta vaan imeytyy. Kannattaa kuitenkin kääntyä lääkärin puoleen - mutta ei hiustenlähdön, vaan alkoholismin hoidon takia. Älä, hyvä ihminen, jää yksin ongelmasi kanssa. Tänäänkin on aivan loistava päivä aloittaa uusi elämä. Voimia!

Äänestä

1) Juodessa jää terveellinen syöminen, liikunta raittiissa ulkoilmassa ja hyvä uni. Nämä ovat hyvän yleiskunnon perusta. Yleiskunto ja terveys näkyy ihossa ja hiuksissa.

2) Runsas alkoholinkäyttö häiritsee naisen hormonitasapainoa, naishormoni ylläpitää kaunista tukkaa, mieshormonin runsas erittyminen aiheuttaa hiusten harvenemista ja kaljuuntumista.

3) Juomakausina ei pese tukkaansa sopivin välein ja oikeaoppisesti, vaan miten sattuu.

4) Alkoholi heikentää hiuksille tärkeiden ravintoaineiden imeytymistä, vitamiinien lisäksi myös raudan, seleenin, piin ja biotiinin, jotka kaunistavat tukkaa.

5) Alkoholi krapuloineen aiheuttaa fyysisen ja psyykkisen stressitilan, lisäksi vielä harmit ja huolet jotka johtuvat välillisesti alkoholista (rahasotkut, ihmissuhteet, työ).

Kannattaa lopettaa alkoholin käyttö - muutenkin kuin hiusten takia ;).

Tukan palautumista kauniiksi ja kiiltäväksi voit edistää syömällä venhänalkioita pakkauksen ohjeen mukaan 1 tl/päivä, hankkimalla Pii biotiini ravintolisän, ottamalla kalaöljyä ohjeen mukaan, kysymällä kampaajalta oikeat tukanpesuohjeet (ethän vain laimenna shampoota ennen kuin hierot sen märkään tukkaan?) ja ulkoilemalla ja nukkumalla tarpeeksi.

Jos tahdot tukan oikein vimpanpäälle upeaksi, niin syö hirssiä. Se sopii pääruokien lisukkeeksi ja siitä saa maittavan puuron. Sen ainoa vika on pitkä kypsennysaika, joten sitä kannattaa valmistaa kerralla isompi erä ja pakastaa annoksina.

Kannattaa myös tutkituttaa lääkärissä hoirmonitasot ja otattaa kilpirauhaskoe, jos siinä on häiriötä.

Liiallinen alkoholinkäyttö pilaa paitsi ulkonäön myös koko elämän. Kannattaa hakea apua, jos omin voimin ei onnistu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juova nainen kirjoitti:

Minulla on alkoholiongelma, lähinnä kyseessä on tuurijuopottelu, väliin sitten ihan kuivia kausia.

Olen ollut huomaavinani, että rankemman juomisen päätteeksi hiuksia lähtisi päästä ihan mahdottomasti. Oletteko muut huomanneet samaa?

Tänään loppuu viimeinen juomaputki. Oikeastaan piti olla jo ihan raitis mutta olo oli niin kammottava aamulla, että jouduin juomaan yhden lonkeron ja illalla ehkä toisen, että saisi nukuttua. Pelkään mahdottomasti vieroitusoireita, koska kerran olen saanut niissä paniikkikohtauksen. Että sitä ihminen voi rääkätä kehoaan tällä tavoin.. :-(

Olen nyt miettimässä jotain hoitoa, että saisi homman loppumaan kokonaan. AA:kin voisi käydä.

Olen 54 vuotias nainen ja juomiseni on yltynyt neljän viimeisen vuoden aikana. Sitä ennen osasin käyttää alkoholia ns. kohtuudella, ilman krapularyyppyjä tai päiväkausien juopottelua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu