Meille on tulossa aivan pienet häät, vieraita noin 30. Vihkiminen pienessä kirkossa ja sitten hääateria pitopalvelupaikassa, johon siis kuuluu ruoka sekä kahvitus. Nyt ongelmana on se, että pitäisikö olla jotain ohjelmaa?? emme halua mitään erikoista ja ajatus oli alunperin mennä naimisiin maistraatissa ilman juhlia, mutta pienoisen painostuksen alaisena hääateria sitten on. Eli miten ohjelman kanssa, pitääkö jotain pientä olla ja mitä se sitten olisi?? Itse en ole ikinä ollut häissä, joten on hieman pihalla tästä hääjutusta kun nyt omat ovatkin tulossa, eli ei mitään ideoita.
pienet häät, ohjelmaa???
morsian -09
3395
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hääparille voidaan pitää puhe (esimerkiksi morsiamen isä). Sulhanen voi pitää puheen morsiamelle ja tai päivänvastoin.
Jos suvussa on taitureita, yksinlaulut, kitarasoolot, runonlausunnat yms. ovat kivaa ohjelmaa ruokailun lomaan. Jos taitureita ei ole, niin ei ole.
Jos pidätte musiikista,
hommaatte jonkun soittamaan tai laulamaan ruokailun ajaksi.
Runoja voivat kerätä ja esittää kaikki.
Tanssiseuroilta löytyy esiintyjiä, jos mieluummin liikettä seuraatte.
Yhdessäolo on kuitenkin tärkeintä,
muutama maljannosto (tervetulleeksi toivottaminen, hääparin onnitteleminen, vieraiden kiittäminen tuesta liitollenne jne) riittää kyllä myös.
Perhejuhlia, myös häitä, on lupa juhlistaa omalla tyylillä.
Myös koruttoman pelkistetysti.
..duolla tai triolla (esim. saxofoni, piano, kontrabasso ym.) os: www.elmeriband.info
Luo Tunnelmaa Juhliin ja mahtuu pienempäänkin tilaan.
Kysy tarjousta :)!
T. E staff