Minulla on puoli vuotta vanha kannettava Fujitsu-Siemens Amilo jossa pitäisi olla sisäänrakennettuna webbikamera ja mikki En vaan tiedä yhtään miten ne vois ottaa käyttöön? Käyttöjärjestelmä on Vista.
Voisiko joku fiksu neuvoa, kiitos. Pitääkö asentaa joku ohjelma, pitääkö hankkia joku erillinen mikrofoni, ja miten voi Messengerissä tai Skypessä tehdä nettipuhelun webcamin avulla?
Voisiko joku fiksu neuvoa, kiitos. Pitääkö asentaa joku ohjelma, pitääkö hankkia joku erillinen mikrofoni, ja miten voi Messengerissä tai Skypessä tehdä nettipuhelun webcamin avulla?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tietokoneessa pitäisi olla valmiina ohjelma jolla sitä web camia käytetään. Jokaisessa merkissä omanlaisesnsa. Fujitsusta en tiedä mikä se on. Mutta messengerissä näet keskusteluikkunassa ylhäällä napin jossa lukee soita videopuhelu. Joten sitä kun painat niin vastaanottaja kuulee puhelimen pirinän ja painaa sinistä vastaa tai hylkää tekstiä joka ilmestyy mese ikkunaan. Siitä sitten alkaa automaattisesti sekä ääni että web cam toimia. Erillistä mikkiä ei tarvii asentaa.
taitaakin olla helpompaa kuin kuvittelin. Täytyypä kokeilla. Jos ei sitä ohjelmaa kuitenkaan olisi, saan sen varmaan liikkeestä josta ostin tietokoneen.
se valmiina, ei tarvi ostaa mitään ohjelmia.