Kerron kuulumisia

anelmas

Orkideani voivat hyvin. Vien ne tänään ulos raittiiseen ilmaan. Pieninkin on aloittanut lehden teon. Isoin tekee jo kymmenettä kukkaa ja vielä yksi siihen saattaa tulla. Toinen pieni on levännyt tähän asti, mutta katsotaan, miten se jaksaa ulkosalla katoksessa.
Miniä toi toisen, violettikukkaisen, ja siihenkin on kukkavarteen tullut uusi haara, joten lisäkukintaa on toivossa.
Nämä ovat kivoja hoidettavia. Hyvää sydänkesää teille orkideojen ystäville. (... ja lämmintä!!!)

2

660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sain viimekesänä entiseltä työntekijältäni valkoisen pienen orkidean. Siinä oli silloin vain yksi kukkavarsi. Kukka kesti kauan, ja talven aikana kasvin lehdet kasvoivat ja vahvistuivat. Nyt tänä kesänä kasvi on kasvattanut neljä vahvaa kukkavartta, jotka ovat täynnä nuppuja. Nyt on muutama kukka jo auki. Olen samaa mieltä, kiva kasvi. Olen nyt ostanut itselleni kaksi muuta jotka kukkivat komeasti. Kasveissa kiehtoo minua se, että kukat kestää niin kauan, eivät ole tipahtaneet seuraavana aamuna ikkunalaudalle.

      • anelmas

        Viime kesäinen vanhan orkidean kukkavarsi tuotti kokonaista 13 kukkaa, jotka nyt ovat pudonneet. Leikkasin taas kukkavarren suurimman silmun yläpuolelta poikki ja odotan, mitä taphtuu? Tekeekö uuden kukkavarren samaan vanaan tuohon silmuun. Sen toine kukkavarsi tuotti uuden varren samalla tavalla silmuun ja kukkii vuorostaan nyt avaten uusia kukkia vähitellen. Siinäkin varressa on runsaasti nuppuja.

        Ne pienet keikit, jotka olen kasvattanut tämän tuotoksena, ovat olleet koko kesän ulkona. Se pienin ja vaivaisin, vain kaksi lehteä omaava, joka lepäsi koko kesän, aloittaa tehdä uutta kukkavartta. Toinen niistä on tehnyt lehtiä koko kesän.

        Violetti kukkii edelleen, joten silmäniloa riittää. Joka aamu niitä ihailen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      35
      2196
    2. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1293
    3. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1278
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      35
      1215
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1161
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      874
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      759
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      721
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    10. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      562
    Aihe