murrayhin solenoidi?

mistähän sais ostettua uuden solenoidin ku nyt pitää käynistellä solenoidin navoista ruuvimeisselillä...???
94222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Minun muistaakseni jos siinä on b&s kone niin siinä on käynnistysrele eikä solenoidi. Noita releitähän saa vaikka mistä pienkoneita myyvistä liikkeistä. Eikä tarvi ostaa alkuperäistä.

Äänestä
  • >Minun muistaakseni jos siinä on b&s kone niin siinä on käynnistysrele eikä solenoidi

    Katsoin omasta murray varaosakirjastani niin siinä luki solenoidi.

    Revi siitä

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Solenoidi

    Äänestä

Taas kysymyksen alkutiedot ovat ihan perseestä. Sama kun kysyisin mistä saan startin ooppeliin.

No kysyjälle tiedoksi: jos siinä solenoidi on, niin saat sen lähimmästä pienkonehuollosta. Yleismallinen tai tarvikeosa käy.

esim: http://www.teraosa.fi/index.html?n=14322&cid=1641&cat_show=10

Äänestä
  • Eikö tuokin ole rele. Eni ainakaan solenoidilta näytä. Vai eikö täällä ammattilaiset erota solenoidia ja relettä. Menkääs vaikka wikipediaan opiskelemaan.

    Äänestä

  • Olekkaan kirjoitti:

    Eikö tuokin ole rele. Eni ainakaan solenoidilta näytä. Vai eikö täällä ammattilaiset erota solenoidia ja relettä. Menkääs vaikka wikipediaan opiskelemaan.

    että kysymyksen lähtötiedot ihan perseestä. Samoin oli tuo sinun vastauksesi.

    Äänestä

  • sanoi jo kirjoitti:

    että kysymyksen lähtötiedot ihan perseestä. Samoin oli tuo sinun vastauksesi.

    Rele ja solenoidi vaan on kaksi eri asiaa. Ei sitä totuutta voi miksikään muuttaa. Miksi ei puhuttaisi osista niiden oikeilla nimillä niin ei tule sekaannuksia. Eli vastaus oli ihan oikein.

    Äänestä

Lopetetaan tää paskapuhe ja pelleily ihan alkuunsa. B&S:n startissa on keskipakoisvoimalla toimiva startin käyttöratas jota ohjaa rele(solenoidi). Ulkopuolinen rele ohjaa starttivirtaa ja saa aikaan käynnistinmoottorin pyörimisen. StarttiRELEITÄ saa ihan jokaisesta hyvinvarustetusta autosähköliikkeestä.

Joten suksikaa vittuun kaikki solenoidi ja rele-väittelijät. On olemassa startin sisäisiä ja ulkopuolisia solenoideja!!! Tutustukaa vanhoihin jenkkirasseihin.

Äänestä
  • B&S koneissa on heittobendix ja rele ohjaa starttia. Ei siinä ole solenoidia. Solenoidi on sähkömagneetti ja rele on kytkin.

    Äänestä

  • Siinä on kirjoitti:

    B&S koneissa on heittobendix ja rele ohjaa starttia. Ei siinä ole solenoidia. Solenoidi on sähkömagneetti ja rele on kytkin.

    perkeleen vittu siihen moottorin päälle jos molemmat pärähtäsivät käyntiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


päältä ajettavaan kirjoitti:

mistähän sais ostettua uuden solenoidin ku nyt pitää käynistellä solenoidin navoista ruuvimeisselillä...???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu