Isäksi yli 4-kymppisenä ensi kertaa

Kuinka hyvin ensikertalainen taipuu isäksi vielä 40 vuotiaana?

Erityisesti kyselen teiltä, joilla on omakohtaista kokemusta yhdistelmästä ikää yli 40 v ja pienten lasten vanhemmuus. Kuinka suuri elämänmuutos oli siihen nähden, että aiemmin olit / puolisosi oli saanut elää vain itselleen tai parisuhteelle? Oletteko kohdanneet ikään liittyvää arvostelua?

Itse olen miestäni nuorempi. Meidän kohdalla toteutuslistalla olisi myös naimisiin meno ja ehkä taloprojektikin, nekin molemmille uusina asioina. Sitä mietin, kuinka iso asia miehelle on laittaa elämänsä ikään kuin uusiksi 40 vuotiaana?
6552
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

NO ei tunnu paljon missään, johtuu ehkä siitä että nuorena tuli tehtyä kaikki "lapselliset" asiat aikanaan eli vietin tarpeeksi railakkaan nuoruuden. Nyt oli jo niin kyllästynyt lapsettomana oloon että oli oikea aika saada lapsi. Toisin voi olla niillä jotka ei ole eläneet vaan ovat opiskelleet ja työskennelleet koko ikänsä "kiltisti" , niillä tulee useasti hurjempi viidenkympin villitys ja ehkä kovempi tarve elää vielä menetetty nuoruus ennekuin vanheneminen alkaa. 5 kymppisinä lähdetään vetään benji-hyppyjä ja ajellaan moottoripyörillä pitkin poikin, teinien hommia. Ei siinä kannata lasta samalla kasvattaa, se vaatii että on HENKISESTI aikuinen , eli tehnyt ne nuoruuteen kuuluvat jutut silloin kun on niiden aika ollut.

Talon teko samalla kun lasta kasvattaa on aika rankka juttu jos ei kestä stressiä tai ole rakennusalan kokemusta tms projektikokemusta. Ei se elämä siinä niin uusiksi mene jos siihen on asennoitunut oikein. Elämä on muuttumista eikä mitään vakio sössöä!

Kyllä tän ikäisenä osaa tajuta oikeat arvot ja kasvattaa toivottavasti lapsensakin ne ymmärtämään. Parikymmpiset ei vielä tajua kokonaisuuksia mitä tässä maailmassa ja elämässä on, kasvatus menee silloin enemmän fiilisten ja luulojen mukaan , ja usein niiden kukkahattutätien (sosiaalimammojen ja muiden kasvatusalan "ammattilaisten") ohjeiden mukaan. Ei hyvä... Kyllä oma elämänkokemus on tärkeä. Paras olisi jos isovanhemmat osallistuisivat kasvatukseen osittain, jatkuvuus ja erilaisina aikoina hankittu kokemus antaa pohjaa kasvatuksen onnistumiselle.

Äänestä
  • Me vanhat isät olemme suuria tukkeja neuvolan kaikki tietävien nuorien kirjanoppineiden rouvien ja neitien silmissä koska juuri se meillä oleva elämän kokemus puuttuu heiltä ja on vaarana että vedetään herneet nokkaan kun emme ole enää nöyriä pikku poikia niin kuin nuoret isät. Vaan meillä on jo oma näkemys elämästä ja emmekä ole nöyriä tietämättömiä isiä joihin kaikki valheet puree, joten kyykytys on ainoa keino jota voi meihin koittaa joka sekään ei meihin pure. Kyllä siinä menee sukset ristiin ja palaa veronmaksajien euroja tuhottomasti turhaan.

    Äänestä

Juuri oikea ikä miehelle 40 tehda lapsia ! Nuoruuden juoksut on juostu eikä ole kiire minnekkään. Lapsi saa kaiken liikenevän ajan ja isä on todella läsnä. Toisin kuin nämä alle 30v äidit ja isät, ei ole aikaa olla lasten kanssa kun pitää mennä ja pitää yllä roolia ja lapset ovat vain tiellä. Itse olen 40 ja 2 pientä lasta. Tämä se on elämän parasta aikaa !!

Äänestä

Heippa!

Mun mieheni ja lasteni isä tuli isäksi ensi kertaa 44-vuotiaana. Nyt meillä 2- ja 4 vuotiaat mahtavat pojat. Ja hyvin on elämä mallillaan. Minä miestäni jonkin verran nuorempi. Mieheni oli ajatellut jo sopeutua ajatukseen elämää ilman omia lapsia, kunnes kohdattiin :)
Toimii. Haaveissa on ollut kolmaskin, mutta todella ihana näinkin.

Äänestä

Meillä vanhoilla isillä on aikaa lapsille kun ei omat tarpeet ale enää pinnalla, ei tarvitse lähteä kavereiden kanssa juhlimaan eikä sählyä pelaamaan, eikä se auton vaihto parempaan ole enää ykkös asia elämässä. Vaimo on meille ykkönen elämässä ja seksi pelaa kuin pojilla. Euroja on tilillä enempi kuin nuorilla miehillä joten lapset saa kasvaa rauhassa ilman taloudellisia ongelmia.

Äänestä
  • Just tätä tarkoitin...ei ole kiire mihinkään jne

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Niin voi käydä joskus.. kirjoitti:

Kuinka hyvin ensikertalainen taipuu isäksi vielä 40 vuotiaana?

Erityisesti kyselen teiltä, joilla on omakohtaista kokemusta yhdistelmästä ikää yli 40 v ja pienten lasten vanhemmuus. Kuinka suuri elämänmuutos oli siihen nähden, että aiemmin olit / puolisosi oli saanut elää vain itselleen tai parisuhteelle? Oletteko kohdanneet ikään liittyvää arvostelua?

Itse olen miestäni nuorempi. Meidän kohdalla toteutuslistalla olisi myös naimisiin meno ja ehkä taloprojektikin, nekin molemmille uusina asioina. Sitä mietin, kuinka iso asia miehelle on laittaa elämänsä ikään kuin uusiksi 40 vuotiaana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu