psorin paheneminen kipulääkkeestä?

pp

Niin siis minulla on puhjennut psoriasis stressistä, masennuksen myötä. Nyt keväällä sitten masennus alkoi helpottaa ja mieli on ihan kohtalainen nyt.

Minulla on viimeksi tammi-helmikuussa ollut psoriläiskiä ja iho on sitten parantunut kun mielialakin on kohentunut.

Nyt olen siis joutunut perjantaista lähtien syömään burana 600mg tosi koviin peräpukamakipuihin, ja nyt parina päivänä olenkin huomannut että psoriläiskät ovat taas ilmestyneet kyynärpäihin.

Kysynkin että onko muilla ollut vastaavanlaisia kokemuksia psorista ja kovista kipulääkkeistä?

Vaikuttaa kyllä siltä että joudun menemään uudestaan lekuriin ihon reaktion takia ja luultavasti myös siksi että eipä nuo pukamat tunnu paranevan kotona, ihan hirveä kipu!

Ja sitten ollaankin uuden ongelman edessä: jos ne pukamat leikataan niin sen jälkeenhän joutuu syömään hirveästi särkylääkkeitä, niin mitähän iho taas tykkää..?

3

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vvvvvvvvvvvvv

      Niin. Mulla kanssa iho on ihan hirveenä jos syön mitään lääkkeitä. Sun kannattaa kysyä siltä lääkäriltä sitte särkylääkkeistä. Voithan sä olla syömättä ja kestää kivun tai sitten syödä ja kestää ihottuma, ja korjata tilannetta sitten jälkeenpäin.

      • tulehduskipulääke

        Nämä peräpukamat voivat aiheuttaa tätä psorin pahenemista kun elimistö
        kamppailee tulehdusta vastaan.Toinen syy on kivun aiheuttama stressi.


    • pitkälleen

      Itselläni pukamat ja.

      Itse saan ne rauhoittumaan aina, kun käyn pitkälleen ja vedän polvet koukkuun. Sen jälkeen levitän polvet täysin auki.

      Makaan siinä asennossa joskus yli puolituntiakin, mutta kipu hellittää. Jos lopetan liian aikaisin, niin kipu tulee takaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      166
      2747
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      1997
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1746
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    5. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      45
      1514
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1471
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      79
      1151
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1060
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      193
      976
    Aihe