Saksa eilen yllättävän ylivoimainen

Wanha futaaja

Taisi olla yllätys se eilisen U21 finaalin lopputulos useimmille. Minullekin. Odotin tasaista vääntöä, ehkä jatkoaikaa, jopa rankkarikisaa. Pilkkukisassa oletin Saksan voittavan, koska heillä on ikäluokan paras veskari (Manu Neuer) ja armoton voittotilasto pilkuilta muutenkin. Jotenkin sopii saksalaiselle luonteelle ampua rankkareita. Englannin oli ehdottomasti kyettävä ratkaisemaan varsinaisella peliajalla. Mitä pidemmälle ottelu venyisi, sitä suuremmaksi nousisi Saksan voitonmahdollisuus. Näin sen järkeilin.

4-0 voitto oli lopulta selkeämpi kuin voimasuhteet kentällä. Eihän finaaleja arvokisoissa pitäisi voida voittaa tällaisilla luvuilla. Näin käy, kun kaikki osuu kohdalleen ja henkinen kantti kestää. Jotenkin Englanti alistui, eikä päässyt omalle tasolleen. Ja sehän sopi Saksalle.

Jotain päätelmiä pitäisi kuitenkin meillä Suomessakin tehdä siitä, että Saksa on tällä hetkellä U17, U19 ja U21 mestari. Pelkkää sattumaa se ei jalkapallossa koskaan ole. Ja herää myös kysymys, voitaisiinko tästä jotain oppia? Yksi asia, joka heti tulee mieleen, on se, että meidän pitäisi alkaa arvostaa muitakin jalkapallomaita kuin Englantia ja muitakin liigoja kuin Valioliigaa. Kaikki kunnia edellämainituille, mutta muutkin osaavat. Usein jopa paremmin.

Valioliiga on hieno sarja ja olen itsekin vuosien varrella nähnyt livenä monta matsia saarivaltakunnassa. Mutta Euroopan tasaisin sarja se ei ole. Siellä on 3-4 todella suurta ja sitten pitkä väli seuraaviin. Hyvin harvinaista on esim. ManU:n häviäminen peräpään jengeille, tai edes keskikastille. Sen sijaan Espanjan La Ligassa, Italian Serie A:ssa tai Saksan Bundesliigassa mestaruuskin yleensä ratkeaa vasta viimeisellä kierroksella. Ja joskus mestaruuden tavoittelijoita on jopa 4-5 vielä siinä vaiheessa. Tämä tietää enemmän kovia ja tasaisia pelejä. Nuoren pelaajan kannalta todella tärkeä asia. Oppii tekemään maalit paikoista yms.

Tietenkään urheilutoimittajiemme lanseeraamaa yksipuolista näkemystä jalkapalloon ei vuosikymmenien "aivopesun" jälkeen hetkessä murreta, mutta ehkä meidän pitäisi suunnata katseita muuallekin kuin vain Englantiin. Kielimuuri tietysti on olemassa, mutta voi silti olla vaivan arvoista. Sellaiset maat kuin Italia, Espanja, Saksa, Hollanti, Ranska, tai jopa Venäjä ovat varmasti jalkapallomielessä tutustumisen ja yhteistyön arvoisia. Tietysti Brasilia ja Argentiinakin, mutta ne yhteydet voivat olla vaikeammin hoidettavia.

Eli, miksi emme ottaisi jalkapallo-oppia sieltä missä osaamista on? Eihän se sitä merkitse, että yhteydet britteihin pitäisi katkaista, ei suinkaan. Mutta voisivat Palloliiton miehet opetella välillä lausumaan niitä vaikeammilla kielilläkin olevia nimiä. Niitä kun saa aina arvokisoissa kuitenkin tavailla.

3

578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • msi

      Uskomaton on kyllä tuo Saksan/Länsi-Saksan tilasto rangaistuspotkukilpailuista miesten mm/em-kisoista. Taitaa olla nyt n. 20 peräkkäistä onnistunutta laukausta. Viimeisin epäonnistuminen Uli Stielikellä 1982 välierässä Ranskaa vastaan, senkin Länsi-Saksa kuitenkin voitti. Kaikkiaan epäonnistumisia vain 2 kappaletta. Tuntuu aika ihmeelliseltä. Esim. itse en ole nähnyt livelähetyksessä koskaan saksalaisen epäonnistumista, olen seurannut tiiviisti kisoja vuodesta 1986 ja nähnyt 18 laukausta ja 18 maalia. 82 kisojakin seurasin, mutta jäi näkemättä tuo Ranska-Länsi-Saksa peli, toki olen jälkeenpäin nähnyt nuokin vedot.

      Saksan jalkapallo on ollut viime vuosina hieman alamäessä, toki maajoukkue jotenkin menestynyt, mutta mestaruutta ei ole tullut. Ehkä siellä on nyt sen takia ollut kova halu menestyä junioreissa ja muutoksia on tehty. Seurajoukkueilla on tietenkin ollut vaikeampaa, kun rahaliigat ovat jyllänneet.

    • Suomea vastaan

      Oli melkoinen yllätys Suomen esitys tulevaa mestaria vastaan. Saksapeli oli Suomen hallintaa. Toivotaan että jossain vaiheessa tulevaisuudessa a-maajoukkuekkin pelaa samaan malliin kuin nuoret näissä kisoissa.

      • Wanha futaaja

        Totta, että Suomea vastaan Saksa pelasi aika vaisusti. Vaikka tietysti teki ne tärkeimmät, eli maalit. Tyypillistä suurille futismaille kuitenkin pelata hiukan takerrellen alkulohkossa, huolehtia vain jatkoonpääsystä ja sitten parantaa otteita turnauksen edetessä ja panosten noustessa. Näin Saksa usein tekee, kuten myös Brasilia ja Italiakin. Jostain syystä vain vuosikymmenestä toiseen ne nähdään finaaleissa. Voittamisen kulttuuria löytyy. Tietysti myös taitoa. Hermojen hallintaa. Niitä ilman ei voi menestyä. Tuurilla ei kukaan esim. pääse 7 kertaa miesten MM-finaaliin, tai 5 kertaa EM-finaaliin. Ja vielä muutamaa kertaa pronssille. Kuten Saksa.

        Silti monien suomalaisten futisfanaatikkojen mielestä tästä ei ole mitään oppimista. Omituista. Kyllä minusta pitäisi silmät pitää auki joka suuntaan mistä oppia vain on haettavissa. Saksa, Italia ja Espanja esim. ovat sellaisia, todella suuria, futismaita. Toki se perinteinen Englantikin, mutta ei Englanti pelkästään.

        Tätä ei tietenkään voi käsittää, jos suhtautuu pelkällä tunteella jalkapalloon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      125
      10794
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      109
      6166
    3. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      49
      5336
    4. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      128
      5279
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      68
      4316
    6. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      103
      4192
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3771
    8. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      21
      3708
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      13
      3456
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      75
      3034
    Aihe