Lainan koroista

jakkeripp

Mikä määrää asuntolainan koron suuruuden?

Esim. noissa asuntolainalaskureissa kun voi valita että miten ison koron ottaa (aina 3 prosentista jonnekki aika korkeelle) niin miksei ilman muuta kannata valita siis pienempi korkoprosentti??

6

765

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lainannu

      Korko % on päivittäin muuttuva millä pankki myy ja ostaa rahaa mikäli laina on vaihtuvakorkoinen korko voi mahd tulevaisuudessa olla alempi kuin tällä hetkellä.
      Pankki antaa lainoista omat ennustukset itse valitsin aikanaan kiinteän korko % .

    • Korko on joko sidottu euriboriin, tai eri pankkien omiin ns. prime-korkoihin. Kyseiset korot vaihtelevat päivästä toiseen, ja voit itse vaikuttaa mihin peruskorkoon lainasi sidotaan, ja siten myös korkotarkistusten aikaväliin.

      Peuskoron päälle maksat vielä korkomarginaalin, joka on pankin "osuus" koroista. Marginaalit pyörivät tällä hetkellä 1 % paikkeilla.

      Eli peruskorko esim 2 % marginaali 1 % = kokonaiskorko 3 %. Mikäli peruskorko nousee laina-aikana, niin kokonaiskorko nousee saman verran. Esimerkiksi peruskorko nousee 2 %:ista 4 %:iin = uusi kokonaiskorko 5 %.

      Korkotaso on tällä hetkellä ennätyksellisen alhaalla, joten kannattaa varautua korkojen reippaaseen nousuun tulevaisuudessa, 5-6 % ( marginaali) on ihan realistista. Muista että suomessakin on eletty aikaa jolloin korot olivat asuntolainoissakin 10-12 %, tosin silloin korkea inflaatio söi osan koroista, mutta kuitenkin...

      • vsdsddf

        Nyt kannattaa ottaa sitä lainaa jos se on ajankohtaista. Korot ovat alhaalla, mutta tulevat varmasti jossain vaiheessa nousemaan. Se milloin tämä tapahtuu on mahdotonta ennustaa. Voi olla, että korot pysyvät seuraavat pari..tai useammankin vuoden alhaisella tasolla. Korkojen nousun tapahtuessa, korot liikkuisivat jossain 5% tuntumissa, siihen on syytä varautua. Itse en kiinteäkorkoista lainaa ottaisi, sillä minun casessani 20 vuoden laina-ajalla 6kk tarkistusävälillä ottamani laina tulee halvemmaksi, kuin kiinteäkorkoinen laina. Ylämäkiä ja alamäkiä on aina, ei korot ainiaan pysy alhaalla, mutta ei myöskään ylhäällä.


      • Lainannu
        vsdsddf kirjoitti:

        Nyt kannattaa ottaa sitä lainaa jos se on ajankohtaista. Korot ovat alhaalla, mutta tulevat varmasti jossain vaiheessa nousemaan. Se milloin tämä tapahtuu on mahdotonta ennustaa. Voi olla, että korot pysyvät seuraavat pari..tai useammankin vuoden alhaisella tasolla. Korkojen nousun tapahtuessa, korot liikkuisivat jossain 5% tuntumissa, siihen on syytä varautua. Itse en kiinteäkorkoista lainaa ottaisi, sillä minun casessani 20 vuoden laina-ajalla 6kk tarkistusävälillä ottamani laina tulee halvemmaksi, kuin kiinteäkorkoinen laina. Ylämäkiä ja alamäkiä on aina, ei korot ainiaan pysy alhaalla, mutta ei myöskään ylhäällä.

        Maksuajalla olevaa lainaa saa ilman ajoittain tehtävää korontarkistusta eikä edullisuudesta pysty 20v päähän ennustamaan yhtään mitään kuin lainaaikasi päättyy.


      • JohnnyBBBBBB
        Lainannu kirjoitti:

        Maksuajalla olevaa lainaa saa ilman ajoittain tehtävää korontarkistusta eikä edullisuudesta pysty 20v päähän ennustamaan yhtään mitään kuin lainaaikasi päättyy.

        Eikös juuri taloussanomat tai kauppalehti tutkinut asiaa, ja lopputulos oli jotain tyyliin "lainojen korkoprosenttien kuvio on ala- ja ylämäkeä". Joskus korot ovat korkeammat, joskus matalammat. Keskiarvo pitkällä tähtäimellä pysyy kuitenkin lainanottajaa ajatellen hyvällä tasolla näiden huippujen välillä, usein matalemmalla kuin kiinteät korkoprosentit. Kiinteä korkoisissa lainoissa lainaottaja häviää myös kilpailuttamisen tuomat korkoprosenttien laskut (kannattava muutosväli noin 3 vuotta).
        En löydä linkkiä. Jotain tuohon viittaavaa artikkelissa tarkoitettiin. Joku viisaampi kertoo tarkemmin jos asiasta tietää.


    • sen määrää

      Asiakas tinkii ja luotonantaja sanoo viimeisen sanan. Nettilaskureissa on korkeampi korko kuin käytännössä, koska lainan voi sitoa valitsemaansa korkoon ja pankin marginaali riippuu asiakkaan tilanteesta, kohteesta yms.

      Tyttären perhe juuri haki Nordeasta asuntolainan. Laskuri tyrkytti yli 3 %:n korkoa, mutta lopullisessa sopimuksessa kokonaiskorko oli 2,2 % vuoden euriboriin sidottuna. Ei ole raha kallista juur nyt!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      209
      2718
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      52
      1916
    3. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      419
      1548
    4. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      153
      1493
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      366
      1412
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1288
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      25
      1276
    8. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1216
    9. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      60
      1058
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      948
    Aihe