Viimekeväänä istutin pihalleni kirsikkapuun, joka nyt näyttää leviävän kastattamalla tyven lähelle uusia puun alkuja.
Missä vaiheessa niitä voi poistaa? Kasvaako niistä oikea kirsikkapuu? Antaisin tuttavalleni kasvatettavaksi itselleen kirsikkapuun.
Vieläkö tässä vaiheessa voi antaa lannotetta omppu-ja kirsikka puulle?
Arttulankirsikka
5
1041
Vastaukset
- leikattu kolli
Kirsikkapuuta ei mielellään leikata koska se vuotaa helposti. Talvella voisi ajatella varovasti jos ihan pakko on koska silloin se on levossa.
- kirsi...
Itse puuta ei olisi tarkoitus leikata, vaan erottaa juurivesa juuresta irti. Koska olisi paras aika tehdä se?
kirsi... kirjoitti:
Itse puuta ei olisi tarkoitus leikata, vaan erottaa juurivesa juuresta irti. Koska olisi paras aika tehdä se?
Elokuussa-syyskuussa voi kirsikkaa/luumua leikata. Juurivesan voi ottaa alkukesälläkin, sillä nestevuoto tulee vain oksista, ei juurista, joista nesteet virtaavat luonnollisesti ylöspäin kohti lehtiä.
Juurivesan "juurrutus" istutuskuntoiseksi onnistuu, kun poistaa runsaasti lehtiä (JOPA KAIKKI LEHDET: UUSIA KYLLÄ TULEE) ja varjostaa kasvin paahteelta, ettei se kuivu ennen kuin uusia juuria on riittävästi.whitepaprika kirjoitti:
Elokuussa-syyskuussa voi kirsikkaa/luumua leikata. Juurivesan voi ottaa alkukesälläkin, sillä nestevuoto tulee vain oksista, ei juurista, joista nesteet virtaavat luonnollisesti ylöspäin kohti lehtiä.
Juurivesan "juurrutus" istutuskuntoiseksi onnistuu, kun poistaa runsaasti lehtiä (JOPA KAIKKI LEHDET: UUSIA KYLLÄ TULEE) ja varjostaa kasvin paahteelta, ettei se kuivu ennen kuin uusia juuria on riittävästi.Tarkista onko kirsikkasi jalojuurinen (= omajuurinen, eli EI vartettu), sillä muuten juurivesat ovat eri lajiketta, yleensä jotain kestävää lajiketta/"villikirsikkaa" jonka hedelmät ovat kitkeriä.
- kirsikan kasvattaja
whitepaprika kirjoitti:
Tarkista onko kirsikkasi jalojuurinen (= omajuurinen, eli EI vartettu), sillä muuten juurivesat ovat eri lajiketta, yleensä jotain kestävää lajiketta/"villikirsikkaa" jonka hedelmät ovat kitkeriä.
Suuret kiitokset opettavaisesta vastauksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492318- 262143
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271535Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161454- 1241417
- 191083
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71974Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut117944Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89924Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333873