Etnisten vl:ien blogissa keskustellaan nyt siitä, tarvitsevatko VL-opin jättävät ihmiset jonkinlaista hengellistä ”turvapaikkaa”.
”Huomatessaan vanhoillislestadiolaisen uskon, jota lapsesta asti on uskonut ainoaksi pelastavaksi uskoksi, vääräksi, alkaa turvaton aika kohti tuntematonta. Turvapaikasta on silloin puute. –”
http://freepathways.wordpress.com/2009/06/29/avunpyyntokirkollemme/
”Huomatessaan vanhoillislestadiolaisen uskon, jota lapsesta asti on uskonut ainoaksi pelastavaksi uskoksi, vääräksi, alkaa turvaton aika kohti tuntematonta. Turvapaikasta on silloin puute. –”
http://freepathways.wordpress.com/2009/06/29/avunpyyntokirkollemme/
Vastaukset 5
Vanhimmat
En usko että liikkeen jättävä kaipaa "muita hengellisyyksiä" riesakseen... Moni rauhanyhdisytksestä eroava jättää taakseen unskontoasian kaikkineen. Romukoppaan koko roska ja uusi alku!
Hengellisen turvapaikan tarvitsevat vain ne, jotka eivät kykene luopumaan uskosta. Monille on liian vaikea tajuta, ettei mitään Jumalaa ja muita uskonnollisia olioita ja asioita ole olemassakaan. Kun luopuu uskosta, voi satsata rahansa johonkin tarpeelliseen.
Tuollainen "luovun kaikesta hengellisyydestä" -ratkaisu tuntuu periksiantamiselta SRK:lle. Ikään kuin torjuisi ystävien, sukulaisten toteuttaman hylkäämisen ja uhkailut Jumalan vihasta sillä että kieltää totaalisesti kaiken uskon/hengellisyyden, jolloin voi psykologisesti varmistaa ettei Jumala voi hyljätä. Kun kerran häntä ei ole olemassakaan!
lapsi pois pesuveden mukana?
Tuollaista sanotaan arvonkieltämiseksi, ja se on alkeellinen ratkaisu. Kiusallisesta asiasta yrittää päästä kieltämällä sen arvon, niin ettei asiaa itseään tarvitse tosissaan käsitellä. Kuitenkin se käsittelemättömänä jää vaivaamaan jonnekin mielen pohjalle, ja ihminen jää sen vangiksi.
Parempi työstää uskoon liittyvät asiat rehellisesti itsensä kanssa ja kuunnella sisintään. Se voi kyllä olla pitkä prosessi, ja lopputulos voi olla mikä vain.
uskonnollisesta painostuksesta saa lisätietoa ja tukea UUT.sta:
Uskontojen uhrien tuki ry:
http://www.uskontojenuhrientuki.fi/
Siellä on tekstiä myös vanhoillislestadiolaisuudesta:
http://www.uskontojenuhrientuki.fi/uskonyhteisot/lansimaiset/85-vanhoillislestadiolaisuus