Niin siis ku tykkään Twilightin tapaisista kirjoista ja kaikki Harry Potterit on jo luettu (tiedoksi nyt ettei niitä ehdotella) ja odottelen tässä että kirjastosta saan vapaaksi varaamani Epäilyksen ja nyt mulla on sellanen ongelma että mulla ei oo täl hetkel mitään luettavaa ;< ja en haluis lukee samoi kirjoi uudestaa ;o ja aattelin et voisko joku ehottaa joitain kivoi kirjoi, jotka on aiheeltaan fantasiaa ja romantiikkaa tms, eli siis Twilightin tapaisia kirjoja haluisin. Mut en nyt oikeen sitte tiiä noist sormusten herroist et niit ei tarvi ehotella , niinku ei tarvii ehotella Harryy Pottereit ku ne on kaikki tullu jo luettua. Kiitti etukäteen :)))
Mikä seuraavaksi?
3
400
Vastaukset
- asasas
Itse aloin juuri lukea Keplo Leutokalmaa. Kyseessä on kai trilogia ( ainakin tässä vaiheessa). Kirjailija on Derek Landy. Toinen jota suosittelisin on Diana Wynne Jonesin kirjoja.
Ei muutei olis tarvis kirjoittais tuollei tyylii ettäi sais jotai selväi muutkii......?- farkku93
Olen lukenut molemmat Landyn suomennetut kirjat ja pidin niistä valtavasti. Menetin heti sydämmeni Keplolle. Ihastuin myös sujuvaan dialogiin. Huomaa, että Landy n tehnyt elokuvakäsikirjoituksia ja opettaa kempo karatea.
- nämä
Ingo on Helen Dunmoren kirjoittama nuortentetralogia, jonka ensimmäinen osa julkaistiin vuonna 2005 ja viimeinen vuonna 2008. Se kertoo sisaruksista Sapphire "Sapphy" Trewhella ja Conor Trewhella sekä näiden isästä Matthew Trewhellasta, jolla on tapana kertoa itsensä nimisestä miehestä, joka rakastui merenneitoon kadoten mereen. Eräänä juhannusiltana lasten isä katoaa veneillessään jälkiä jättämättä. Sen jälkeen Ingo (meren valtakunta) vetää lapsia puoleensa. He saavat ystävävikseen ingolaiset sisarukset Elviran ja Faron. Lapset saavat päähänsä, että heidän isänsä on kadonnut Ingoon samalla tavalla kuin tarinan mies.
Tetralogian osat ovat:
Ingo – Meren kansa (alkuteos, Ingo) (2006)
Ingo – Vuorovetten vartija (alkuteos, The Tide Knot) (2006)
Ingo – Syvyyksien salaisuus (alkuteos, The Deep) (2008)
Ingo – Aaltojen kutsu (alkuteos, The Crossing of Ingo) (2008)
Gart Nix: Sabriel
Kuka puolustaa eläviä, kun vainajat nousevat?
Sabrielin isä on kuuluisa manaaja Abhorsen. 18-vuotias Sabriel on itsekin opiskellut taikuutta, tosin tyttökoulun kurssit Ancelstierressa ovat vain turvallista harjoittelua. Sitten Sabriel saa viestin: isä on pahassa pulassa. Sabrielin täytyy ylittää Ancelstierren rajamuuri ja palata kotimaahansa, salaperäiseen Vanhaan valtakuntaan.
Siinä missä muut manaajat ovat kutsuneet kuolleita esiin, Abhorsen on pitänyt heitä levossa. Ilman Abhorsenia vainajien laumat tulvivat elävien keskuuteen imemään näiltä energiaa. Sabrielin on nyt astuttava isänsä saappaisiin. Aivan kuin tämä ei riittäisi, hänellä on perässään Kerrigor, isänkin kohtaloksi koitunut vihollinen. Sabriel saa avukseen erikoisen kissan nimeltä Mogget. Hänellä on myös seitsemän maagista kelloa, jotka auttavat saattamaan kuolleet takaisin lepoon.
Jatko-osat: Lirael ja Abhorsen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643255Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433097- 422457
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1002207- 311913
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271810- 481616
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851415- 391300
- 811132