Älä osta kirpparileluja!

Susi & sekunda

Muutamia kertoja on tullut ostettua kirpputorilta pelejä ja leluja, ja AINA ne ovat olleet rikki. Tietysti joku näsäviisas tähän kuittaa, että ne pitäisi tarkastaa ennen kuin ostaa, mutta ottakaahan nyt aivot käteen ja miettikää itse!

Sinulla on kädessäsi peli, joka on suljettu parin umpisolmun taakse läpinäkyvään kaupan hedelmämuovipussiin. Päällä on teksti: KAIKKI OSAT TALLESSA. Kotona avaat ja huomaat, että pari oleellista osaa puuttuu. Toinen lelu voi olla patterikäyttöinen, ja myyjä vakuuttaa, että se toimii. Kotona laitat patterit ja huomaat, että ei toimi. Jossain taas ei päällisinpuolin ole mitään vikaa, mutta leikkiessä joku osa irtoaa koko ajan.

Kirpparipöydistä ei IKINÄ kannata ostaa mitään käytettyä halpatuontiroskaa, joka jo alunperin on Kiinassa tehty ja kestää uutenakin vain yhden päivän. Mieluummin kalliita leluja uusina.

4

956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostanut

      riskillä kylläkin jopa 1000 palan palapelejä. Olen ollut tyytyväinen. Ei kaikki myyjät olekaan rahan ahneita paskoja.
      Minusta jos päällä on tuollainen teksti, että kaikki osat ovat tallessa ja sitä ei voi käyttää lainkaan osien puuttumisen vuoksi voi sen palauttaa.

      Mitenköhän tässä kohtaa mennään? Saako myyjä häikäilemättömästi kusettaa? Pitääkö ostajan sinisilmäisenä uskoa? Itse veisin kyseisen tavaran takaisin samana päivänä ja vaatisin rahani takaisin!

    • nassukassu

      moi!
      Tervettä järkeä voi toki käyttää kun ostaa tuotteita kirpparilta.. vanha sanontakin sanoo ettei pidä ostaa sikaa säkissä..

      Mä olen ostanut oikein kivoja leluja kirppikseltä ja hyvin on pelanneet. Ja huomasin että kalliit uudet merkkilelut on just Kiinassa tehtyjäkin, ja kyl nekin pelittää ihan ookoo..

    • ...........

      Itse ostan VAIN pelejä/palapelejä jotka ovat AVATTAVISSA.. niin että voi itse tarkistaa kaiken olevan tallessa. Ja eipä kyllä ole tullut ostettua mitään rikkinäisiä leluja muutenkaan, vaikka PALJON olen leluja ostanut.. Opi tarkistamaan ostamasi, lelut voi käsin testata ennen ostoa.. Jos leikiessä osat irtoaa, ne irtoavat jo ennen kun maksat ne jne jne..

    • hanzq

      Itse ostan suurimman osan leluista kirppikseltä.
      En raaski maksaa babri-nukesta 20 euroa, kun se kirppiksellä on 3-4.
      Sama koskee barbin vaatteita tavaroita.

      Kirppikseltä olen ostanut myös Muumitalon, muumilaivan, muumien uimahuoneen...
      Rahaa meni ~30 euroa ja ylimääräisiä ukkeleita kertyi pieni purkillinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe