Muutamia kertoja on tullut ostettua kirpputorilta pelejä ja leluja, ja AINA ne ovat olleet rikki. Tietysti joku näsäviisas tähän kuittaa, että ne pitäisi tarkastaa ennen kuin ostaa, mutta ottakaahan nyt aivot käteen ja miettikää itse!
Sinulla on kädessäsi peli, joka on suljettu parin umpisolmun taakse läpinäkyvään kaupan hedelmämuovipussiin. Päällä on teksti: KAIKKI OSAT TALLESSA. Kotona avaat ja huomaat, että pari oleellista osaa puuttuu. Toinen lelu voi olla patterikäyttöinen, ja myyjä vakuuttaa, että se toimii. Kotona laitat patterit ja huomaat, että ei toimi. Jossain taas ei päällisinpuolin ole mitään vikaa, mutta leikkiessä joku osa irtoaa koko ajan.
Kirpparipöydistä ei IKINÄ kannata ostaa mitään käytettyä halpatuontiroskaa, joka jo alunperin on Kiinassa tehty ja kestää uutenakin vain yhden päivän. Mieluummin kalliita leluja uusina.
Älä osta kirpparileluja!
4
987
Vastaukset
- ostanut
riskillä kylläkin jopa 1000 palan palapelejä. Olen ollut tyytyväinen. Ei kaikki myyjät olekaan rahan ahneita paskoja.
Minusta jos päällä on tuollainen teksti, että kaikki osat ovat tallessa ja sitä ei voi käyttää lainkaan osien puuttumisen vuoksi voi sen palauttaa.
Mitenköhän tässä kohtaa mennään? Saako myyjä häikäilemättömästi kusettaa? Pitääkö ostajan sinisilmäisenä uskoa? Itse veisin kyseisen tavaran takaisin samana päivänä ja vaatisin rahani takaisin! - nassukassu
moi!
Tervettä järkeä voi toki käyttää kun ostaa tuotteita kirpparilta.. vanha sanontakin sanoo ettei pidä ostaa sikaa säkissä..
Mä olen ostanut oikein kivoja leluja kirppikseltä ja hyvin on pelanneet. Ja huomasin että kalliit uudet merkkilelut on just Kiinassa tehtyjäkin, ja kyl nekin pelittää ihan ookoo.. - ...........
Itse ostan VAIN pelejä/palapelejä jotka ovat AVATTAVISSA.. niin että voi itse tarkistaa kaiken olevan tallessa. Ja eipä kyllä ole tullut ostettua mitään rikkinäisiä leluja muutenkaan, vaikka PALJON olen leluja ostanut.. Opi tarkistamaan ostamasi, lelut voi käsin testata ennen ostoa.. Jos leikiessä osat irtoaa, ne irtoavat jo ennen kun maksat ne jne jne..
- hanzq
Itse ostan suurimman osan leluista kirppikseltä.
En raaski maksaa babri-nukesta 20 euroa, kun se kirppiksellä on 3-4.
Sama koskee barbin vaatteita tavaroita.
Kirppikseltä olen ostanut myös Muumitalon, muumilaivan, muumien uimahuoneen...
Rahaa meni ~30 euroa ja ylimääräisiä ukkeleita kertyi pieni purkillinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt333064Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441530Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö19971Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32959Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22928- 56924
Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37840Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36793Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173783- 48699