Muutamia kertoja on tullut ostettua kirpputorilta pelejä ja leluja, ja AINA ne ovat olleet rikki. Tietysti joku näsäviisas tähän kuittaa, että ne pitäisi tarkastaa ennen kuin ostaa, mutta ottakaahan nyt aivot käteen ja miettikää itse!
Sinulla on kädessäsi peli, joka on suljettu parin umpisolmun taakse läpinäkyvään kaupan hedelmämuovipussiin. Päällä on teksti: KAIKKI OSAT TALLESSA. Kotona avaat ja huomaat, että pari oleellista osaa puuttuu. Toinen lelu voi olla patterikäyttöinen, ja myyjä vakuuttaa, että se toimii. Kotona laitat patterit ja huomaat, että ei toimi. Jossain taas ei päällisinpuolin ole mitään vikaa, mutta leikkiessä joku osa irtoaa koko ajan.
Kirpparipöydistä ei IKINÄ kannata ostaa mitään käytettyä halpatuontiroskaa, joka jo alunperin on Kiinassa tehty ja kestää uutenakin vain yhden päivän. Mieluummin kalliita leluja uusina.
Älä osta kirpparileluja!
4
969
Vastaukset
- ostanut
riskillä kylläkin jopa 1000 palan palapelejä. Olen ollut tyytyväinen. Ei kaikki myyjät olekaan rahan ahneita paskoja.
Minusta jos päällä on tuollainen teksti, että kaikki osat ovat tallessa ja sitä ei voi käyttää lainkaan osien puuttumisen vuoksi voi sen palauttaa.
Mitenköhän tässä kohtaa mennään? Saako myyjä häikäilemättömästi kusettaa? Pitääkö ostajan sinisilmäisenä uskoa? Itse veisin kyseisen tavaran takaisin samana päivänä ja vaatisin rahani takaisin! - nassukassu
moi!
Tervettä järkeä voi toki käyttää kun ostaa tuotteita kirpparilta.. vanha sanontakin sanoo ettei pidä ostaa sikaa säkissä..
Mä olen ostanut oikein kivoja leluja kirppikseltä ja hyvin on pelanneet. Ja huomasin että kalliit uudet merkkilelut on just Kiinassa tehtyjäkin, ja kyl nekin pelittää ihan ookoo.. - ...........
Itse ostan VAIN pelejä/palapelejä jotka ovat AVATTAVISSA.. niin että voi itse tarkistaa kaiken olevan tallessa. Ja eipä kyllä ole tullut ostettua mitään rikkinäisiä leluja muutenkaan, vaikka PALJON olen leluja ostanut.. Opi tarkistamaan ostamasi, lelut voi käsin testata ennen ostoa.. Jos leikiessä osat irtoaa, ne irtoavat jo ennen kun maksat ne jne jne..
- hanzq
Itse ostan suurimman osan leluista kirppikseltä.
En raaski maksaa babri-nukesta 20 euroa, kun se kirppiksellä on 3-4.
Sama koskee barbin vaatteita tavaroita.
Kirppikseltä olen ostanut myös Muumitalon, muumilaivan, muumien uimahuoneen...
Rahaa meni ~30 euroa ja ylimääräisiä ukkeleita kertyi pieni purkillinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741124
- 751121
- 481014
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104968- 51935
- 33717
- 49704
- 52617
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34607Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118557