Polttoaineen täyttöputki?

mistä

Olen ajatellut asentaa tl-veneeseeni kiinteän tankin kannen alle, tietäisikö kukaan mistä saisi veneeseen tarkoitettuja polttoaineen täyttö putkia korkkia.., netistä ei tuntunut löytyvän?

8

2310

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veikkaus-----------

      venetarvikeliikkeistä.

    • maritim

      www.maritim.fi

      • esim.

        hiflex, nestepaine ja vastaavat hydrauliikka liikkeet. Putkella ei varmaan kannata alkaa tekemään....


      • esim. kirjoitti:

        hiflex, nestepaine ja vastaavat hydrauliikka liikkeet. Putkella ei varmaan kannata alkaa tekemään....

        letkua tottakai, sen takia muistutin maadoituksestakin. Ei kait kukaan oikeasti putkesta ajattele tehdä, epäilin vain että kysyjä käytti letkusta nimitystä "putki".


      • täyttöputki
        jrsj kirjoitti:

        letkua tottakai, sen takia muistutin maadoituksestakin. Ei kait kukaan oikeasti putkesta ajattele tehdä, epäilin vain että kysyjä käytti letkusta nimitystä "putki".

        Minä tein aikanaan kupariputkesta ja käytin lyhyitä suoria letkuja vain helan ja tankin liittämiseen. Putkeen voi tehdä kulman, kun taas letkun kääntäminen vaatiin suuren taivutussäteen ja tilan.


    • tietämätön

      miksi pitäisi maadoittaa??

      • MitaanTietamaton

        Dieselin syttymisherkkyyttä on vuosien varrella kasvatettu vanhoista tupaöljyistä poiketen. Kyse on varmuuden maksimoimisesta, jossa tankin korkki, pa-säiliö ja moottori maadoitetaan keskenään samaan sähköpotentiaaliin. Näin ei synny kipinöitä eri metalliosien välille.

        Jokainen voi itse tykönään miettiä, mikä on riskikerroin maadoittamattomaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2318
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2173
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1535
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1484
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1417
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1083
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      944
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      883
    Aihe