voisko joku selventää mitnen ja missä tilanteessa käytönnössä näitä voi käyttää:
tilapäinen hoitoapaa (lapsen sairaus)
muu palkallinen yksityiasia
pakottava perhesyyt
ja vielä kysymys
jos vauva uhkaa syntyä etuajalla jolloin sairaalassa voi joutua hyppäämään useastikin ennen varsinaista synnytystä ja isyysvapaata minkälaisena vapaana nuo käynnit on mahdollista ottaa? ihan palkaton vai hoitovapaa ja voiko hoitovapaa olla palkallinen? isyysloma on muistaakseni pidettävä max 4 osassa joten 3 käyntiä ja neljännellä on pidettäväkin jo loput.
t isä.
virkavapaushakemuksen
2
414
Vastaukset
- tietäjät
on.
- kuuden äiti
Tilapäinen hoitovapaa: lapsi sairastuu (alle 10v), toinen vanhemmista voi olla kotona 3 palkallista päivää yhden palkattoman lapsen hoidon järjestämiseksi. Yleensä ta vaatii lääkärintodistuksen lapsen sairaudesta.
muu palkallinen yksityisasia: suoraan kvtesistä, en jaksa kirjoittaaa
"Työpäiväksi sattuvat 50- ja 60-vuotispäivät, oma vihkiäispäivä, parisuhteen
rekisteröimispäivä, aviopuolison, rekisteröidyn parisuhteen
osapuolen, vanhemman, lapsen, veljen ja sisaren hautajaispäivä
(siunauspäivä) sekä asevelvollisuuslain mukainen kutsuntapäivä ovat
palkallisia vapaapäiviä."
Pakottavat perhesyyt: näistä ei ole kuin mutu-tuntuma ja omakohtainen kokemus.
Ei palkallista mutta mahdollinen vapaapäivä. Meillä oli siitä syystä, että jouduin hoitovapaalla ollessani sairaalaan ja mies jäi lapsia hoitamaan kotiin.
Kun vauva on vielä äidin mahassa, ei isällä ole oikeestaan minkäänlaisia oikeuksia vapaisiin. Isän läsnäoloa sairaalassa ei siinä vaiheessa katsota vielä niin tarpeelliseksi.
Meillä isän mukana olo on ollut mahdollista työvuorojen vaihdolla, vuosilomapäivien pitämisellä, tai työtuntien laittamisella "kertymiin" miinuksena eli ne tehdään joskus takaisin.
Oikeus isyyslomaan alkaa vasta siitä päivästä kun lapsi on syntynyt elävänä. Hoitovapaalle isä voi jäädä sen jälkeen kun vanhempainvapaat on pidetty ja se ei ole palkallista vaan kela maksaa kotihoidontukea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3147335Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r695175Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1014534Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli174352Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1034096Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s513890Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1543780Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan743687Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293576SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha833413