virkavapaushakemuksen

eri syyt

voisko joku selventää mitnen ja missä tilanteessa käytönnössä näitä voi käyttää:

tilapäinen hoitoapaa (lapsen sairaus)
muu palkallinen yksityiasia
pakottava perhesyyt

ja vielä kysymys

jos vauva uhkaa syntyä etuajalla jolloin sairaalassa voi joutua hyppäämään useastikin ennen varsinaista synnytystä ja isyysvapaata minkälaisena vapaana nuo käynnit on mahdollista ottaa? ihan palkaton vai hoitovapaa ja voiko hoitovapaa olla palkallinen? isyysloma on muistaakseni pidettävä max 4 osassa joten 3 käyntiä ja neljännellä on pidettäväkin jo loput.

t isä.

2

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietäjät

      on.

    • kuuden äiti

      Tilapäinen hoitovapaa: lapsi sairastuu (alle 10v), toinen vanhemmista voi olla kotona 3 palkallista päivää yhden palkattoman lapsen hoidon järjestämiseksi. Yleensä ta vaatii lääkärintodistuksen lapsen sairaudesta.

      muu palkallinen yksityisasia: suoraan kvtesistä, en jaksa kirjoittaaa

      "Työpäiväksi sattuvat 50- ja 60-vuotispäivät, oma vihkiäispäivä, parisuhteen
      rekisteröimispäivä, aviopuolison, rekisteröidyn parisuhteen
      osapuolen, vanhemman, lapsen, veljen ja sisaren hautajaispäivä
      (siunauspäivä) sekä asevelvollisuuslain mukainen kutsuntapäivä ovat
      palkallisia vapaapäiviä."

      Pakottavat perhesyyt: näistä ei ole kuin mutu-tuntuma ja omakohtainen kokemus.
      Ei palkallista mutta mahdollinen vapaapäivä. Meillä oli siitä syystä, että jouduin hoitovapaalla ollessani sairaalaan ja mies jäi lapsia hoitamaan kotiin.

      Kun vauva on vielä äidin mahassa, ei isällä ole oikeestaan minkäänlaisia oikeuksia vapaisiin. Isän läsnäoloa sairaalassa ei siinä vaiheessa katsota vielä niin tarpeelliseksi.

      Meillä isän mukana olo on ollut mahdollista työvuorojen vaihdolla, vuosilomapäivien pitämisellä, tai työtuntien laittamisella "kertymiin" miinuksena eli ne tehdään joskus takaisin.

      Oikeus isyyslomaan alkaa vasta siitä päivästä kun lapsi on syntynyt elävänä. Hoitovapaalle isä voi jäädä sen jälkeen kun vanhempainvapaat on pidetty ja se ei ole palkallista vaan kela maksaa kotihoidontukea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      130
      2400
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      42
      1980
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      53
      1919
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1907
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      103
      1904
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1209
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      117
      1105
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      963
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      910
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      857
    Aihe