Eli onko oikein laittaa hääkutsuun, että lahjojen sijaan toivomme kartuttavan vaikka Punaisen Ristin katastroffi rahastoa?
Olemme molemmat hyvin toimeentulevia aikuisia (yli 50v) emmekä todellakaan halua lisää tavaraa tai kenellekkään siitä mietittävää.
Hääkutsuun lahjatoive?
3
813
Vastaukset
Tavoitteenne on mitä kunnioitettavin - lämmin kiitokseni avuntarvitsijoitten puolesta. Jos olisin itse samassa tilanteessa, tekisin ehkä saman.
Lisäksi tuollainen pyyntö antaa - hyvän mielen lisäksi - kauniin kuvan teistä itsestänne ulospäin.- ...
Kyllä tuollaisen pyynnön voi kutsuun laittaa. Antaa teistä todella jalon kuvan.
- kannattaja
Ihan kiva idea. Ja poikkeaa hiukan siitä nykytyylisestä rahanruikuttamisesta itselle "matkarahastoon", joksi hääkutsuhomma tuntuu menneen. Itse kuulun niihin, jotka periaatteesta eivät tykkää antaa lahjaksi rahaa, mutta tuollaiseen lahjaideaan voisin jo roponi rahana laittaa. Laittakaa kuitenkin varmuudeksi haluamanne rahaston tilinumero kutsuun mukaan, koska monelle voi olla "ylivoimaista" ryhtyä ottamaan itse selvää, minne rahan halusittekaan menevän. Hyvää hääjuhlaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672774
- 2012027
- 711756
- 921648
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.491643Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91481- 811174
- 811070
- 951029
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes194987