Eli mahd. isoa rinkaa olen kahtelemassa. Mitä vaihtoehtoja on olemassa ja kokemuksia niistä? Vaatimuksena koon lisäksi kestävyys ja maastonvärisyys. Onko 100 l iso?
Iso(?) rinkka
4
1858
Vastaukset
- ei pärjää
savotalla niin ei pärjää millään.
- atlatl
...on satalitrainen.
Yleensä suurimmat lienee 80 litraa.
Kannattaa valita välineensä niin,että ne mahtuvat mieluummin alle 80-litraiseen,niin päivämatkat pitenee ja virkeämpänä jaksaa enemmän nauttia maisemasta.
Savotan rinkat lienevät kestävimpiä,mutta muitakin merkkejä löytyy.
Hinnat hyville rinkoille näyttävät olevan 200 eurosta ylöspäin.
Mikä itselleni on nykyään liikaa,kun jo pikkureput maksavat yli 100 euroa...- sami.ta
putkirinkka,mutta ei kestävin isoista rinkoista.Berghaus vulkan on armeijan käyttämä rinkka 110l ja kestävempi kuin savotta.kaikki rinkat joissa säädettävä selän pituus ei kestä yli 40 kilon painoja vaan hajoavat.vulkan ostetaan selänpituuden mukaan eli kiinteät viilekkeet.
- kovassa käytossä
Minunkin kokemuksen mukaan savotta on lujin. kokeilin muutamia, mutta kun viistoista vuotta sitten ostin 85 litrasen savotan 906 aikoinaan (taitaa olla nykyään nimellä tunturisusi en tiedä), niin ei ole tarvinnu katua, se kestää ja mikä hienointa sillä pystyy kantaan todella suuria painoja helposti. mm: hirvenlihoja.
Käytön jälki ei juuri näy vaikka ollut paljon käytössä veneiden pohjalla kelkoissa auton perässä ja ennen kaikkea selässä. Kaiki remmien lukot ovat rautaa nekään ei mene rikki. kaverilla ollut sellainen jo 30 vuotta kovassa käytösä.
Suosittelen.
Ainoa huono puoli on se että jos meinaat ottaa hyvin vähän mukaan niin itse rinkka painaa. mutta suosittelen silti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k864108- 1243614
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah853406Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392819- 1251683
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361546Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141191Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191174Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221144Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421130