Iso(?) rinkka

Staalon pesä

Eli mahd. isoa rinkaa olen kahtelemassa. Mitä vaihtoehtoja on olemassa ja kokemuksia niistä? Vaatimuksena koon lisäksi kestävyys ja maastonvärisyys. Onko 100 l iso?

4

1868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei pärjää

      savotalla niin ei pärjää millään.

    • atlatl

      ...on satalitrainen.
      Yleensä suurimmat lienee 80 litraa.

      Kannattaa valita välineensä niin,että ne mahtuvat mieluummin alle 80-litraiseen,niin päivämatkat pitenee ja virkeämpänä jaksaa enemmän nauttia maisemasta.

      Savotan rinkat lienevät kestävimpiä,mutta muitakin merkkejä löytyy.
      Hinnat hyville rinkoille näyttävät olevan 200 eurosta ylöspäin.
      Mikä itselleni on nykyään liikaa,kun jo pikkureput maksavat yli 100 euroa...

      • sami.ta

        putkirinkka,mutta ei kestävin isoista rinkoista.Berghaus vulkan on armeijan käyttämä rinkka 110l ja kestävempi kuin savotta.kaikki rinkat joissa säädettävä selän pituus ei kestä yli 40 kilon painoja vaan hajoavat.vulkan ostetaan selänpituuden mukaan eli kiinteät viilekkeet.


    • kovassa käytossä

      Minunkin kokemuksen mukaan savotta on lujin. kokeilin muutamia, mutta kun viistoista vuotta sitten ostin 85 litrasen savotan 906 aikoinaan (taitaa olla nykyään nimellä tunturisusi en tiedä), niin ei ole tarvinnu katua, se kestää ja mikä hienointa sillä pystyy kantaan todella suuria painoja helposti. mm: hirvenlihoja.
      Käytön jälki ei juuri näy vaikka ollut paljon käytössä veneiden pohjalla kelkoissa auton perässä ja ennen kaikkea selässä. Kaiki remmien lukot ovat rautaa nekään ei mene rikki. kaverilla ollut sellainen jo 30 vuotta kovassa käytösä.
      Suosittelen.
      Ainoa huono puoli on se että jos meinaat ottaa hyvin vähän mukaan niin itse rinkka painaa. mutta suosittelen silti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9167
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      56
      4809
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4501
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      53
      2823
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1546
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1336
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1222
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      42
      1202
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      169
      1144
    Aihe