Perityvätkö sydänongelmat helposti vanhemmalta lapselle? Esim. sepelvaltimotauti, rytmihäiriö?
Sydänongelmien perinnöllisyys??
abcde
3435
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ainakin minulta jokaiselle lääkärin käynnillä kysytään vanhempien sairaushistoriaa (vaikka tiedot on kirjattu omiin potilastietoihini). Kun kerron, että isäni kuolinsyy oli rytmihäiriöt, huomaan tiedon heti valpastuttavan lääkärin kuin lääkärin.... Juuri vahvan perimätaustan vuoksi minun rytmihäiriöitteni hoitaminen on haastavaa.
Itselläni sydän "käyttäytyy oudosti" ja tämän on huomannut lääkärikin. Ei silti ehdottanut jatkotutkimuksia, vaikka tietää että sydänongelmia on minullakin sukurasitteena..
..sillä isäni ja hänen veljensä delasivat molemmat sydänsairauteen 60-70v:na, ja muistutan ulkonäöltäni kumpaakin hyvin paljon. Ja sydän vaivat alkoivat näin 45:na.
väinö