Portaiden rakentaminen

Olen joskus kuullut, että asuinkerrosten väliin ei itse kannata rakentaa portaita koska niistä pitäisi tehdä tai teettää tarkka lujuuslaskenta. Onko tosiaan näin? Ja siitäkö johtuu, että portaiden hinnat hipovat pilviä?
2432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse tein portaat jonka suunnittelulähtökohtana oli netistä löytyvä porrasohje. Hyvät ja tukevat tuli ja mestarikin sanoi, että noinhan ne yleensä on tavattu tehdä. Ei kyselty laskelmia mestarin eikä rakennusvalvonnan toimesta. Niin, ja hinnaksi tuli n. 600 Eur..

Äänestä
  • sitä nettiosoitetta josta noin hyvät ohjeet löysit?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rane Rakentaa kirjoitti:

Olen joskus kuullut, että asuinkerrosten väliin ei itse kannata rakentaa portaita koska niistä pitäisi tehdä tai teettää tarkka lujuuslaskenta. Onko tosiaan näin? Ja siitäkö johtuu, että portaiden hinnat hipovat pilviä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu