Tänään tuli postissa ilouutinen: pääsin opiskelemaan! Takana on jo yksi korkeakoulututkinto, mutta oman alan töitä en ole päivääkään tehnyt. Nyt siis uusi tutkinto kehiin ja parempia toiveita tuleville työmarkkinoille.
Nyt pitäisi vielä selvittää mitä tukia on mahdollista saada. Meillä on kaksi lasta: 4v ja kohta 1v. Jos jäisin kotiin, saisin kotihoidontukea (lisineen) noin 540e/kk tietty lapsilisät. Opintorahahan on vain jotain noin 250e, eikös juu? Tuohan summa menee kokonaan lasten päivähoitomaksuihin!?! Sitten kun laskee kuukausittaiset matkakulut opiskelupaikkaan (omalla autolla 70 km päivässä, julkista täältä ei kulje) menee tulot väistämättä miinukselle. Sitten olisi vielä laskut maksettavana jne...
Kuvittelin että kela tukee opiskelevaa perhettä muutenkin kuin vain vanhemman opintorahalla, mutta en löytänyt kelan sivuilta mitään viittausta tällaiseen. Miten näin voi olla? Minunhan olisi paljon kannattavampaa olla vain lasten kanssa kotona... Toki mieli tekee kovasti opiskelemaan ja valmistumisen jälkeen mahdollinen työllistyminen houkuttaa kovasti, mutta nyt alkaa epäilyttämään miten ihmeessä pärjäämme rahallisesti. Mies tietty elättää perheen minun opiskellessani, mutta hänen tulonsa ovat pienet. Melkein alkaa epäilyttämään kannattaako opikelu sittenkään...
Mitä tukia opiskelevalle äidille?
3
469
Vastaukset
- taija......
muutaku opintotuki ja laina.ja tuo allaoleva:
Lainaus Kela sivulta: "Jos asut lapsesi tai puolisosi lapsen kanssa samassa asunnossa, kuulut yleensä yleisen asumistuen piiriin. Voit kuitenkin saada asumislisää, jos asut lapsesi tai puolisosi lapsen kanssa asunnossa, jonka olet vuokrannut opiskelusi vuoksi ja joka sijaitsee muulla paikkakunnalla kuin perheesi vakituinen asunto." - Ota reilusti
opintolainaa, siinä se. Rapiat 300eur. nuo tuet.
Päivähoitomaksusta voi hakea huojennusta, tai pitää lapset osapäivässä. - lähdössä myös
opintoraha laina(lainaa voi nostaa vaan tarvittaessa, kannattaa kuitenkin hakea päätös valmiiksi niin saa rahat parissa päivässä jos tiukka tilanne tulee), yleinen asumistuki(siihen vaikuttaa sun opintotuet ja miehen tulot), lapsilisät.
et saa kotihoidontukea jos lapset on päiväkodissa.
opintorahaankin vaikuttaa se, missä opiskelet. toisen asteen koulutuksen tuki on pienempi ja korkeakoulussa saa tukea yhteensä vain tietyn verran, eli jos korkeakouluun oot menossa, sun aikaisemmin nostamat opintotuet vaikuttaa.
toimeentulotukeakin voit hakea, mutta siihen vaikuttaa jokainen sentti joka talouteenne tulee, säästöt ja kaikki. ja siinäkin on, että opiskelijan ensisijainen tulonlähde on opintotuki, laina ja osa-aikatyöt.
lastenpäiväkotimaksuissa on perheen tulorajat, kannattaa nekin kaikki katsoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1117945Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3997108Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite794422Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294159Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022578Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os322322- 992267
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps201989Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11867Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11850