Unessa olin isän ja veljen kanssa menossa johonkin tapahtumaan. Tapahtumapaikan aulassa tapasin yläasteaikaisen ystäväni ja jäin juttelemaan. Hänellä oli valkoiset vaatteet ja hän suorastaan hohti jotain valoa. Hänen hiuksensa olivat lyhyemmät ja hän näytti jotenkin nuoremmalta. En kuitenkaan kiinnittänyt siihen mitään huomiota. Ihmettelin vain että missä ovat hänen silmälasinsa, jotka hän sai lukioaikaan. Juttelimme ja halasimme pitkään (vaikka emme kavereita ollessamme harrastaneet koskaan mitään halailua). Halauksen aikana tunsin, että olisin halunnut jotain enemmän, ehkä jopa tunnustaa rakkauden tunteita häntä kohtaan. En kuitenkaan tehnyt niin, vaan hyvästelimme ja lähdin isän ja veljen perään. Tunsin haikeutta, sillä olin varma että en enää koskaan tapaa vanhaa ystävääni.
Ystävä
gurre..
4116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tämän kaltaisen unen, ajattelisin tämän henkilön siirtyneen henkimaailmaan. Se oli kuin jonkinlainen hyvästely.
Sellainen ajatus kävi myös omassa mielessäni, sillä ystävänihän oli unessa aivan kuin enkeli. Olemme kuitenkin nuoria ihmisiä, joten en pitäisi kuolemaa todennäköisenä. Jos hän olisikin kuollut, olisin varmasti kuullut siitä, sillä paikkakunta jolla asun on pieni ja tieto nuoren ihmisen kuolemasta olisi varmasti levinnyt.
Sitten selitys ei ole tämä.
vielä, että aulahan on sisäänkulku paikkoihin. Koulu ja nuoruus ovat sisäänkulkuja omalla tavallaan myös. Eli tapasit hänet unessa samassa paikassa kuin viimeksi. Jonkinlainen jälleennäkeminen siinä ajassa ja tilassa, johon hänet yhdistät. Henkilö on mieluisa ja voit tuntea ikävää tai hän tuntee ikävää sinua kohtaan. Silmälaseista en taida osata sanoa mitään, vaikka niilläkin on varmasti merkityksensä.