Soneran tarjous liittymän siirtoa vastaan

Liittymän siirtäjä

Pistin toukokuussa alulle siirron siirtää perheeltä 4 puhelinliittymää Soneralta Saunalahdelle. Tärkein syy oli näiden Eliitti liittymien ilmainen käyttö oman verkon asiakkaiden kanssa.

Saunalahdelta tuli uudet sim-kortit ja pyydetty siirtopäivämääräkin oli se etukäteen pyydetty.

Pari päivää ennen siirtoa oli Soneran asiakaspalvelusta yritetty soittaa minulle. Myös siirtoa edeltävänä päivänä. Siirtopäivänä sain vastattua puhelimeen.

Soneran asiakaspalvelusta soitti henkilö, joka alkoi kovasti tenttaamaan siirron syytä ja heti puhelun alkuvaiheessa hän kertoi tekevänsä minulle lyömättömän tarjouksen. Ennen tätä meidän piti kuitenkin käydä läpi käytännössä kahden edeltävän kuukauden puhelinlaskut ja erittelyt. Osa jopa kahteen kertaan.

Sävy oli hieman pistävä ja piikittelevä: "tiesitkös, että tyttösi on lähetellyt multimediaviestejä? Ja tekstareitakin on lähetetty 12 kpl yli pakettirajan?!" Tähän tyyliin käytiin kaikki liittymät läpi. Ja aikaa kului...

Noin puolen tunnin väännön jälkeen, päästiin varsinaiseen aiheeseen: mikä olisi se lyömätön tarjous?! No, lyömätön tarjous olisi ollut Soneran antama 30 % alennus puhe- ja tekstaripaketeista. Kirjallisena en sitä kuitenkaan olisi saanut, mutta positiivinen asia olisi ollut se, että mitään määräaikaisuuksia ei olisi tarvinnut solmia. Tai näin minulle kerrottiin.

En kuitenkaan hyväksynyt tarjousta. Olin tehnyt liittymäsiirrot puolitoista kuukautta aikaisemmin. Olisi siinä ollut aikaa ottaa yhteyttä aikaisemminkin, kuin vain paria tuntia ennen liittymäsiirron tapahtumaa. Paperilla tarjousta pyytäessäni minulle naurettiin, että silloinhan heidän pitäisi lähteä tuomaan ne lentokoneella, että ehtisivät ennen vanhan liittymän sulkeutumista. Sen verran joustin, että lupasin mahdollisesti palata asiaan joulukuussa ja tarkastella tilannetta silloin uudestaan.

Tämä kirjoitus ei ota kantaa, oliko ratkaisu oikea vai väärä. Sen näyttää aika. Tarkoitus on kertoa muille vastaavassa tilanteessa oleville millaisella ehdolla Sonera mahdollisesti haluaa jatkaa olemassaolevaa asiakkuutta.

Laskumme on kuukausittain pyörinyt 50-60 euron kieppeillä, eli melko vaatimattomissa luvuissa. Katsotaan mitä seuraavat kuukaudet tuovat tullessaan. Sitten osaa arvioida päätöken oikeellisuutta.

1

825

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla yhteydessä

      Kuluttajavirastoon http://www.kuluttajavirasto.fi/fi-FI/yhteystiedot/ ja Viestintävirastoon http://www.ficora.fi/index/palvelut/kuluttaja.html

      Tuo piikittelevään sävyyn esitetty "tiesitkös, että tyttösi on lähetellyt multimediaviestejä? ..." voi olla tietosuoja- tai tietoliikennerikos:). On eri asia selvittää yllättäen kasvanutta puhelinlaskua laskutuksen kanssa, kuin markkinoinnin yrittäessä vielä viime hetkellä houkutella poislähtevää asiakasta jäämään. Käsittääkseni operaattorit nauhoittavat kaikki puhelut, jotta heillä on todiste sopimuksen synnystä, kylläkin tässä tapauksessa todiste operaattoria vastaan:).

      Minulle Soneralta soitettiin laajakaista tarjous irtosanomani liittymän viimeisen laskun eräpäivänä. Onneksi olin juuri lähtenyt yksin ajamaan Turusta Helsinkiin ja moottoritiellä oli rauhallista sekä hyvät ajo-olosuhteet, oli hyvää juttuseuraa, vaikka ei saanut minua takaisin Soneralle:). Tuo viimeinen lasku oli kolmelta päivältä eli 2,41 €, mutta sitä ei voitu laskuttaa viimeisen täyden kauden laskuun yhdistettynä, vaan noin puolitoista kuukautta yhteyden katkaisusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe