Edellytämme sinulta yliopisto-opintoja, vankkaa kokemusta yhdistystoiminnasta, tiedotuskokemusta, kokemusta taittamisesta ja julkaisujen toteuttamisesta sekä InDesign-ohjelman hallintaa, www-sivujen ylläpitotaitoja ja atk-taitoja, erinomaista suomen ja hyvää englannin kielen taitoa, kykyä hahmottaa laajoja asiakokonaisuuksia, omaksua uusia asioita, taitoa sopeutua muuttuviin tilanteisiin sekä yhteistyökykyä. Ylioppilaskunnan ja sen alayhdistysten tuntemus sekä B-ajokortti katsotaan eduksi.
Näin etsitään sihteeriä Turussa. Muistaakseni ei paikallisen aikuiskoulutuskeskukseni sihteerikurssilla opetettu taitto-ohjelmien käyttöä. Huokaus. Aika kovia vaatimuksia nykyään.
Sihteerintyön vaatimukset
6
1006
Vastaukset
- juttu tuo
Sihteeri-nimitys ei aina kuvaa työn vaativuutta. Esimerkiksi Yhdistyneiden Kansakuntien pääsihteerin toimi on maailman tärkeimpiä tehtäviä.
- tuntuu olevan
kovat vaatimukset tänä päivänä ja palkka ei kuitenkaan usein päätä huimaa.
- ikuinen sihteeri
Ei tarvitse pyristellä vaatimusten kanssa kun homman osaa. En ole yliopistoja käynyt, ikäni vain tietokoneiden kanssa peuhannut ja siitä hyötynyt; sihteerin hommia aikani tehneenä siirtynyt päälliköksi ja todella nautin hommastani. Saan tehdä graafista suunnittelua, laskentaa, myyntiä & markkinointia - ja kaiken aikaa lisäkoulutan itseäni omalla vapaa-ajallani. Kun on valmis tekemään työtä ja osaa hommansa, ei ole pakko olla mikään -nomi! Heitäkin olen opastunut sen verran kauan, että huomaan kokemuksen ja intohimottomuuden tehtyä työtä kohtaan olevan suurin ongelma heidän kohdalla. Notta tulta päin, jokainen hommansa osaava ihminen kyllä varpisti saa paikkansa - ja palkkansa!
- juuei,,,
saattaa jäädä sihteeri palkkaamatta jos nuo ovat ehdottomia vaatimuksia :DD Näin siis jos ei ole kyse siitä YK:n pääsihteerin tai vastaavan paikasta.
- LDFSF
yks vaihtoehto tietysti on, että tuossa pedataan paikkaa jollekin tietylle henkilölle joka täyttää nuo vaatimukset
- Sihteerinä 20v
Ilmoitusten tarkoituksena on karsia onnenonkijat pois ja siksi ne ikään
kuin hakevat 'yli-ihmistä'. Sitä ei pidä säikähtää. Jos täytät edes suurimman
osan vaatimuksista ja tuo taitto-ohjelma on vieras, sen voi reilusti sanoa.
Reipas ihminen vakuuttaa aina oppimiskyvystään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571360Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761320Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 109853
- 73846