Pystyykö viilutettua kirjahyllyä petsaamaan kirsikka petsilakalla jos hio viilun kiiltävän pinnan hienolla hiomapaperilla mataksi?
Olisi hyväkuntoinen kirjahylly mutta väärän värinen sisustukseen ja ei viitsisi poiskaan heittää.
Vai onko tuhoon tuomittu juttu?
Jos joku on kokeillut niin kertokaa onnistuuko.
Uudelleen en aio viiluttaa.
Kiitos etukäteen.
Viilutuksen uusi käsittely?
1
427
Vastaukset
- Värkkääjä66
Muutaman vuoden ammatikseni olen näitä erimoisia huonekaluja kunnostanut ja sen olen oppinut, että viilutuksen kanssa on oltava hellä. Toisinaan viilu on vain muutaman millin vahvuinen ja sen hio rikki TODELLA helposti. Paperin olisi oltava max. 240 ja sillä hioen taas menee ikuisuus, että saa lakan pois. Tässä pitää siis valita joko rohkean nopeus tai varman päälle hitaus. Ja lakkatyyppi vaikuttaa myös lopputulokseen. Teollisuudessa käytettävät lakat ovat sen verran jytyä tavaraa, että hioa saa kauan ennenkuin edes pinta on riittävästi rikki.
Lopputulokseen vaikuttaa myös se, että mitä tavoittelet uudeksi väriksi. Onko suuntasi tummasta vaaleaan vai toisin päin? Vaalea pinta on aina helpompaa muuttaa tummaksi, sen varmaan arvasitkin :-) Kun tummaa alkaa vaalentamaan, niin tulos on yleensä laikullinen.
Entä jos kokeilet maalinpoistoainetta? Käry on kova (muista työturvallisuus!), mutta pääset hiomisen riskeistä. Maalikaupasta saat hyvät ohjeet aineen käyttöön, vaihtoehtoja on monta enkä lähde tässä mitään niistä mainostamaan... oma suosikki kyllä on.
Ja muuten - saatko hyllyä purettua osiin? Se nimittäin helpottaa työtä huomattavasti. Tiukkaan liimatussa hyllyssä on ongelma, miten pääset käsiksi kaikkiin nurkkiin. Älä missään vaiheessa työskentele puusyiden yli poikkisuuntaan tms. VAIN puunsyyn suuntaisesti. Puu on siitä vinha materiaali, että virhesuunta näkyy heti ja kauan!
TYöniloa, kerrothan täällä, miten teit ja onnistuit!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271974
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571370Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?771344Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47936Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 73866
- 109863