Mansikka

niemi

Missä mahtaa olla vika?
Toin Virosta mansikantaimia ne lähti hyvin kasvamaan ja viime kesänä kukki hyvin mutta ei tullut marjoja. Ajattelin että "halla" vei. No tänä vuonna ajattelin peittää harsolla aina kun luvattiin hallan vaaraa, mutta mansikat kukkii erittäin runsaasti mutta ei tuke mansikoita (ei edes raakileita).
Silti vieressä marjapensaita joihin tulee marjoja että kyllä pölyttäjiä liikkuu. Meneekö taimet vaihtoon vai onko jokin muu konsti??

9

4694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • s55

      Hei. Minulla on mansikkamaa ollut jo parikymmentä vuotta.
      Ei me olla ikinä peitelty hallan takia. Yleensä marjaa on tullut pakastin täyteen. Kukinnan jälkeen on marjanraakileita tullut runsaasti. En tiedä onko hallaharson käyttö sitten estänyt marjantulon, vai onko taimissa jotakin vikaa.
      Aluksi tehtiin vähän koholla olevat penkit. Sitten laitettiin mustat mansikkamuovit
      ja tehtiin saksilla kolot johon istutettiin taimet ja samalla kananlantaa mukaan.
      Käytäviin jätettiin kunnolla tilaa, että ilma kiertää. Myöhemmin pitkiä lautoja päälle että on hyvä liikkua.
      Tyhjiin kohtiin voi myöhemmin emotaimesta siirrellä ensimmäinen mansikkan alku, muuthan ovat "varkaita" jotka eivät tee niin marjaa.

    • useimmiten;

      Usein syynä on liika kastelu tai on tullut taivasta liika vettä alas ja juuret olleet joitakin päiviä ihan vedessä.

      Olen huomannut että mansikka menehtyy helposti kun saa liikaa vettä.

      • todella kumma juttu. Kyllähän niitä mansikoita yleensä kukinnan jälkeen tulee. Joskus enemmän, joskus vähemmän. Tiedätkö mitä lajiketta mansikantaimesi olivat?Tekevätkö ne nyt jo normaalisti rönsyjä?


      • liikaa typpeä
        marja-liisa41 kirjoitti:

        todella kumma juttu. Kyllähän niitä mansikoita yleensä kukinnan jälkeen tulee. Joskus enemmän, joskus vähemmän. Tiedätkö mitä lajiketta mansikantaimesi olivat?Tekevätkö ne nyt jo normaalisti rönsyjä?

        Minä joskus kotona hoidin mansikoita, upeat lehdet, kukkivat kauniisti mutta koskaan ei tullut satoa. Vasta vuosien päästä tajusin että niillä oli liikaa typpeä.


    • Manskamuori

      Liika typpi niinkuin jo mainittiin.

      Harsotus on taitolaji. Harsot pois kukinnan aikaan, että pölyttäjät pääsee töihin.

    • Anonyymi

      Meillä kanssa joka kesä kukkii mansikka, mutta ei ole tehnyt koskaan yhtään marjaa.Missähän voisi olla vika?

    • Anonyymi

      Saattaa olla ahomansikan ja puutarhamansikan risteytys, joka ei pysty tekemään hedelmää. Ahomansikan ja puutarhamansikan risteytys ei pysty meioosiin, koska niillä on eri määrä kromosomeja. Meillä on valtava kasvusto juuri tällaisia komeasti kukkivia pensaita, mutta ei koskaan tule marjan marjaa.’
      Risto Penttinen’
      Turku

      • Anonyymi

        Muistaisin että joskus lapsuudessa naapurin lapset kastelivat puutarhaa ja vanhemmista sisaruksista joku huusi ettei mansikoita saa kastella kukinnan aikana.Toi on hyvin yleistä
        että kukkia tulee ihan valtavasti mutta mansikoita niukasti.Yksi temppu vois yrittää että vöhentää kastelun hyvin niukkaan,sillä mansikkahan on rikkakasvi ja hyvin kilpailussa pärjäävä,siis itse ainakin pistän koko kastelun poikki ja seurataan!


    • Anonyymi

      On mansikkalajeja jotka eivät pölyty muilla kuin oman lajin siitepölyllä . Ne eivät myöskään pölyty jos ovat saman alkuperäkasviyksilön klooneja eli versoista lisääntyneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      41
      2193
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      210
      1842
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      101
      1475
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1255
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1177
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1082
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1048
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      982
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      930
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe