yamaha 40 heto -90 trimmimittari

mikähän mahtaa vaivata jammun trimmimittaria kun ei puhu mitään,vaikka liikuttaa virta päällä anturin vipua. virta kyllä tulee piuhoihin.löytyiskö kellääntällaisia värmeitä nurkista ajelemasta?
1864
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Vian arvaaminen ei minulta onnistu, mutta toisaalta kyseisellä mittarilla on kovin vähän perusteltua käyttöä.

Trimmiä käytetään pers- korva-kierrosluku- ja/tai nopeusmittarituntumalla kuormasta, tuulensuunnasta ja voimakkuudesta riippuen. Sillä mitä trimmimittari näyttää ei ole tekemistä trimmin käytön kanssa.

Ainoa tilanne missä mittarista saattaa olla hyötyä, on kun vene on pudotettu liuusta korkealla trimmilä ajon jälkeen ja lähdetään uudestaan nostamaan venettä liukuun. Tällöin voi muistin virkistämiseksi vilkaista trimmimittariin, ettei turhaan nosta keulaa taivaisiin. Toisaalta jos kone näkyy perästä kuljettajan paikalta, vilkaisu perään ajaa saman asian. Asia hoituu myös kun ottaa tavaksi painaa trimmin alas aina kun vene pudotetaan liuusta matkan aikana, jolloin tilanne on aina oikein hätäistäkin kiihdytystä varten.
Pysähdyttäessä tilanne on toinen, silloin kone usein kipataan ylös, jolloin trimmiä on turha ajaa ensin pohjaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maha kirjoitti:

mikähän mahtaa vaivata jammun trimmimittaria kun ei puhu mitään,vaikka liikuttaa virta päällä anturin vipua. virta kyllä tulee piuhoihin.löytyiskö kellääntällaisia värmeitä nurkista ajelemasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu