käyttö kuukautisten myöhästymiseen jos siis raskaus ei ala? Onko kellään kokemusta tai muuten tietoo. Kiitos :)
Vaikutttaako
clomien
8202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
riippuu millon on ollut ovulaatio jos olet ovuloinut edes. onko sulla tarkistettu että tapahtuiko ovulaatio. itse ovuloin vasta kolmannella clomi kuurilla ja heti tärppäs. nyt ollaan melkein loppu suoralla.
clomit voi pidentää kiertoa.
itse kun en ovuloinut niin ei vuotokaan alkanut itsestään.
onnea yritykseen!
oli kanssa clomikuuri ja ekasta kierrosta tärppäsi. Nyt sitten oli ensimmäinen uusi yritys ja ovistesti näytti plussaa kp 15.Luomusti ei aloitettu ollenkaa kokeilemaan lääkärin määräyksestä koska ikää on jo sen verran, et on parasta ilmeisesti näin.Ei siis ole testattu muuten. No ei sit tärpännyt tällä kertaa vaan kuukautiset alkoi tänään. Uudet clomit nyt sit keskiviikkona alkuun. Mietin vaan,että kuinka paljon voi kropan toiminta muuttua 1 1/2 vuodessa, et jos clomit ei enään toimikkaan. Ei tässä siis mitään hätää vielä kun eka vasta takana, mut ajattelin vaan. Raskautta odottajan mieli on omituinen ja niin, niin toiveikas, et pettyy aina ku punaista näkyy.
1 1/2 v sitten en saanut ovistestiin mitään aikaiseksi ku näytti tasaisesti negaa koko ajan ja testasin monen monta kertaa, siis liikaa :)
muuttuu kun ikää tulee lisää.. mut se on hyvä jos ovis testi näyttää että ovuloit. kyllä ne clomit sulla ilmeisesti auttaa jos ovulaatio tapahtuu, mut onko sulla tietoo että onko sun limakalvot tarpeeks paksut että hedelmöittynyt munasolu pystyy kiinnittyyn? se kannattaa tarkistuttaa jos ovulaatio tapahtuu mutta raskaus ei ala. mulla ultrattiin kerran viikossa ja katottiin mitä siellä tapahtuu. yksi follikkeli siellä alkoi kasvaan ja limakalvot olivat tarpeeks paksut että olisi mahdollisuus raskautua ja viikon päästä oli seuraava ultra ja lääkäri totes että oli ovulaatio tapahtunut. sitten se oli odottelua ja kolmen viikon päästä plussasin. kolme viikkoa plussauksen jälkeen pelkäsin keskenmenoa kun jouduin sairaalaan kovan kivun vuoksi mutta ei onneks ollut. syy oli se että oli alkanut kaksosraskaus ja toinen ei jatkanut kasvua.
onnea seuraavaan yritykseen!
limakalvoa mitenkään missään vaiheessa, eikä lääkäri ole puhunut moisesta asiasta yhtikäs mitään. Pitääpi ottaa yhteyttä lääkäriin uudestaan jos nyt ei sit satu tärppäämään.
Kiitoksia ja mukavaa ja onnellista odotusta ! :)
sillä on tosiaan merkitystä jos on liian ohut niin se ei pysty kunnolla kiinnittyyn tai sit jos kiinnittyy niin keskenmeno riski on suurempi.
kysyppä asiaa lääkäriltäs jos ei pian tärppää!
kiitos. enään on noin 5 viikkoa laskettuun aikaan.
tulehan ilmoitteleen palstalle sitten kun alkaa tapahtuun!
hyvää kesän jatkoa!
jännät viikot käsillä. Voi miten onnelinen olenkaan sinun puolestasi, Sinä saat vauvan.
Juu, pitänee tulla kertomaan kuinka nyt käy ja tiettty heti kun tärppää.
Kaikkea hyvää kesääsi ja tulevaan koitokseen :))
kiitos paljon! kyllä tässä jännät ajat alkaa ja sit kun vauva syntyy niin kauheesti on opeteltavaa!
onnea tosiaan yritykseen teille!
menee kuin vanhalta tekijältä. Olethan jo 9-10 kk kasvanut äidiksi. Jotenkin se vaan luonnistuu vaikka ei vauvaa olisi hoitanutkaan ennen.
Kiitos, vielä kerran :)