Hotelli Islande

Riika kutsuu

Kohta olis loma edessä Riikassa. Te jotka olette majoittuneet hotelli Islande`ssa kertokaapa mitä piditte ja muutenkin tuoreita tämän kesän 2009 matkakokemuksia olisi kiva lukea.

Oletteko päässeet rahoistanne ja luottotilinne höylätty miinuksille?

6

945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palanneet

      Hei,

      Me olimme kyseisse hotellissa juuri, ja ei ole mitään moitittavaa!! Siisti ja toimiva hotelli! Ylhäällä on kiva terassiravintola, emme syöneet siellä, mutta moni tuntui käyvän. Hotellissa oli meidän aikana paljon saksalaisia, eivätkös he ole tarkkoja palveluntasosta? Englanninkielellä pärjäsi myös hyvin. Ainoa ero hotellissa suomalaishotelleihin oli se, että kylppärissä ei ollut bide-suihkua. Hotellin vieressä on Olympia-ostoskeskus, jossa me suoritimme ns. länsimaiset tuliaisostokset :). Muutenkin siellä oli oikeastaan kaikki mitä tarvitsee, ruokakauppa, vaatekauppoja, kenkäliikkeitä, tuliaiskauppoja, ja pikaruokaloitakin.

      Vanhassa kaupungissa oli vain muutama lelukauppa tai vaatekauppa, josta olisi voinut jotain ostaa. Toki emme tunne kaupunkia niin hyvin, että saattoipa vika olla siinäkin ettemme vain löytäneet. Vanha kaupunki on todella upea paikka, katseltavaa riittää. Wc-käynnit olivat muutaman kerran sitä luokkaa, että ottakaa tekin käsidesi yms yms mukaan :)

      Ensi kerralla me otamme hotellin vanhan kaupungin puolelta siitä syystä, että siellä meidän aikamme kuluu paremmin.. Sinne Domina-ostoskeskukseen olisi ollut kiva mennä, mutta meillä loppui aika kesken.

      Mitään taskuvarkaita yms tilanteita emme nähneet, eikä meitä yritetty huijata mitenkään. Kentällä kuulimme, miten jotakin paria oli taksimatkasta kentältä keskustaan veloitettu 25 latia, se oli liikaa. Me maksoimme 13 latia kentältä hotellille. Ystävääni oli keväällä vedätetty vaatekaupassa niin, että oli ylimääräinen t-paita ujutettu ostoksiin ja siitä oli sitten myös otetttu maksu.

      Ihanaa matkaa teille!

      • Expat

        "eikä meitä yritetty huijata mitenkään."
        "Me maksoimme 13 latia kentältä hotellille."

        Juu, teitä ei yritetty huijata, vaan teitä huijattiin, nimittäin oikea hinta kentältä Kipsala-saaressa sijaitsevalle Islande-hotellille on tasan puolet maksamastanne.


      • sitten ne
        Expat kirjoitti:

        "eikä meitä yritetty huijata mitenkään."
        "Me maksoimme 13 latia kentältä hotellille."

        Juu, teitä ei yritetty huijata, vaan teitä huijattiin, nimittäin oikea hinta kentältä Kipsala-saaressa sijaitsevalle Islande-hotellille on tasan puolet maksamastanne.

        taksihinnastot puhuvat paskaa, meiltä veloitettiin sama hinta. Vai ajeleeko ne kiertoteitä, tiedä sitä sitten.


      • Expat
        sitten ne kirjoitti:

        taksihinnastot puhuvat paskaa, meiltä veloitettiin sama hinta. Vai ajeleeko ne kiertoteitä, tiedä sitä sitten.

        Lähtömaksu 1,50 Ls, 0,50 Ls/km, siinä yleinen taksiveloitus Riiassa. Lentokentältä Kipsalaan ei tule niin paljon kilometrejä, että noilla hinnoilla saisi 13 Ls mittariin, joten selitys on yksinkertainen: mittaria on rukattu. Ette tainneet ajaa punaisella taksilla?


      • juuri nämä
        Expat kirjoitti:

        Lähtömaksu 1,50 Ls, 0,50 Ls/km, siinä yleinen taksiveloitus Riiassa. Lentokentältä Kipsalaan ei tule niin paljon kilometrejä, että noilla hinnoilla saisi 13 Ls mittariin, joten selitys on yksinkertainen: mittaria on rukattu. Ette tainneet ajaa punaisella taksilla?

        hinnat oli ilmoitettu (taksin ovessa) ja taksi oli punainen, koska ensikertalaisina niitä käytettiin (kun joku täällä niin neuvoi), eli taisi olla niin, että niihinkään ei sitten uskalla luottaa, tai sitten auton väri oli väärää punaisen sävyä ;). Auton oveen oli kirjattu taksat, jossa oli juuri tuo lähtömaksu plus tuo ilmoittamasi km-veloitus. Taisi sitten kuski ajella kautta rantain.. nimittäin kentälle tullessa hinta oli vähemmän, ei kuitenkaan puolta alkuperäisestä.


    • meinasunohtua

      se unohtui sanoa, että jos huone on joelle päin on näkymät hienot, mutta jos toiselle puolen, siellä on vastassa vähän rähjäisen näköinen kerrostalo..mutta pakkoko niitä sitten katsella on ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      358
      2216
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      51
      1715
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      155
      1379
    4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1284
    5. Mitä kirjainta haluaisit rakastella?

      Ehdottomasti?
      Ikävä
      145
      1229
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1171
    7. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1122
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      85
      1102
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1067
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      1002
    Aihe