Kohta olis loma edessä Riikassa. Te jotka olette majoittuneet hotelli Islande`ssa kertokaapa mitä piditte ja muutenkin tuoreita tämän kesän 2009 matkakokemuksia olisi kiva lukea.
Oletteko päässeet rahoistanne ja luottotilinne höylätty miinuksille?
Hotelli Islande
6
950
Vastaukset 6
- palanneet
Hei,
Me olimme kyseisse hotellissa juuri, ja ei ole mitään moitittavaa!! Siisti ja toimiva hotelli! Ylhäällä on kiva terassiravintola, emme syöneet siellä, mutta moni tuntui käyvän. Hotellissa oli meidän aikana paljon saksalaisia, eivätkös he ole tarkkoja palveluntasosta? Englanninkielellä pärjäsi myös hyvin. Ainoa ero hotellissa suomalaishotelleihin oli se, että kylppärissä ei ollut bide-suihkua. Hotellin vieressä on Olympia-ostoskeskus, jossa me suoritimme ns. länsimaiset tuliaisostokset :). Muutenkin siellä oli oikeastaan kaikki mitä tarvitsee, ruokakauppa, vaatekauppoja, kenkäliikkeitä, tuliaiskauppoja, ja pikaruokaloitakin.
Vanhassa kaupungissa oli vain muutama lelukauppa tai vaatekauppa, josta olisi voinut jotain ostaa. Toki emme tunne kaupunkia niin hyvin, että saattoipa vika olla siinäkin ettemme vain löytäneet. Vanha kaupunki on todella upea paikka, katseltavaa riittää. Wc-käynnit olivat muutaman kerran sitä luokkaa, että ottakaa tekin käsidesi yms yms mukaan :)
Ensi kerralla me otamme hotellin vanhan kaupungin puolelta siitä syystä, että siellä meidän aikamme kuluu paremmin.. Sinne Domina-ostoskeskukseen olisi ollut kiva mennä, mutta meillä loppui aika kesken.
Mitään taskuvarkaita yms tilanteita emme nähneet, eikä meitä yritetty huijata mitenkään. Kentällä kuulimme, miten jotakin paria oli taksimatkasta kentältä keskustaan veloitettu 25 latia, se oli liikaa. Me maksoimme 13 latia kentältä hotellille. Ystävääni oli keväällä vedätetty vaatekaupassa niin, että oli ylimääräinen t-paita ujutettu ostoksiin ja siitä oli sitten myös otetttu maksu.
Ihanaa matkaa teille!- Expat
"eikä meitä yritetty huijata mitenkään."
"Me maksoimme 13 latia kentältä hotellille."
Juu, teitä ei yritetty huijata, vaan teitä huijattiin, nimittäin oikea hinta kentältä Kipsala-saaressa sijaitsevalle Islande-hotellille on tasan puolet maksamastanne. - sitten ne
Expat kirjoitti:
"eikä meitä yritetty huijata mitenkään."
"Me maksoimme 13 latia kentältä hotellille."
Juu, teitä ei yritetty huijata, vaan teitä huijattiin, nimittäin oikea hinta kentältä Kipsala-saaressa sijaitsevalle Islande-hotellille on tasan puolet maksamastanne.taksihinnastot puhuvat paskaa, meiltä veloitettiin sama hinta. Vai ajeleeko ne kiertoteitä, tiedä sitä sitten.
- Expat
sitten ne kirjoitti:
taksihinnastot puhuvat paskaa, meiltä veloitettiin sama hinta. Vai ajeleeko ne kiertoteitä, tiedä sitä sitten.
Lähtömaksu 1,50 Ls, 0,50 Ls/km, siinä yleinen taksiveloitus Riiassa. Lentokentältä Kipsalaan ei tule niin paljon kilometrejä, että noilla hinnoilla saisi 13 Ls mittariin, joten selitys on yksinkertainen: mittaria on rukattu. Ette tainneet ajaa punaisella taksilla?
- juuri nämä
Expat kirjoitti:
Lähtömaksu 1,50 Ls, 0,50 Ls/km, siinä yleinen taksiveloitus Riiassa. Lentokentältä Kipsalaan ei tule niin paljon kilometrejä, että noilla hinnoilla saisi 13 Ls mittariin, joten selitys on yksinkertainen: mittaria on rukattu. Ette tainneet ajaa punaisella taksilla?
hinnat oli ilmoitettu (taksin ovessa) ja taksi oli punainen, koska ensikertalaisina niitä käytettiin (kun joku täällä niin neuvoi), eli taisi olla niin, että niihinkään ei sitten uskalla luottaa, tai sitten auton väri oli väärää punaisen sävyä ;). Auton oveen oli kirjattu taksat, jossa oli juuri tuo lähtömaksu plus tuo ilmoittamasi km-veloitus. Taisi sitten kuski ajella kautta rantain.. nimittäin kentälle tullessa hinta oli vähemmän, ei kuitenkaan puolta alkuperäisestä.
- meinasunohtua
se unohtui sanoa, että jos huone on joelle päin on näkymät hienot, mutta jos toiselle puolen, siellä on vastassa vähän rähjäisen näköinen kerrostalo..mutta pakkoko niitä sitten katsella on ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791406
- 851283
- 1041028
- 48849
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40743Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83626Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7596Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30556Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44532Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520