onko tää normaalii, mul alko ekat menkat neljä päivää sit ja nyt tän neljän päivän ajan vuoto on ollu tosi runsasta eikä oo vielkää loppunu, voiks ekat menkat olla tommoset tosi runsaat??
menkoista, auttakaa!!!
........
3155
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Täysin normaalia, miksi ei olisi? Ei se ole mikään sääntö, että kuukautisten pitää alkaa jotenkin hitaasti ja vähäisellä määrällä. Toisilla alkaa heti runsaana.
voivat kestää toisilla jopa 5-6 pv. Pidät huolta hygieniasta niin ei ole mitään hätää. Nauti siitä että olet tullut naiseksi! :)
Ymmärtääkseni alkuun kuukautiset voivat olla runsaat, hormonitoiminta on vielä epävakaata. Ainakin itselläni silloin joskus iät ajat sitten monesti vuoti kuukautissuojien ohi, ja jo loppuneeksi kuvittelemani vuoto saattoi alkaa uudelleen.
Käy lääkärissä, jos haittaa kovasti! Joka tapauksessa todennäköisesti vuoto tasaantuu iän myötä ja kuukautiset säännöllistyvät.
Onko sinulla ketään kokeneempaa naista lähipiirissä, jolta voisit saada tukea ja neuvoja? Varmaan vaikea edes arvioida vuodon määrää, kun tilanne on uusi ja outo.
Tsemppiä!