Löytyisikö sinusta, mieluiten nainen, kaveriksi laskemaan inkkarikanootilla Jongunjoki. Se alkaa Kuhmon Jonkerijärveltä, jatkuu Lieksan puolelle ja on pituudeltaan noin 75 km.
Erittäin mielenkiintoinen reitti jossa on paljon nähtävää. Laita Googleen hakusana "Jongunjoki" niin tulee heti tietoa. Inkkarikanootilla laskien se on parin yön reissu. Aikaisempi joenlaskukokemus ei ole välttämätöntä mutta ei se haittaakaan jos joskus olet kanootissa ollut.
Kanootit ja muut varusteet löytyy niin omista kuin myös osittain vuokravarusteista.
Laskemisen ajankohta voi olla mikä vain, kunhan vain varmistamme ennakkoon että vesitilanne on riittävä.
Terveisin,
Vesimies -72
Jongunjokea laskemaan
Vesimies -72
1
697
Vastaukset
- retkeilijä76
Olen laskenut tuon reitin rippikoululaisena -92 ja mieluusti lähtisin uudelleen! Vaihdetaan tarkempia tietoja, sposti tsirikli2(a)suomi24.fi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392793Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2702433Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466- 1211162
- 1051120
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13992Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58886Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297867Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62864