Löytyykö halpaa majoitusta mikkelistä

Pete*

Päivää arvon mikkeliläiset.

Ajattelin vielä tännekin heittää kysymyksen, jos joku osaisi neuvoa jonkun tärpin.

Minulla on siis mahdollisesti vajaan kuukauden mittainen työkeikka Elokuun puolestavälistä Syyskuun puoleenväliin, mutta majoitus tulisi kustantaa itse.

Siksipä olenkin kiinnostunut tietämään, että löytyykö Mikkelistä minkään valtakunnan motellia/hostellia, joka olisi oikeasti niin edullinen, että kehtaisi yöpyä tuon kuukauden ajan (en tarvitse juuri mitään mukavuuksia). En tuolta Mikkelin kaupungin nettisivulta löytänyt mitään tapeeksi edullista.

Tietysti olisi varmasti myös mahdollista myös vuokrata ihan oma asunto siksi ajaksi, mutta tuleeko kalliiksi. Missä hinnoissa Mikkelissä on asunnot?

Tämä nyt on ehkä vähän sekava selostus, mutta siis pähkinän kuoressa: mikkelistä etsin edullista majoitusta kuukauden ajaksi elokuun puolesta välistä lähtien. Jos jollain löytyy joku neuvo tai peräti on tarjota majoitusta niin vastatkaa ihmeessä tähän viestiin.

Kiitoksia etukäteen.

15

5848

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heips..

      Siis, tuolla raviradantiellä on ainakin yksi edullinen majoitus, olikohan nimi Puolikuu tai jokin sinnepäin.. On kuuleman mukaan edullista majoitusta, aiemmin paikka oli ainakin opiskelijoiden käytössä paljonkin ja siellä saavat yöpyä myös muut..

      Valitettavasti en nyt muista enempää uudempaa tietoa, mutta googlaa niin pitäisi löytyä.. Luulisin että on Mikkelin edukkaimpia majoitus vaihtoehtoja!

    • tuo ole
      • juuri tarkoitin ;)

        Juu se oli siis Uusikuu :) No tarpeeksi lähelle että joku osasi laittaa oikean mestan ;)


    • en sit tiiä kuukaudeksi.

      http://www.gasthausmikkeli.fi/ on varmaan yksi vaihtoehto, tiiä sit paljonko ovat valmiita tinkimään jos kuukauden viihtyy siellä.

      Visulahden matkailukeskuksen mökit lienee turhan kalliita ja ehkä liian kaukanakin (5-6 km keskustasta)?

      • Kuulostaa hyvältä

        Juu tuo Uusikuu kuulostaa ihan hyvältä varsinkin kun voi olla, että mukana tulee 2-3 ihmistä. Ei tuo 59e jaettuna neljälle kovin paljoo tosiaan oo.

        Visulahti ja Gasthaus olivat hiukan turhan tyyriitä, vaikka voisihan sitä tosiaan kysellä, että suostuvatko kuukauden ajalta tinkaamaan. 5-6 km on tosiaan vähän pitkä matka keskustaan.

        Otan edelleen vinkkejä vastaan.

        Kiitos vastanneille.


      • ottaa yhteyttä..
        Kuulostaa hyvältä kirjoitti:

        Juu tuo Uusikuu kuulostaa ihan hyvältä varsinkin kun voi olla, että mukana tulee 2-3 ihmistä. Ei tuo 59e jaettuna neljälle kovin paljoo tosiaan oo.

        Visulahti ja Gasthaus olivat hiukan turhan tyyriitä, vaikka voisihan sitä tosiaan kysellä, että suostuvatko kuukauden ajalta tinkaamaan. 5-6 km on tosiaan vähän pitkä matka keskustaan.

        Otan edelleen vinkkejä vastaan.

        Kiitos vastanneille.

        ..ja kysyä tarjousta, noin pitkän ajan majoituksesta saattaisi olla mahdollista jonkinmoiseen alennukseenkin, kun varmasti alkaa matkailusesonki hiljentyä elokuun puolivälin jälkeen.


    • on vuokrattavana myös asuntoja, koko soluja/vain huoneita, aamiaiset ja iltapalat saatavilla pakettiin. Sijaitsee n.12km, keskustasta, Lahteen päin,Otavassa.
      Komennus ynms. porukat käyttää paljon.
      Googella löytyy...

    • syyskuun puoliväliin

      silloin voit onnistua saamaan majoituksen uusikuusta.
      Heinäkuussa st michelin ravit vie majoituspaikat ja elokuussa jos vielä on se kiekkoturnaus se vie myös. Mutta tuo haluamasi aika sattuu juuri siihen väliin ennen kuin täydennyskoulutukset eri oppilaitoksissa alkavat silloin voi olla vaikea löytää majoitusta.
      Täydennyskoulutukset painottuvat aika pitkälti viikonloppuihin, voi olla että on jo varauksia sinne tehtykin, joten saattaa olla että yhtämittaista majoitusta et sinne saa muuta kuin poistumalla viikonlopuiksi.
      Ainakin puolikuun aikaan tuossa neljä vuotta se oli jatkuvasti täynnä ja nyt kun se on täydellisesti remontoitu menekki on varmasti vielä suurempi. Nettitilaukset ovat käytössä, paikallisliikennekin kulkee aamuin illoin eri oppilaitosten takia.
      Kysele ajoissa.

    • elliivo

      Kurkkaa tuolta www.moas.fi/vierashuoneet.

      Eri puolilla kaupunkia on monen kokoisia kalustettuja asuntoja lyhytaikaiseen asumiseen.

    • PureWave
    • PiaPau

      En suosittele Mikkelin Gasthausia! Olimme menossa sinne isommalla porukalla ja olimme etukäteen katselleet hintoja. Pyysin mieheltä tarjouksen puhelimitse, mihin hän vihaisesti ilmoitti, että koska pyysin tarjousta, nousi hinta juuri kymmenellä eurolla!! Asiakaspalvelua parhaimmillaan!

    • 67687890

      Kiitos, tässä taas sivisty paikkakuntalainenkin. Hääjuhla tulossa, ja vieraille yösijoja...

    • Mukavanukkua

      Suosittelen Marjan Matkakotia! On rauhallisella alueella ja todella mukavat huoneet. Eikä henkilökunnassakaan ole moitittavaa ;)

    • halpakämppä

      Räyhäät kylillä juovuksissa ja pääset putkaan yöksi. Ei maksa mittään ja joka päivä auki.

    • sinnesiis

      Marjan matkakodille ääni täältäkin!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      73
      4124
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      87
      3394
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      103
      3189
    4. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      54
      3096
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      101
      3042
    6. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      2684
    7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      253
      2594
    8. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      83
      2462
    9. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      215
      2436
    10. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      92
      2339
    Aihe