Minulla on nyt tuollainen peugeot 206 v.1999. olen ajatellut nyt käyttää rahaa autoon. Ajattelin ostaa uuden cd soittimen autoon, mutta ongelma on se että autossa on vielä kasettisoitin. Kysymykseni kuuluu, että onko mahdollista vaihtaa vanha kasettisoitin nykyaikaisempaan cd soittimeen?
olen kyllä kaupasta yrittänyt katsella cd soittimia mutta tarcitsisin sen koko jutun enkä vain etupaneelia. Tuleeko se takajuttu automaattisesti vai tarvitseeko se tilata jostain? jos niin mistä? .itse en autoista paljoakaan tiedä mutta toivon että te paremmin autoista tietävät voisitte auttaa :) kiitos jo valmiiksi vastauksista :)
olen kyllä kaupasta yrittänyt katsella cd soittimia mutta tarcitsisin sen koko jutun enkä vain etupaneelia. Tuleeko se takajuttu automaattisesti vai tarvitseeko se tilata jostain? jos niin mistä? .itse en autoista paljoakaan tiedä mutta toivon että te paremmin autoista tietävät voisitte auttaa :) kiitos jo valmiiksi vastauksista :)
Vastaukset 11
Vanhimmat
en paljoo tiia mut joudut tekee pari liitosta mankan taakse VINKKI; käytä sokeripaloja. kysy neuvoo pojilt,....."" HE HE hyvää rassaus iloasulle 20 € mulle tuun tekee! (ehkä)
kiitos, mut tiedätko tuleeko se takaosa siinä etupaneelin mukana ? :)
Jos ostat CD- soittimen niin totta kai siinä se tulee mukaan, ennemminkin päinvastoin se etupaneeli tulee sen taka osan mukaan.
Kiitos, nyt olen tätäkin asiaa viisaampi :) kiitos vastauksista
mitään sokeripaloja tarvii noin uusissa on se ISO liitin kun vaan tökkää soittimeen kiinni ja antenninjohdon kans. soitin reikäänsä ja ei muuta kun popittaa
riittääkö vain että ostaa cd-soittimen.. ja asentaa sen vanhan kasettisoittimen paikalle.. ei mitään erillisiä johtoja tai mitään muutakaan kytkentää?
Ihan ensiksi sulla pitää olla seiset raudat millä otat sen vanhan soittimen pois,eri merkkisissä soitimissa voi olla erinlaiset ne raudat nillä otat sen pois,en siis suosittele että alat jollain ruuvimeisselillä repimään vanhaa soitinta pois,vaan sille tarkoitetuille raudoilla..
Sitten kun olet saanut sen vanhan soittimen pois niin uusi tilalle,voi olla että joudut myös vaihtamaan sen asennus kehikon samalla,mutta se on helppo homma,eli se asennus kehikko pitää se soittimen paikoillaan siellä reijässä..
Kun menet sinne kauppaan ostamaan sen uuden soittimen,saat kaikki tarvittavat osat mukana,eli siinä tulee se itse soitin ja se etupaneeli ja johdot ja sitten se asennus kehys,se kehys on yleensä kiinni soitimessa kun otat paketin auki.
Sulla on siinä autossasi isoliittimet,ellei kukaan ole niitä siitä poistanut,jos ne on paikoillaan,homma on tosi helppo,otat vaan vanhan soittimen liitimat irti,ja sitten uuden soittimen liitimet kiinni,mutta voi olla että virtajohto ja muistijohto on liitimissä eri paikoissa,silloin joudut ne paikat vaihtamaan,voi olla että soittimeen joddoissa on välissä pikaliittimet,silloin vaan vahdat johtojen paikkaa niistä,siitä sen huomaan onko johdot eri paikassa,kun otat autosta virrat pois päältä ja laitat uudelleen virrat päälle,jos radion kanavat ovat edeleen muistissa on johdot oikeen,muaa jos kanavat ovat hävinneet,on johdon väärin..
Minkälaista soitinta olet ajatellut ostaa,ja minkä hintaista??
Ihan hyviä merkkejä ainakin on:Pioneer, sony, Alppine, Jvc.
Jos haluat laittaa soitimeesi erillisen vahvistimen,esm:subbarille että saat paremmat bassot,silloin joudut laittamaan vähän lisää johtoja..
En suosittele ostamaan ainakaan soitinta mistään Biltemasta tai Motonetista ..
Ihan hyvän ja toimivan soittimen saa 150-200 eurollla,mutta jos haluat enemmän tomintoja ja herkkuja soittimeen ,silloin joutuu maksamaan vähän lisää..
jos näillä ohjeilla en onnistu nii kyll sit taitaa jääd auto ilman soitint ;)) oon ajatelly jtn sony tai pioneeri n. 80-90 eurost soitint.. kannattaask gigantist ostaa sellane..oon ain jotenki luottanu giganttii näis elekronisis asiois ;)
http://www.autostudio.fi/product_info.php?cPath=21_132&products_id=7431 ja toimii mainiosti, äänen laatukin on hyvä. Ja taas jos heittää muutaman kympin budjettiin lisää niin tässä olisi usb- paikkakin: http://www.autostudio.fi/product_info.php?cPath=21_132&products_id=7446
Ja tietenkin sieltä ostat mistä halvimmalla saat :)
toi näyttääkin ihan hyvältä, ajattelin tota usb paikkast :) kiitos neuvoista ja vinkeistä
Mene johonkin alan liikkeeseen ja pyydä asennus palvelua niin ei tarvi kuljailla soittimen irrotuksen sun muitten hommien kanssa.. ei sovellu ihan vasta alkajalle.. koska vanha alkuperäinen soitin saattaa olla pultattu tehtaalla kiinni todella tiukasti.. ja ehkä jopa varmistettu ruuvaamalla takaa ruuvilla kiinni kojelautaan.. eli muoveja joutuu purkaa pois tieltä ja sekä uusi soitin ei aina mahdu siihen vanhan mankan reikään.. joskus ihan millin kymmenyksistä kiinni ettei asennuskehikko sovi joten aukkoa joutuu hiukan suurentaa.. tämä toki suht koht harvinaista mutta mahdollista..
Kannattaa toki tiedustella vaikka liikkeestä tai joltaki jolla on kokemusta kyseisestä automerkin mallista että onnistuuko asennus ilman hankaluuksia..
Mutta omalle kohdalleni on milteimpä poikkeuksesta sattunut autoja (vm -89 - -00) joisa on omat kujeensa soittimien kanssa.. eli varautua kannattaa :D