Taisi mennä piloille tämäkin sunnuntai monelle tämän palstan lukijalle tai ainakin noitten Citroenin vikaherkkyyksien kirjoittajille kun ilmoitan, että vähän yli vuoden ikäinen Citroen C5 on taivaltanut tämän ajan ilman vikoja ja mitään vaivoja. Kun on ollut mukava matkatekijä niin on kilometrejä kertynyt tosi paljon, monissa paikoissa on käyty ja tämä aiheuttikin tarpeen päivittää navigaattori viimeisen määräaikaishuollon yhteydessä, siinä meni lähes tunti aikaa ja oli veloitukseton. Noissa määräaikaishuolloissa ole auton vikamuististakaan löytynyt mitään vikailmoituksia.
Tietenkin nousee kova mekkala tästä ja sanotaan ei ole totta, mutta kun on totta kun on kysymys minun Citroenistä.
Te jotka noita vikajuttujanne keksitte niin juttunne ovat fiktioita kun teillä ei ole Citroeniä, lieneekö autoa lainkaan.
Mutta jatkakaa vain noita tilastoja, öljynpärskyttelyitä, viimasuojia ynnämuuta mitä nyt keksittekään kirjoitella. Niitä on mukava lukea, ne ovat niin söpöjä lapsenomaisine kirjoitusvirheineen.
Tietenkin nousee kova mekkala tästä ja sanotaan ei ole totta, mutta kun on totta kun on kysymys minun Citroenistä.
Te jotka noita vikajuttujanne keksitte niin juttunne ovat fiktioita kun teillä ei ole Citroeniä, lieneekö autoa lainkaan.
Mutta jatkakaa vain noita tilastoja, öljynpärskyttelyitä, viimasuojia ynnämuuta mitä nyt keksittekään kirjoitella. Niitä on mukava lukea, ne ovat niin söpöjä lapsenomaisine kirjoitusvirheineen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Aivan sama, mutta jos on uus auto alla sen pitäis kestää ton vuoden verran. Aivan sama merkille ja onko mittariin kertynyt 5000 tai 50 000. Itellä on alla Toyota Corolla 1,3 vm. ostin sen ku oli mittarissa 350 000 ja nyt on mittarissa 455 000. Neljä vuotta oon nyt päristelly eikä kertaakaan oo tien päälle jättänyt. Et revihän uudella Citikallas kehuskeleva siitä!
alkaa avautua tuo jatkuva antipatiasi sitikoita kohtaan, kun itselläsi on vain ikivanha tojotan rämä.
723.000 mittarissa 1.9 td Citroen bx ja leima tuli taas,joten revi siintä huumoria,ja kun pääset näihin kilometreihin,palaa asiaan.
Muutakin ajettu kuin Citikkaa,mut aina palaan siihen.mukavuus vie voiton..
mutta täytyy sanoa, että olen yllättynyt. Voisin pitää sinua jopa onnekkaana ja on mukavaa, että jaat harvinaisen kokemuksesi meidän muiden kanssa. Vaatii nimittäin poikkeuksellisen hyvää tuuria, että pystyy ajelemaan sitikalla vuoden ilman korjaamoreissuja.
Itselläni nimittäin on kokemusta paristakin uudehkosta sitikasta ja molemmat olivat kyllä maineensa veroisia. Tosin olen minä tielle jäänyt japanilaisellakin autolla, tosin se oli tempun tehdessään jo 12 vuotta vanha.
Ja mitä viimasuojaan tulee, se ei ole sitikassa lainkaan huonompi keksintö.
etten pääse kuin n.3-4kk ja taas huoltoon, kun on vain 20tkm huoltoväli. Saisi olla pidempi C5hdi.
Toi sun C5 on varmaankin tätä uutta mallia? Koitin tuossa pari viikkoa sitten kysellä että kuinka nuo on pelanneet, kun entinen cittis-myyjä kehui että on aivan eri luokkaa kun edellinen malli, mutta täällähän vain jotkut citikka-fanit vittuili että ei tänne saa kirjoitella ja lukea näitä viestejä jos ei omista cittistä, sanoisin että aika ahdasmielisiä ja heikon itsetunnon omaavia ovat moiset henkilöt, mutta kiva kuulla että laatu alkaa olla kunnossa, muotoilu on ainakin onnistunuttauudessa viitosessa.
mielestäni myös hyvin onnistuneen näköinen. Jopa farkussa joista en yleensä ole
pitänyt. Nyt on onnistunut tosi hyvin.
Citikka on muuten yhtä hyvä auto kuin muutkin!
Olit nähnyt märkiä unia uudesta Avensiksesta
Taitaa syy löytyä kirjoitustyylistäsi:
"Pitöisikö uskoa että uusi C5 ei ole niin huono auto kun oli edeltäjäjansä?"
"Kehuskeli siinä että kerrankin on cittisessä laatu kunnossa,"
Et tosiaan itse huomaa tässä mitään provosoivaa? Jos et, niin kannattaa harjoitella sosiaalisia taitoja!
Näin vain on kun ei ole vikoja tullut, kai niitäkin tulee joskus. Eipä tuo vikaherkkyys ole kuitenkaan tullut mitenkään esiin, eli ei ole sekään provosoinut. Eipä tuohon asiaan mitään sosiaalisia taitoja tarvita.
Muuten kirjoituksessasi kirjaimia ihmejärjestyksessä, no kukin taaplaa tyylillään, on kuitenkin jotenkin kirjoitus häiriöisen tyyliä kokonaisuudessaan. "Pitöisi uskoa."
hyvän ulkonäön takia tavaratila, ainakin farkussa.
Siis nuo sitaateissa olevat ovat lainauksia nimim. nipponistin viestistä, joista olen kopioinut ne ja liittänyt omaan vastaukseeni.
Kyllä minusta tuollaiset "ei ole niin huono auto kuin edeltäjänsä" ja "cittinen" ovat nimen omaan provosoivia kommentteja. Ja kyllä keskusteluissa tarvitaan sosiaalisia taitoja, tuollainen vähättelevä ja ylimielinen tyyli ei kerro hyvistä sosiaalisista taidoista.
Mahdoitkohan sinä ymmärtää vastaukseni jotenkin väärin?
ku noolaa citikkapalstalla.
En ottaisi avea, ellei joku lahjoita.
Sen verran olen Citikoita käyttänyt, että niitä en ekaksi
rypeaisi mollaamaan.
kyllä citroen on paras auto!!ei sitä parempaa ajettavuutta löydy, se on todettu tuhat kertaa. Tuntuu kuin muut olisi kottikärryjä.Tässä hieman historiaa: ostin uutena citroen visa v83, auto rautajousilla ja pikku koneella, ei mitään vikoja 2 vuoteen, sit bx vuonna 85:mittariin 270thk 4vuodessa, ei vikoja eikä jousitukseen koskettu kajottu kertaakaan,ainoastaan huollot.sit siinä sivussa gti malli kakkoautona, ei vikoja.89 turbodiisseli uutena, mittariin 400 000, pallot vaihdettiin kerran ja laturi, ei vikoja jousituksessa.Tällä autolla vedettiin varmaan puolet kärryä ja vaunua vetäen. 95 xantia uutena ja on vieläkin käytössä kakkosautona mittarissa 360thk, pallot vaihdettu, sekä koiranluut ja laturi,ei ole ollut muita vikoja missään, huollot vaan tehty.kori 100% ruosteeton!!2005 c5 hdi uutena, ajettu 145thk, ei vikoja.Merkkiä en vaihda koska tiedän kokemuksella että citroen on paras.
mitä pahaa "cittisessä"? Ei mielestäni mitään, eikä siinä ole mitään vähättelevää eikä provosoivaa, ongelma vaan taitaa olla siellä päässä kun itseunto ei kestä edes lempinimeä automerkistä? Kaikilla automerkeillä on lempinimiä, kuten anjovis, primaveera, hoppa, jne, eikä se tuota kenellekkään ongelmia. Toinen juttu on se että mitä mä sille voin jos joku entinen, merkkiä vaihtanut "xxxxxx"-myyjä on näin sanonut ko. autosta, eikö asioista voi puhua niiden oikeilla nimillä? Varmasti ainakin hän tiesi mistä puhuu. Mitä tulee oikein- tai väärinkirjoitukseeni, niin virhelyöntien määrä kasvaa nopeuden myötä, vai mitä se uuno sano?;-)
Ei vaan Avensis seisoi, oli moottri jumissa.
Olin tassa kesalla ongella sitten sai sarjen ja lopuksi nain krokotiilin
...jotka kaikki ovat vanhoja, nuorinkin jo 16-vuotias, mutta niissä ei ole ilmennyt sen enempää vikaa kuin missä tahansa muussa tuon ikäisessä autoissa, ja miksi olisikaan. En aio vaihtaa uudempaan, sanokoonh muut mitä tahansa. Nuo vanhat harrasteautoni ovat edelleen luotettavia ja mukavia ja se riittää minulle. Vaihdan uudempaan vasta kun on pakko.!
ettet vaihda kolmea.
Olet oikeassa, ajat varsinaisella helmellä !
Helmi tai ei mutta mahdottoman hyvää ja ongelmatonta kyytiää on tullut.
elämä ei tunnukaan enää niin ihanalta sen ranskiksesi kanssa:
http://www.iltasanomat.fi/autot/uutinen.asp?id=1713270
Yleisesti ottaen vaihtoarvo on parhain perusautolla perusvarustein. Jos haluaa ekstraa, se maksaa. On se hyvä, että tuli nuorena opiskeltua, niin on nyt vanhempana varaa ajella mm. Sitikalla.