Itselläni on ollut sosiaalisten tilanteiden pelkoa jostain murrosiän alkamisesta lähtien, tai jopa aiemminkin, vaikea sanoa kun lapsesta lähtien olen ollut sietämättömän ujo. Nyt tuntuu, että elämäni on aivan pysähdyksissä enkä ole siitä pahemmin edes nauttinut enää moniin vuosiin, koska en voi elää. Tuntuu, että on vaikuttanut kaikkeen tämä nössöyteni. Olen yksinäinen enkä saa mitään aikaiseksi, en saa edes töitä haettua enää. Olen miettinyt pitäisikö vihdoinkin mennä lääkäriin, mutta sekin jännittää. Olen surkea pukemaan ajatuksia selkeiksi lauseiksi, mitä oikein sanon siellä? Minkälaisia kysymyksiä lääkäri kysyy? Haluaisin nyt ihan konkreettisesti kuulla mitä siellä tapahtuu. Kertokaa.
Lääkäriin meno?
pelkuri*
6257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
älä pelkää, pelko on ihan p:stä... mut sun kannatta käydä puhumassa vaik psykistrin kans et mikä sul on...
ja anna lääkärille käteen. Kyllä hän sitten ymmärtää. Hän saattaa kysyä nimesi, syntymäaikasi, osoitteesi ja perhesuhteita.
harjoittamaan lentämistä.onnea ensimmäiselle yritykselle!
Eli eikö kellään nyt ole sitten ihan konkreettista kokemusta kyseisestä "istunnosta."
ja ei se ole sen kummempi, kuin tavallisella lääkärillä käynti.
Eli siis, lääkäri kysyy aluksi, että minkäs takia olet tullut (ellet ole sitä sen tarkemmin maininnut aikaa varatessa).
Ja jos sinun on vaikea kertoa se sanoin, niin tosiaan tulosta tuo kirjoituksesi, ja anna lääkärille. Sano että "minun on hankala puhua, joten toin tällaisen."
Tuo tekstisi ei ole liian pitkä lääkärin luettavaksi.
Tai sitten jos pystyt, niin sanot vain että kärsit todella pahasta ujoudesta/jännittämisestä, ja tarvitsisit siihen jotain apua.
Lääkäri osaa kyllä sitten tehdä jatkokysymyksiä, joihin vastaat parhaasi mukaan.
Ja hän sitten katsoo, olisiko sulle joku lääke hyväksi vai terapia (ja mahdollisesti kysyy kumpaa itse haluaisit).
Eli ei tarvitse pelätä mitään, lääkärit on varmasti nähneet kummempiakin tapauksia kuin pahasta ujoudesta kärsivän ihmisen:)
eikun aikaa varaamaan siis.
Jos apua haluat saada (ja onneksi haluatkin) niin täytyy vain toimia. Lääkärit kun eivät kotikäyntejä tee. Omaa parastasi ajatellen, mitä pikemmin varaat ajan, sen parempi sinulle-elämänlaatusi paranee. Ei siellä lääkärin vastaanotolla tarvitse pitkiä puheita pitää, senkun kerrot suurimmat ongelmasi, ja mihin vaivoihin haluat apua.