Kuuluuko kotona asuvasta, täysi-ikäisestä, mielisairaasta lapsesta, vanhempien saada mitään korvausta? Koska joutuvat elättämään, eikä voi uloskaan potkaista, vaikka usein mieli tekisikin, koska ei pärjäisi itsekseen.
Molemmat vanhemmat käyvät töissä, ja tienaavat kohtalaisesti, mutta jonkin verran kuluja tästä lapsesta kuitenkin on.
Korvausta Hullusta
4
639
Vastaukset
- korvausta!
Ainakin toimeentulotuen verran saat heti. Sosiaalitoimistoon vain juttelemaan. Samalla juttelette mahdollisesta kuntoutuksesta tälle mielisairaalle. Psykiatrinen hoito on nykypäivänä hyvää. Ei tarvitse sanoa sitä sillä tavalla potilaalle, vaan sanoo vain että käyppäs juttelemassa tuon henkilön kanssa ja silleen. Oman kunnan psykan hoitaja sitten auttaa elämän alkuun.
Niitä on sellaisia opiskelu keskuksia esim, joissa voi opiskella erilaiset ihmiset itselleen ammatin, vaikka oliskin sosiaalista poikkeavuutta. Kiipula on yksi sellaisista. Googleta se. Huomaat että apua löytyy.- Nimimerkki on käytössä
Kiitos hyvästä vastauksesta, mutta rohkenen epäillä, että mitään ei saa, lapsi saa itse kuntoutusrahaa. Oletko varma vastauksestasi, Kiitos.
- Viisikon äiti
vanhempia olette, kun haukutte lastanne hulluksi?
- Nimimerkki on käytössä
Taviksia, jolla vaan on tälläinen vähän arvaamaton/kalliiksikin tuleva lapsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie762685Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta22492Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää492325Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten732249Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut622115Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1372037Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt241799HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364061795Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1111716Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241534