Korvausta Hullusta

nimimerkki on käytössä

Kuuluuko kotona asuvasta, täysi-ikäisestä, mielisairaasta lapsesta, vanhempien saada mitään korvausta? Koska joutuvat elättämään, eikä voi uloskaan potkaista, vaikka usein mieli tekisikin, koska ei pärjäisi itsekseen.
Molemmat vanhemmat käyvät töissä, ja tienaavat kohtalaisesti, mutta jonkin verran kuluja tästä lapsesta kuitenkin on.

4

605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korvausta!

      Ainakin toimeentulotuen verran saat heti. Sosiaalitoimistoon vain juttelemaan. Samalla juttelette mahdollisesta kuntoutuksesta tälle mielisairaalle. Psykiatrinen hoito on nykypäivänä hyvää. Ei tarvitse sanoa sitä sillä tavalla potilaalle, vaan sanoo vain että käyppäs juttelemassa tuon henkilön kanssa ja silleen. Oman kunnan psykan hoitaja sitten auttaa elämän alkuun.

      Niitä on sellaisia opiskelu keskuksia esim, joissa voi opiskella erilaiset ihmiset itselleen ammatin, vaikka oliskin sosiaalista poikkeavuutta. Kiipula on yksi sellaisista. Googleta se. Huomaat että apua löytyy.

      • Nimimerkki on käytössä

        Kiitos hyvästä vastauksesta, mutta rohkenen epäillä, että mitään ei saa, lapsi saa itse kuntoutusrahaa. Oletko varma vastauksestasi, Kiitos.


    • Viisikon äiti

      vanhempia olette, kun haukutte lastanne hulluksi?

      • Nimimerkki on käytössä

        Taviksia, jolla vaan on tälläinen vähän arvaamaton/kalliiksikin tuleva lapsi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      164
      2954
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2806
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      32
      1806
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      181
      1658
    5. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1516
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      322
      1457
    7. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      100
      1421
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1229
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      70
      1211
    10. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      76
      1152
    Aihe