Opiskelija-asunnot Oulussa

Hei!

Voitteko suositella mitään hyviä opiskelija-asuntoja keskustan ja yliopiston läheltä? Olisi hyvä jos etäisyydet eivät kasvaisi liian pitkiksi kumpaankaan suuntaan. Sanotaan että keskustaan saisi olla enintään 5 km ja yliopistolle enintään 2 km. Olisi tärkeää että asuinalue olisi rauhallinen eikä asunnon hinta olisi yli 250 euroa. Mitäs mieltä olette Alppilasta?

Ja mistä asuntoja kannattaa ylipäätään kysellä? PSOAS on yksi vaihtoehto, mutta entäs muita?
31036
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Näistä pitäis valita juuri tuolta PSOAS:sin kautta, eli mitkä alueet ovat hyviä juuri noilla aloittajan ehdoilla. Voitteko suositella mitään hyviä opiskelija-asuntoja keskustan ja yliopiston läheltä? Olisi hyvä jos etäisyydet eivät kasvaisi liian pitkiksi kumpaankaan suuntaan. Sanotaan että keskustaan saisi olla enintään 5 km ja yliopistolle enintään 2 km. Mielellään saisi juuri olla paljon oulun yliopiston opiskelijoita samalla alueella/rakennuksessakin paljon.. Kiitos


1. Keskusta Näytä osoitteet
2. Raksila Näytä osoitteet
3. Alppila Näytä kohteet
4. Linnanmaa Näytä kohteet
5. Syynimaa Näytä kohteet
6. Virkailijakylä Näytä kohteet
7. Kaijonharju Näytä kohteet
8. Toppila Näytä kohteet
9. Höyhtyä Näytä kohteet
10. Peltola Näytä kohteet
11. Rajakylä Näytä kohteet
12. Toivoniemi Näytä kohteet

Äänestä

Tuolla budjetilla sinulla ei ole paljon valinnan varaa.

250 eurolla saa solun PSOASin kimppakämpästä (tai koirankopin kokoisen yksiön jos niitä on vapaana - tuskinpa kuitenkaan). Soluasuntojen rauhallisuus riippuu kämppäkavereista ja naapureista, mutta yleisesti ottaen opiskelija-asunnoissa kannattaa varautua ainakin satunnaisiin häiriöihin... Vapailla markkinoilla heikkokuntoisestakin yksiöstä saa maksaa 350 euroa.

Jos et ole PSOASille vielä hakemusta laittanut niin ei muuta kuin hopi hopi.

Äänestä
  • Katso ovv sivuilta sopivin ja ota se. Suosittelen ylintä kerrosta ja läpitalon huoneistoa. Vaihtuu ilma eikä melu haittaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mistä kannattaa hankkia? kirjoitti:

Hei!

Voitteko suositella mitään hyviä opiskelija-asuntoja keskustan ja yliopiston läheltä? Olisi hyvä jos etäisyydet eivät kasvaisi liian pitkiksi kumpaankaan suuntaan. Sanotaan että keskustaan saisi olla enintään 5 km ja yliopistolle enintään 2 km. Olisi tärkeää että asuinalue olisi rauhallinen eikä asunnon hinta olisi yli 250 euroa. Mitäs mieltä olette Alppilasta?

Ja mistä asuntoja kannattaa ylipäätään kysellä? PSOAS on yksi vaihtoehto, mutta entäs muita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu