Onko Skoda protesti vai poliittinen kannanotto? Miksi ostaa Skoda, jos samalla rahalla saa Volkswagenin tai Audin? Mikä on valinnan peruste?
Skodan hankinta?
Tikka
3813749
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Ite ostin Octavian siksi, että en löytänyt yhtä hyvin varusteltua volkkaria. Audeja olisi ollut, mutta ne oli lähes puolet kalliimpia samoin varustein.
Minä ostin juuri Octavia Dynamicin.
Perusteluja? Verrattuna Volkswageniin (Polo tai Golf 1.4) Skoda tarjoaa mm: Parempi laatu, parempi varustelu, enemmän tilaa, parempi suorituskyky. Selvästi parempi hinta-/laatusuhde. Paremman näköinen.
Verrattuna Audiin (A3): Enemmän tilaa, parempi varustelu, järkevämpi hinta. Lisäksi Octavia on paljon paremman näköinen kuin A3 tai A4. A4:n verrattuna Octavia puolestaan on noin 10.000 euroa halvempi, paremmin varusteltu, tilavampi ja vähintään yhtä laadukkaasti rakennettu. Sille kymppitonnille keksin helposti parempaakin käyttöä.
Ja ehkä tärkeimpänä: Tarvitsen auton, en peniksenjatketta, Audia en olisi edes kehdannut viedä pihalleni sillä naapurit olisivat heti katsoneet että nyt sillä m*lk*lla on noussut k*si päähän lopullisesti, mutta Skodalla tätä vaaraa ei ole, kuten yllä esitetty kysymyskin osoittaa.
No en ehkä ole ihan terve, mutta en kumminkaan sijoittaisi A3:sta ja Ocua samaan kategoriaan jo kokoeron ja muistakin syistä.
Audia ei ole ikinä myytykkään kuin Skodaa, Ocua myydään tilavana perheautona. Audilla on taas markkinat kohdistettu enemmänkin niille jotka haluavat autoltaan enemmän. Audin kaltaisia autoja markkinoilla useita, samalla varustelulla ja halvempaan hintaan, mutta ne eivät olekkaan Audeja. Audin konttihan on suunniteltu golfbägin kuskaamiseen saksalaisten mielestä ja siellä kotimaassaan Audilla on kovempi arvo ajajan imagon puolella kuin MB:llä. MB:n ei tarvitse imagoaan enää esitellä senhän jo kaikki tunnistavat muutenkin.
Vai naapurit olisivat tulleet kateellisiksi jos olisit Autin hankkinut, no ehkä taso olisi noussut piha-alueella kun naapurit eivät olisi halunneet jäädä sinua huonommaksi ja hankkinneet vaikka nelos tai jopa kutosen vain näyttääkseen sinulle. Sillä lailla olisi ainakin saatu euro poikineen pyörimään ja elätetty ehkä suomalaista autokauppiastakin.
Sehän on minulle ihan sama mitä kukain rahoillaan tekee, mutta tuollainen katkeruusmenttaliteetin kylväminen olisi jo nykyaikana parempi unohtaa, tai ainakin ajatella hiukan lievemmin.
Tosin jos on vahvoja perinteitä työläisyhteisöissä, niistä on paha päästä irti.
Nythän on naapureillasi mahdollisuus hankkia niitä uusia Ocuja sinne piha-alueelle, tai jopa Sb.
Ajanpa Saabilla itse, mutta aikanaan toin joukoista Audin ja se oli hyvä auto kaikin puolin.
Paras mitä olen omistanut autoista.
Ostaisin kyllä Audin edelleenkin jos olisi resursseja....
mitä audin valitsemalla saa itse asiassa enemmän? siinähän pitää ainakin hinnastojen mukaan maksaa radiosta alkaen kaikesta erikseen. onks ne sitten vastaavasti niin paljon parempaa kamaa kun ne kerran hankkii? niin, itse kuljen liikennelaitoksen julkisilla, enkä omaa kokemusta näistä eri merkeistä sen paremmin, kunhan kyselen jos joskus ostais auton mikäli käyttöä sille ilmenis.
Ne myy sitä tunnepuolta eikä käyttöautoa
...tyhmää maksaa liikaa!
Vähän niinkuin Alkossa, tullee de känni halvemmallakin viinalla!
Niinpä, jos se on makuasia niin XO on parempaa kuin V.S., onhan se kalliimpaa mutta...Lähteehän se nälkä maksalaatikolla, vaikka parempaa on kyllä sisäfilepihvi, maksaahan se vähän enemmän. Kun viettää auton kyydissä 50tkm vuodessa, niin on kiva kun saa nauttia XO:sta. Eikä sille mitään voi kun penkille istahtaa, niin oman merkin ja maun oppii tunnistamaan. Ai niin mulla on A6 2.5TDI
Nelkyt tonnia menee vielä ihan hymyssä suin Skodallakin, varsinkin kun ei osaa paremmasta haaveilla :)
Clima-vehje sentään huolehtii ilmastoinnista ja etupenkeistä löytyy enemmän kuin perussäädöt. Audissa ne taitaa mennä sähköllä, mulla ei.
Jos kk-nettotulot olis 1ke enemmän, niin vois ottaa A6 Avantin, kun ei Superbista ole farkkua.
Tunnustaa täytyy.. Jos Audi olisi saman hintainen ottaisin sen ilman muuta ennen skodaani.Mutta sillä mennään mihin omasta mielestä on varaa.
Luulin että keskustellaan autoista, mihin siinä Saabia tarvitaan?
> en kumminkaan sijoittaisi A3:sta ja Ocua samaan kategoriaan
Pohjautuvat kuitenkin samalle pohjalevylle ja A3 on ainoa Audi jota voi uutena edes verrata hinnaltaan Octaviaan, tosin eroa tulee useita tonneja Octavian eduksi. A4 on melkein yhtä tilava kuin Octavia, mutta hintaeroa tulee jo toistakymppää Octavian hyväksi. Ja enemmänkin jos Audiin ostetaan kaikki varusteet jotka Octavia Dynamicissa kuuluvat hintaan.
Sama Volkkareiden suhteen. Octavian kokoluokkaa lähinnä on Passat, mutta hintavertailu on järkevintä tehdä Poloon / Golfiin ja silti Octavia on niskan päällä.
Uuden auton vertaamisessa satoja tuhansia poljettuun käytettyyn taas ei ole mitään järkeä vaikka sitäkin täällä näkee harrastettavan...
Luuseri ajaa Skodalla, tosimies uskaltaa ajaa millä haluaa, pelkäämättä naapureita. Vai oliko liian pahasti sanottu ?
..ajaa Skodalla siinä kuin muillakin autoilla. Tosimiehen mieltä ei hetkauta kulkupelin maine muiden ajatuksissa. Tosimies nauttii siitä mistä itse tykkää. Näinhän se menee...
Eri juttu sitten tyystin että ketkä on niitä tosimiehiä..
'Audia en olisi edes kehdannut viedä pihalleni sillä naapurit olisivat heti katsoneet että nyt sillä m*lk*lla on noussut k*si päähän lopullisesti, mutta Skodalla tätä vaaraa ei ole, kuten yllä esitetty kysymyskin osoittaa.'
Lainaus alkuperäisestä. Kuvaa hyvin tyypillisen skoda omistajan ajatusmaailmaa. Ostan skodan ettei vaan muut suutu, samalla itse leimaan merkkiautoilla ajavat. Tekopyhiä.
Tosimiehen tekstiä ???
> Tosimiehen tekstiä ???
Ei oikeen vaikuta sellaiselta... :s
Tuossa tulikin jo vastauksia, ja tärkeimmät asiat esiin... Itse halusin auton jonka takaluukkuun mahtuu myös lastaamaan jotain (siis Bora pois laskuista), ja jonka moottori olisi miellyttävä ajaa, vakionopeussäätimelläkin... Itse arvostan sitä ettei tarvitse nelosvaihdetta hakea vielä vähän isompaankaan mäkeen.
Tämä taas poissulkee farkku golfin, kun ei saanut kuin "vain" sillä 8-venttiilisellä 2 litraisella, pienempää en itse ota (totuuden nimissä sanottava että tuo 2 litranen yllätti positiivisesti ajossa vrt. arvot paperilla).
Audi on, kuten mainittua kallis, kun kohdallani kysymykseen olisi tullut tavaratilan vuoksi minimissään A4 Avant...
Siis: hinta vs varustelu, LAATU ja moottori vaikuttivat oleellisesti työsuhdeautoni valintaan.
Mikä kumman protesti tai poliittinen kannanotto Skodan osto voisi olla? Onkohan kysyjällä jäänyt kalenteri päivittämättä tälle vuosisadalle?
Mitä onko Skoda Oktavia tullut jälleen myyntiin?Muistan 60-luvulla kun entien kansakouluopettajani ryyppäs korttinsa ja Oktaavia seisoi tallin takana vuosikaudet.Siinä oli kardaanitunnelissa luukku,josta pystyi korjaamaan vaihdelaatikon sitä irroittamatta
Poliittinen kannanotto? COME ON! Minkä puolesta? Tsekkiläisen oikeiston?
Meille hankittiin Octavia Combi sen takia, että perheeni (vaimo ja kaksi tytärtä) tyrmäsi ehdotukseni Golf Variantista auton arkipäiväisen ulkonäön takia. Octaviaa pidettiin paremman näköisenä. Ajatukseen piti totutautua, mutta nyt olen tyytyväinen. Saimme myös vähän paremman varustelun ja vähän isomman tavaratilan. Audia ei olisi samalla hinnalla saanut.
Meillä jäi Skoda kauppaan juurikin ulkonäön takia. Siis tiilikin on virtaviivaisempi, kuin Octavia. Ja se kojelauta ja sisustusmateriaalit on kuin vanhasta Favoritista. Hyi sentään.
Aivan samat viat vaivaa niin Skodaa Volkkaria kuin SEAT:akin joten oikeasti tuo ei ole mikään laatukysymys.
Jotkut tiiliskiven näköiset kulkuneuvot saattavat olla hyvännäköisiä. Itse pidän jollain tapaa jopa Hummerin massiivisesta olemuksesta. Myös Octavia miellyttää, enemmän kuin Golf.. ehkä siksi että Golfin muotoihin on kyllästynyt kun se tulee vastaan joka kulman takaa. Sinulla saattaa virtaviivaisuus ratkaista kulkineen ulkonäköasiat?
Yhtäläisiä "tyyppivikoja" VAG:n sisältä löytyy juu, sen perusteella ei voi valintaa tehdä. Skodan laatua on kuitenkin viime aikoina kehuttu ylitse muiden (VAG-merkkien). Sisustusmateriaalit on ainakin omassa SLX-octaviassa hillityn tyylikkäät.
Itselläni on -97 SLX. Todella laadukkaan oloinen sisusta kaikin tavoin. Kaverillani on pari vuotta uudempi 1,6 perusmalli, jossa on huomattavasti halvemman ja muovisemman oloinen sisusta. Eli kyllä sillä mallilla on väliä. Mallisarjan kallein luokka (kuten SLX oli -97 ja -98 malleissa) on ainakin todella hyvälaatuisen oloinen. Sama on varmasti kaikilla muillakin automerkeillä. Halvemmissa malleissa käytetään halvempia materiaaleja.
Totta. Golfeja on vuosien varrella tullut vastaan niin paljon, että niiden muotoihin on kyllästynyt. Ehkä ei niinkään virtaviivaisuus, vaan pikemminkin valtavirrasta poikkeaminen miellytti Octaviassa perhettäni - ja nyttemmin myös minua. Poikkeaa se Hummerkin valtavirrasta...
Sano mulle automerkki, jossa ei ole joskus VIKOJA! ostan heti.
Vertasin aikoinaan uutta Octaviaa ajomukavuudelta, ja sisustukselta (kirvesveistämöstä) Peugeot 406:een farkku dieseleitä. Octavia pärjäsi hinnassa, muttei muussa.Olen vaihtanut vähän vanhempaan Audi A6:seen, jossa on sportti/nahkapenkit sähköllä, istuinlämmitykset edessä/takana aut. ilmastoinnit ym. On muuten samanhintainen diesel tehokkaammalla koneella, ei ole uusi mutta hakkaa uuden skodan milloin vaan! hinta sama. Miettikääpä sitä. Audista saa haaveilla skodakuski!
Valintasi on varmasti Sinulle sopiva, mutta oikeuden ja kohtuuden nimissä:
Et sitten verrannut saman kokoluokan autoihin, eli Peugeot 306/307:aan? Tai Audi A3:een, joka on rakennettu samalle pohjalevylle kuin Audi. Ja saahan Skodaankin sportti/nahkapenkit...
Vertasinkin samaan hintaluokkaan. Mutta jos hinnalla ei ollutkaan merkitystä... Niin miksi ostaa Skoda?
Ei kai siinä mitään kantaa oteta.Kait sitä jokainen saa ostaa minkä vehkeen haluaa.Mulla ollut 3 Octaviaa vuosina 98-04.Kaikki eri koneilla ja pelasivat moitteitta.Volkkaria en halunnut ja kaverin audi oli kokoajan rikki joten päädyin Skodaan.Nyt vaihdoin merkkiä huvin vuoksi.Mut jos merkki ei kiinnosta osta joku muu tai ajele sillä iskän Tojolla jatkossakin.
--
kyllä on taas tyhmä kysymys.
Niin no tietysti sen takia että Tsekkiläinen olut on hyvää!
No,
koeajoin ennen ostoa 4 saman hintaluokan autoa,
- Almera oli ahdas joka paikasta ja Primera ei innostanut
- Megane naurettava kojelaudastaan ja nollaarvoiset pehkit
- Boran takakontti liian ahdas 4 henkiselle perheelle
- Astra oli muttunut oikeaksi sardiinipurkiksi (talvikenkä peitti sekä kaasun että jarrun)
Octaviassa kaikki oli kohdallaan, mainio ajettava, iso takakontti, tyylikäs ulkonäkö ja sisustus.
Varustelutaso oli muita parempi ja hinta/laatusuhde
ylivoimainen.
Valinta oli oikea, vuosi ajoa takana eikä mitään vikoja (:-
Olipa mukavaa lukea, että en ole ainoa, jonka kenkä ei mahdu Astran poljintilaan ;-)
Edellinen autoni alkoi osoittautua epäluotettavaksi. Naapuri suositteli merkkiä kun hänellä sattui sellainen olemaan. Tiesipä vielä kertoa eräästä vähän käytetystä yksilöstä, jota oli itse käynyt katsomassa.
Kun en ole ollut merkkiuskollinen tai merkkikiihkovainen niin tartuin syöttiin ja vaihdoin tähän Octaviaan. Merkki olisi aivan hyvin voinut olla joku muukin, tällä kertaa kuitenkin näin.
Itse ostin Skodan, koska pienellä rahalla (250 EUR) sai hyvän takatuuppariauton (Skoda 105 Super) Harvemmin näkee yhtä hyviä Audeja tai volkkareita samalla rahalla. Skodalla on nyt tullut ajettua jo 3 vuotta eli 16700 km. Hyvä ostos ja halpoja kilometrejä. Liikennevakuutus halpa.
Vaihdoin VW Passat V6 Syncron vm. -99 uuteen Octavia TDI Combiin 02/2003. Vaihtoehtona olisi ollut uusi Golf farkku TDI, mutta valinta osui Octaviaan parempien tilojen ja varustetason vuoksi. Eikä suinkaan vähiten painoi vaakakupissa Volkkarin tarjoama hyvitys vanhasta, joka oli n. 5000EUR vähemmän kuin Skodalla!!! Näin VW "palkitsee" merkkiuskollisia... Sain Skodalla lisäksi huomattavasti parempaa palvelua niin ostaessa kuin jälkeenkin päin huolloissa.
Skodahan oli ennenmuinoin keskieuroopan johtava turbiinien ja voimaloiden valmistaja.Kommunistit pakottivat sen tekemään niitä typeriä takatuuppareita.Itäsaksassa tehtiin etuveto 2-tahtisia,jotta olisi markkinoille jäänyt tilaa Ladalle,joka oli Fiat 124:n kopio.Kyllä vanhemman polven piirissä nimi on rasite.
volkkari mikä volkkari oli siinä keulassa skooda audi tai seat.
Skodan osto on talouspoliittinen kannanotto. Euroopassa valmistetulla, eurooppalaisista osista kootulla octavialla torjutaan globalisaatiota ja ns. kiina-ilmiötä.
Kävin Suomessa ja vuokrasin sieltä Skodan, oli tosiaan kiva tavaratila jne. Itselläni on a4, ja arjo-ominaisuuksia vertaillessa voi todeta, että onhan se skoda ihan jees (rimpula kuitenkin), mutta ero audiin on silti tuntuva. Jos on rahasta kiinni niin skoda on varmasti ihan hyvä juttu.