Voisiko joku kertoa vähän rannikkojääkärien koulutuksesta ja miten pääsee kyseiselle linjalle
rannikkojääkäri
10
9411
Vastaukset
- mitä vain
täällä on myös henkilö joka haluaisi tietää koulutuksesta lisää!
- on
Kuuden kuukauden nakki. Paljon metsäaamuja ja jalkaväkikoulutusta. Perus kiväärimieskoulutusta höystettynä rannikon suht vaativilla olosuhteilla. Vaatii kohtalaista kuntoa, muttei ole mitään ylivoimaista tavalliselle nuorelle miehelle.
- rannjk. 6kk
on kirjoitti:
Kuuden kuukauden nakki. Paljon metsäaamuja ja jalkaväkikoulutusta. Perus kiväärimieskoulutusta höystettynä rannikon suht vaativilla olosuhteilla. Vaatii kohtalaista kuntoa, muttei ole mitään ylivoimaista tavalliselle nuorelle miehelle.
suht perseestä on. en suosittele. vitusti metsäaamuja joihin kyllä lopuksi hajoo. ihan huonolla kunnolla ei sinne myöskään kannata lähteä.
ja jos satut joutumaan rannikkojääkäri-aukkiin niin se on kyllä sitten yhtä helvettiä. - 6kk
rannjk. 6kk kirjoitti:
suht perseestä on. en suosittele. vitusti metsäaamuja joihin kyllä lopuksi hajoo. ihan huonolla kunnolla ei sinne myöskään kannata lähteä.
ja jos satut joutumaan rannikkojääkäri-aukkiin niin se on kyllä sitten yhtä helvettiä.Ite nakitettiin toisesta komppaniasta p-kauden jälkeen rannikkojääkärikomppaniaan, paljon oli tota vesistönylitystä (esim. vaatteet ja varustukset pinottuna sadetakkiin, joka kellutetaan veden päällä yli vesistön samalla kun jäätävä vesi ylsi rintaan asti :D ). Myös HELP ja PADDLE tulivat ikävän tutuiksi jäätävän kylmässä vedessä kun harjoiteltiin maihinnousuveneen "kaatumista/uppoamista". Marsseja oli myös helvetisti, mutta niihin kyllä tottui. Ite olin kiväärimies, mm. sinko, kk-mies ja tarkka-ampuja olisi myös ollut vaihtoehtoina. Mitä muilta kuullut, niin Rannikkojääkäri-aukki on aika helvettiä, rispektit niille jotka on sen läpi käyny.
- Tarkkailija123
6kk kirjoitti:
Ite nakitettiin toisesta komppaniasta p-kauden jälkeen rannikkojääkärikomppaniaan, paljon oli tota vesistönylitystä (esim. vaatteet ja varustukset pinottuna sadetakkiin, joka kellutetaan veden päällä yli vesistön samalla kun jäätävä vesi ylsi rintaan asti :D ). Myös HELP ja PADDLE tulivat ikävän tutuiksi jäätävän kylmässä vedessä kun harjoiteltiin maihinnousuveneen "kaatumista/uppoamista". Marsseja oli myös helvetisti, mutta niihin kyllä tottui. Ite olin kiväärimies, mm. sinko, kk-mies ja tarkka-ampuja olisi myös ollut vaihtoehtoina. Mitä muilta kuullut, niin Rannikkojääkäri-aukki on aika helvettiä, rispektit niille jotka on sen läpi käyny.
Suosittelen, mene sinne missä kärsivällisyys ja kunto kasvaa. Jos todella kaipaat kovaa menoa hakeudu rannikkojääkäri tiedustelijaksi, taistelusukeltajaksi, rajavartioston sissiksi tai laskuvarjojääkäriksi. Niistäkin paikoista selviää hengissä ja saa hyvän koulutuksen.
- ryynäri
Tarkkailija123 kirjoitti:
Suosittelen, mene sinne missä kärsivällisyys ja kunto kasvaa. Jos todella kaipaat kovaa menoa hakeudu rannikkojääkäri tiedustelijaksi, taistelusukeltajaksi, rajavartioston sissiksi tai laskuvarjojääkäriksi. Niistäkin paikoista selviää hengissä ja saa hyvän koulutuksen.
vain fysiikka kestää, itse kävin 330 vrk upinniemessä vuonna -83, kesällä mentiin enemmän melkein meressä kuin kuivalla maalla, huomattavasti mielenkiintoisempi kuin pelkkä kuivanmaan konttaaminen..paras muisto vuorokauden läpi kestänyt suunnistus ja varsinkin yöosuus..elokuun pimeässä yössä, valoa sai käyttää vain kartan lukemiseen, rastit oli niin maalla kuin lähellä manteretta olivissa saarissa johon uitiin tai kahlattiin toki sai rakentaa myös donitsin jos halusi.
Myös metsäleirejä oli saarissa, poltettiinpa yksi saarikin vahingossa, muistaakseni saunasaari nimeltään upinniemen edustalla. - Anonyymi
rannjk. 6kk kirjoitti:
suht perseestä on. en suosittele. vitusti metsäaamuja joihin kyllä lopuksi hajoo. ihan huonolla kunnolla ei sinne myöskään kannata lähteä.
ja jos satut joutumaan rannikkojääkäri-aukkiin niin se on kyllä sitten yhtä helvettiä.Niin hyvä koulutus ja rentoa menoa hyvässä porukassa, suosittelen..
- Anonyymi
Ehdottomasti kannattaa hakeutua jos mielii hyvään ja kovaan koulutkseen rannikon eri olo suhteissa, kuntoa tarvitaan ja sitähän sinne menijältä muutoinkin toivotaan. Ihan oma ja hyvä porukkahenki.
- Anonyymi
Kai tiedät että tuo stoorisi oli ihan tuubaa?
- Anonyymi
Sulkeisissa Vääpeli 70 luvulla: Ei hymyillä, vaikka verinen vittu lentäisi ohi sikaari suupielessä, ilmekkään ei värähdä. Tulta korkeintaan tarjotaan. Rannj. vm.73
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2042945Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391560Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921412- 881322
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401246Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481176Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121148Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze119969Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89892Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44773