KEMIKAALIT

Syyllisiä

Minulla on voimakas hajusteallergia ja reagoin todella nopeasti pieneenkin määrään kemikaalipohjaista hajua. Reaktio on kuin tulisi
pakokauhun valtaan, en kertakaikkiaan voi olla samassa tilassa, jossa
on parfyymin, maalien tai muiden kemikaalien hajuja. Mutta voitteko kuvitella, laitoin voimakastuoksuista tiikeribalsamia iholleni, niin en voinut ollenkaan huonosti. Eli kysymys on näiden aineiden kemikaaleista joihin reagoimme.

Joka tapauksessa haluan sanoa, että me allergikot olemme aivan toisen luokan kansalaisia terveisiin nähden. Olen työpaikallani sanonut vain aivan ystävällisesti, että voitteko polttaa muualla kuin varastossa, sillä olen astmaatikko, niin ei se mene perille.Olen ainakin huomannut, että aivan sama mitä sanoo, niin ei minua haluta ymmärtää. Toisessa työpaikassa rouvat käyttivät niin paljon hajusteita, että jouduin lopettamaan siellä. Kaikki ja aina allergikon tappioksi, emmekä mitään korvauksia saa.

Näiden kaikkien oireiden kanssa, vielä pitäisi kokeilla ruokavaliohoitoja, esim. kasvisruokaa. Se on henkisesti hyvin raskasta, kun ei ole mitään takeita tuloksesta.

2

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä....

      Sinun todella kannattaisi käydä keskustelemassa asiasta psykiatrin luona.

    • Jeop

      Äskeinen vastaus viestiisi oli todella julma. Itse altistuin pahasti kemikaaleille siivoustöissä nelisen vuotta sitten, enkä sen jälkeen ole pystynyt koskemaan siivous/tiskiaineisiin ilman hanskoja. Käsiin nousee hyvin nopeasti punaisia kutiavia näppylöitä, pidemmässä juoksussa iho alkaa kesimään ja kuoriutumaan. Sen jälkeen huomasin saavani oireita myös tavallisista kumihanskoista, joten käytän vain lateksisia. En kestä voimakkaita hajuja, joskus pelkkä liiallinen deodorantin käyttö laukaisee voimakkaan aivastelukohtauksen (aikaisemmin sain itsekin pakokauhunomaisen reaktion, mutta olen siedättänyt itseäni, ja huomannut tietyt hajusteet pahemmiksi kuin toiset). Minulla ei ole astmaa.

      Olen huomannut, että erittäin harvat ihmiset ymmärtävät asian. Jos erehdyn mainitsemaan asiasta ja selitän tilanteeni, ihmiset yleensä lisäävät hajusteiden käyttöään. Miten ihanan huomaavaista. Olen saanut pahimman vihamieheni sen kautta, kun erehdyin hermostumaan siitä että olin pärskinyt putkeen kaksi viikkoa ja pinna oli jo erittäin kireällä, ja ko. henkilö vain lisäsi hajusteiden käyttöään.

      Allergialääkkeistä on erittäin pieni hyöty, ellei sitten vedä koko ajan esim duactia, joka väsyttää huomattavasti...

      Hyvin harva ihminen on niin fiksu kuin kuvittelee olevansa. Narsismi kukoistaa ja empatia on tuntematon käsite. Sen kanssa on pitänyt opetella vain elämään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      10
      1227
    2. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      305
      1185
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      372
      1111
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      92
      776
    5. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      113
      730
    6. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      12
      721
    7. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      371
      680
    8. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      650
    9. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      30
      627
    10. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      113
      621
    Aihe