Vesipelastukseen?

ajokoirat?

Voiko ajokoirien, kuten suomenajokoiran tai muiden ajokoirien, kanssa harrastaa vesipelastusta?

3

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trapper

      Suomenajokoira on viisas ja monipuolinen koira, joka pystyy mihin vain, mutta suosittelen ensisijaisesti jäniksen- ja ketunmetsästykseen.

    • vepestelijä

      Teoriassa kyllä, mutta en oikein jaksa uskoa että ajokoira jaksaisi kovinkaan helposti innostua vesipelastuksesta. Kyllä koiran täytyy ainakin rakastaa uimista eikä se saa säikähtää myöskään veden pinnan alle pulahtamista esim. veneestä hypätessä. Koiralta vaaditaan myöskin kokoa ja voimaa, joten ihan pienikokoisen rodun kanssa ei vepeä voi kunnolla harrastaa. Lyhyt ja pohjavillaton karvapeite edellyttää lämmintä vettä eli tarkoittaa että vedessä voi pullikoida vain hellesäillä ja silloin esteenä on usein sinilevä.
      Voidakseen osallistua kilpailuihin kaikkien muiden rotuisten paitsi landseerien ja newfoundlandinkoirien on suoritettava hyväksytysti ensin soveltuvuuskoe.
      Vepe-kokeissa pärjäävät usein palveluskoirarotuiset, usein jopa melko kevytrakenteisetkin koirat, jotka suorittavat tehtävät tarkasti ja nopeasti. Mutta harrastaa ja lutrata voi toki kaikenlaisten koirien kanssa. Totuus kuitenkin on että todella kylmässä vedessä ja kovassa aallokossa vain alkuperäisesti tähän tarkoitetuilla roduilla (lansu nöffi) riittää voimia ja kapasiteettia tuoda hukkuva tai vene rantaan. Mutta kokeillahan aina kannattaa uusia harrastuksia, mukavia lutraus hetkiä!

    • Hukka-Musti

      Kai ajokoiratkin vepestä nauttisivat, jos niiden kanssa siitä harrastuksen tekisi. Kaiken laisia erikoisuuksia sitä koiristakin nykyään löytyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe