minkä ikäiselle ja missä tilanteessa olette tarjonneet tuttia?
meillä 3viikkoinen imeä luputtaa tissiä melkeinpä 24/7,välillä ihan selvästi huvituttina pitää...
mietin jos tuttia tarjois,mutta neuvolassa olivat vastaan kun kysäsin.pitää kuulemma imemisen tarve tyydyttää tissillä...
...äippä vaan alkaa olla vähä väsy kun öisinkin 1,5h välein herätään tissiä luputtamaan...ja se suussa sitten nukutaankin.ja sama touhu alkaa alusta jos vaavin nukahdettua koitan siirtää.
oiskohan tutista apua?
tutti suuhun!
11
2541
Vastaukset
- minku2
voit ihan hyvin antaa tutin. Ihmettelen vähäön tuota neuvolan ohjetta. Alkuun tuttia ei kannata antaa oikean imuotteen takia (tutissa imuote on eri kuin tississä) mutta jos vauvasi osaa jo hyvin imeä, niin ei pitäisi haitata. Sitäpaitsi tuttihan ehkäisee kätkytkuolemia.
- tatimati
meillä oli kans ihan selvä imemisentarve mutta me saatiin pyytämällä tutti jo sairaalassa. Tuttia suuhun niin saat itsekkin levätä, mielummin niinpäin...
Neuvola kuitenkin vaan neuvoo ja niillä on omat säännöt miten neuvovat, onhan noissa jotain perää mut asioilla on aina monta puolta, ihan oman vaiston mukaan. Meillä neuvolassa vaan suositeltiin anatomisesti muotoiltuja tutteja :)
Uskon että yöunetkin paranevat huomattavasti, meillä menty ainakin 10h yöunilla, mutta sehän voi olla ihan vaan hyväää unenlahjaakin :)- pitäisi..
olla: "Neuvola kuitenkin vaan neuvoo ja niillä on omat säännöt miten neuvovat..."
Kuitenkaan neuvolatyön käsikirjassa tai muissa neuvolan työntekijöiden oppaassa ei ole ohjeistettu niin, ettei tuttia saisi käyttää. Ne terkkarit, jotka noin sanovat, ovat ihan omasta päästä keksineet.
- kyllä...
ihan suositustenkin mukaan tuttia saa käyttää, SITTEN kun imemisote on kunnossa. Jos sinulla näin on, niin tottakai voit käyttää tuttia. Minä huomasin jo laitoksella, että vauvallani on erittäin hyvä imuote, joten annoin jo siellä tutin, koska imemisetarve oli niin voimakas. Vauva nyt 3kk ja täysimetyksellä, joten eipä imetystä yhtään haitannut. Ihmettelen tuota neuvolan ohjetta, vai onko teillä sitten imetyksen kanssa jotain ongelmaa?
- alkup.
imemisotteen kanssa kaikki kunnossa,ekasta päivästä lähtien jo saikulla kehuivat miten hyvin ottaa rinnasta kiinni :)eli sen suhteen kaikki ok!painokin oli noussut 500g viikossa pojalla joten mammaakin tulee.
kokoajan jos ei tissi ole suussa niin sitten nyrkkiään/sormiaan imeskelee...välillä saattaa tissinkin sylkästä pois ja peukun suuhunsa laittaa.
mitään tutin "käyttöohjeita" en ole saanut...joten jos vielä neuvoisitte että missä tilanteessa sen tutin suuhun annan...vaihanko vaan vaivihkaa tissin tuttiin kun vauva on nukahtanut?annanko nukkua tutti suussa jne jne...
kiitos jo nyt vastanneille! - kukin tyylillään
alkup. kirjoitti:
imemisotteen kanssa kaikki kunnossa,ekasta päivästä lähtien jo saikulla kehuivat miten hyvin ottaa rinnasta kiinni :)eli sen suhteen kaikki ok!painokin oli noussut 500g viikossa pojalla joten mammaakin tulee.
kokoajan jos ei tissi ole suussa niin sitten nyrkkiään/sormiaan imeskelee...välillä saattaa tissinkin sylkästä pois ja peukun suuhunsa laittaa.
mitään tutin "käyttöohjeita" en ole saanut...joten jos vielä neuvoisitte että missä tilanteessa sen tutin suuhun annan...vaihanko vaan vaivihkaa tissin tuttiin kun vauva on nukahtanut?annanko nukkua tutti suussa jne jne...
kiitos jo nyt vastanneille!laitoksella kysyivät että saako antaa tutin vauvalle ja annoin luvan.
Se, missä tilanteessa sen tutin laitat vauvasi suuhun, riippuu vauvastasi. Kokeilemalla löydät sinun vauvallesi sopivan "tuttirytmin". Voit joskus kokeilla, että et anna tissiä suuhun vaan tutin. Itse sain sen ohjeen, että vauva ei nälkäisenä huoli tuttia ja meillä se on pitänyt paikkansa. Vauvojen imemistarve on yksilöllinen ja siinä missä toinen ei kaipaa tuttia, toinen kaipaa. Ja pikkuhiljaa se imemistarve vähenee ja vauva ei kaipaa koko aikaa tissiä tai tuttia.
Siitä, että "saako" vauva nukkua tutti suussa on kahta oppikuntaa: toisen mukaan saa ja toisen ei. Meillä vauva saattaa toisinaan nukkua tutti suussa, koska herää jos sen ottaa liian aikaisin pois. Tutti tipahtaa sitten omia aikojaan pois (toki joskus saattaa nukkua pitempiä pätkiä tutti suussa). - kukin tyylillään
kukin tyylillään kirjoitti:
laitoksella kysyivät että saako antaa tutin vauvalle ja annoin luvan.
Se, missä tilanteessa sen tutin laitat vauvasi suuhun, riippuu vauvastasi. Kokeilemalla löydät sinun vauvallesi sopivan "tuttirytmin". Voit joskus kokeilla, että et anna tissiä suuhun vaan tutin. Itse sain sen ohjeen, että vauva ei nälkäisenä huoli tuttia ja meillä se on pitänyt paikkansa. Vauvojen imemistarve on yksilöllinen ja siinä missä toinen ei kaipaa tuttia, toinen kaipaa. Ja pikkuhiljaa se imemistarve vähenee ja vauva ei kaipaa koko aikaa tissiä tai tuttia.
Siitä, että "saako" vauva nukkua tutti suussa on kahta oppikuntaa: toisen mukaan saa ja toisen ei. Meillä vauva saattaa toisinaan nukkua tutti suussa, koska herää jos sen ottaa liian aikaisin pois. Tutti tipahtaa sitten omia aikojaan pois (toki joskus saattaa nukkua pitempiä pätkiä tutti suussa).meilläkin imuote oli heti alusta pitäin kunnossa:)
- Henni78
Meillä pyysin jo viimeisenä päivänä laitoksella kun poika ei meinannut millään rauhoittua, vaikka masu oli täynnä. Kotona oli kasa tutteja jo odottamassa, ja itse olen ainakin sitä mieltä, että tutti on upea keksintö! Ei tarvi roikottaa tississä, ja rauhoittaa pientä. Tutin käyttö ei vaikuttanut syömiseen mitenkään. Itselleni oli alusta asti selvää, että tuttia käytetään tarpeen vaatiessa.
- jkkdldyu
Huoh, milläs sais neitin huolimaan tutin suuhunsa? 1kk neitokainen on kans tätä lutkuttavaa kuppikuntaa ja välillä tuntuu, että itse haluaisi nousta siitä sohvan nurkasta ja tehdäkin jotain kotihommia, mutta heti alkaa huuto. Tuttia ku tarjoaa se pysyy hetken suussa ja pthyi tai sitten yökitään heti :) Se siitä äitin päätöksestä, ettei anna tuttia vauvalle. Nyt vauva päätti, että minähän en sitä sitten ota vaikka haluaisitkin!
- Anonyymi
15 vuotiastakin voi pitää tuttia suussa
- Anonyymi
Kyllä tutti ois tarpeen lapselle ja äidille myös
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1103647Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai192722Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1212291Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso62203Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani81944- 361596
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581056Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36960Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 73934Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä48878