Mitä mieltä olette siitä, että nimiäisissä käytetään kastemekkoa? Itse en tykkää, kastemekolla on kuitenkin tietty kristillinen merkitys. Samoin kaikki muut kasteesta kopioidut jutut ("kaste"malja ja -vesi, kynttilä) tuntuvat oudoilta. Mitä mieltä muut ovat?
nimiäiset ja kastemekko?
8
1068
Vastaukset
- tytyhymy
Kastemekko tai mikä tahansa kaunis mekko nimijuhliin, ainakin tytölle. Mitään maljaa vettä en laittaisi, menee jo pelleilyksi ja kastetilaisuuden "havitteluksi", miksi ei sitten oikeat kastjuhlatkin. Kynttilät on kauniita ja niitä nyt käytetään muissakin tilaisuuksissa joten miksi ei. Tämä oli minun mielipiteeni.
- Monen mutsi
Perheemme lasten "kastepuku" käy nimiäisissä vauvan juhlapukuna kuin mikä tahansa kaunis puku.
Kynttilöitä käytämme runsaasti, kirkko ei niitä voi omia.Virret ja muu jeesustelu unohdetaan tyystin.
- ookoo!
etenkin, kun se usein on suvussa vuosia kiertänyt puku, johon kaikki lapset on juhlapäivänään puettu.
Muut rekvisiitat, maljat ja vedet jättäisin kyllä väliin. - Kristitty.
Kyllä nimiäisiin kuuluu valkoinen kastemekko, vesi ja kynttilät, sillä nimiäiset on kirkkoon kuulumattoman ristiäiset. Lapsi ristitään ja siksi siinä käytetään samoja vahvoja ja vanhoja symboleja.
Vesi: liitetään yhteen Jeesuksen kanssa, seurakunnan jäseneksi.
Kynttilä: Jeesus tuli valoksi maailmaan, tuo valo johdattaa juhlittavaa kohti Jeesusta. Kynttilä on on myös rukouksen symboli ja tärkeä asia: ruokouksella pidetään yhteyttä Jumalaan, Taivaan Isään.
Minua vaan naurattaa kun jotkut luulee että nimiäiset ois jotain ei kristillistä...
Jos joku haluaisi oikeasti erottua kirkon traditiosta niin silloin lapsen kunniaksi ei järjestettäisi kristillisiä juhlia. Mutta ihmisillä on kaipuu kristillisyyteen ja siksi vanhoja tärkeitä symboleja ei haluta unohtaa : )
Jumala on rakkaus!- Kastepuku
Kynttilät kristillinen symboli? Höpö höpö: "arkeologit ovat löytäneet kynttilänjalkoja 1600-luvulta ennen ajanlaskumme alkua, joten on todennäköistä että jo muinaiset egyptiläiset osasivat valmistaa kynttilöitä."
http://www.partylite.fi/fi-fi/products/candles/historyofcandles/overview.aspx
Vedestä varmaan on turha edes keskustella. Vaikkakin asiat liittyvät kirkollisiin menoihin, niin mikä estää muuttamista niiden merkitystä? Otetaan häpeilemättä kristillisestä traditionaalisesta kasteesta hyvät merkitykset ja jätetään negatiiviset asiat pois, näin saadaan mainiot nimiäiset.
Esimerkiksi oman lapsen nimiäisessä on mahdollista että käytämme kastepukua. Saattaa olla myös jotain tuikkuja. Puhujakin on. Mutta se ei ole pappi vaan aivan toinen henkilö. Tilaisuudessa ei puhuta mitään uskonnosta. Lapsen syntymä on iloinen asia, siihen ei sotketa kristillisten käyttämiä epämääräisiä uskomuksia, ne jätetään ilomielin heille kristytyille pappeineen. Mutta pöllitään ne parhaat päältä!:) - Kastepuku
Kynttilät kristillinen symboli? Höpö höpö: "arkeologit ovat löytäneet kynttilänjalkoja 1600-luvulta ennen ajanlaskumme alkua, joten on todennäköistä että jo muinaiset egyptiläiset osasivat valmistaa kynttilöitä."
http://www.partylite.fi/fi-fi/products/candles/historyofcandles/overview.aspx
Vedestä varmaan on turha edes keskustella. Vaikkakin asiat liittyvät kirkollisiin menoihin, niin mikä estää muuttamista niiden merkitystä? Otetaan häpeilemättä kristillisestä traditionaalisesta kasteesta hyvät merkitykset ja jätetään negatiiviset asiat pois, näin saadaan mainiot nimiäiset.
Esimerkiksi oman lapsen nimiäisessä on mahdollista että käytämme kastepukua. Saattaa olla myös jotain tuikkuja. Puhujakin on. Mutta se ei ole pappi vaan aivan toinen henkilö. Tilaisuudessa ei puhuta mitään uskonnosta. Lapsen syntymä on iloinen asia, siihen ei sotketa kristillisten käyttämiä epämääräisiä uskomuksia, ne jätetään ilomielin heille kristytyille pappeineen. Mutta pöllitään ne parhaat päältä!:) - ei kristitty
meillä on kolme lasta joista kaksi vanhinta on kasettu ja tämä nuorimmainenkin oltaisiin kastettu mut kaikki joita kummeiksi olisi voinut ajatella ovat niitä kirkkoon kuulumattomia.päätettiin sit pitää nimiäiset mut se ei ollut oikein anoppini ja appiukkoni mieleen koska tulivat juhliin verkkarit jalassa,eivät halunneet ottaa ainuttakaan kuvaa ja muutenkin olivat jotenkin outoja,kummaa mielenosoitusta henkilöiltä jotka ovat itsekkin eronneet kirkosta.saivatpa pahanmielen minulle ja miehelleni käytöksellään.eivät ole muistaneet pikkuista millään muotoa.ja meillä oli vauvalla kastemekko päällä juhlissa enkä näe siinä mitään pahaa.
- symboli!!
vaan se alunperinen tunnettu jo esikristillisenä aikana. Mm. juutalaiset, spartalaiset jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö28110361K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2456016Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1735444PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *1105102Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot193335Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe92724- 2142642
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.202489- 282334
Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3822237