Palavarakkauden

pikkutaimet

Viime syksynä keräsin palavanrakkauden siemeniä. Keväällä heittelin siemenet perennapenkkiin. Nyt näyttää, että koko maa on pikkutaimien peitossa. Perennapenkin tarkoitus on, että kasvaisi erilaisia perennoja sikin sokin, suuruudeltaan noin 10m x 2m. Aloitin sen perustamisen viime vuonna ja nyt näyttää jo aika hyvältä.

Kysymys kuuluukin, että pitäisikö niitä harventaa vai hoitaako luonto harventamisen, eli ryppään vahvin taimi jatkaisi kasvuaan? Pieniä akileijan taimiakin näkyy, mutta ne ovat harvakseltaan.

Onko kenelläkään kokemuksia?

2

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvattaa aika ison pehkon, ennenkuin alkaa kasvattaa kukkavanaa, että jos se sinun taimistosi on ihan tiheää, niin siinä ei kunnolla mikään sovi kasvamaan. Harvenna noin 15 sentin päähän toisistaan. Elä heitä harvennustaimia hukkaan, istuta ne toisaalle. Joskus kukka ei talvehdi niin, että kaikki taimet nousisivat, niin voit sitten paikata kasvustosi kauniiksi. Eikä muuta kuin palavaa rakkautta sinulle!

    • Onttomukulakiurunkannus

      Pelasta mielellään niitä akileijojen taimia sieltä joukosta vähän edullisempiin oloihin. Ne ovat alkuunsa melko hidaskasvuisia eivätkä luultavasti pärjää palavallerakkaudelle kilpailussa. Akileija saattaa kyllä pysyä hengissä melkein missä vaan, mutta varsinkin jos se on jaloakileijaa ja varsinkin, jos haluat sen joskus kukkivan, se tarvitsee tukea ja kannustusta, hellyyttä ja huolenpitoa alkutaipaleellaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      98
      6739
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      409
      6480
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4781
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      92
      3700
    5. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3641
    6. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      66
      3512
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3352
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3070
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      5
      1890
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      16
      1479
    Aihe