Palavarakkauden

pikkutaimet

Viime syksynä keräsin palavanrakkauden siemeniä. Keväällä heittelin siemenet perennapenkkiin. Nyt näyttää, että koko maa on pikkutaimien peitossa. Perennapenkin tarkoitus on, että kasvaisi erilaisia perennoja sikin sokin, suuruudeltaan noin 10m x 2m. Aloitin sen perustamisen viime vuonna ja nyt näyttää jo aika hyvältä.

Kysymys kuuluukin, että pitäisikö niitä harventaa vai hoitaako luonto harventamisen, eli ryppään vahvin taimi jatkaisi kasvuaan? Pieniä akileijan taimiakin näkyy, mutta ne ovat harvakseltaan.

Onko kenelläkään kokemuksia?

2

482

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvattaa aika ison pehkon, ennenkuin alkaa kasvattaa kukkavanaa, että jos se sinun taimistosi on ihan tiheää, niin siinä ei kunnolla mikään sovi kasvamaan. Harvenna noin 15 sentin päähän toisistaan. Elä heitä harvennustaimia hukkaan, istuta ne toisaalle. Joskus kukka ei talvehdi niin, että kaikki taimet nousisivat, niin voit sitten paikata kasvustosi kauniiksi. Eikä muuta kuin palavaa rakkautta sinulle!

    • Onttomukulakiurunkannus

      Pelasta mielellään niitä akileijojen taimia sieltä joukosta vähän edullisempiin oloihin. Ne ovat alkuunsa melko hidaskasvuisia eivätkä luultavasti pärjää palavallerakkaudelle kilpailussa. Akileija saattaa kyllä pysyä hengissä melkein missä vaan, mutta varsinkin jos se on jaloakileijaa ja varsinkin, jos haluat sen joskus kukkivan, se tarvitsee tukea ja kannustusta, hellyyttä ja huolenpitoa alkutaipaleellaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      316
      1325
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      310
      1277
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      98
      1043
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      988
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      103
      935
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      930
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      782
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      20
      734
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      69
      621
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      5
      607
    Aihe