Outo ääni...

Seinästä

En tiennyt mihin olisin laittanut kysymykseni...

Takaulkokuistillamme on pörrännyt ampiaisia (mehiläisiä?). Johonkin katon rajaan ovat varmaan tehneet pesän.

WC on kuistin jälkeen, usein mennessäni sinne kuulen pientä niinkuin ankan vaakkumista, samanlaista ääntä kuuluu eräästä talomme huoneesta. En osaa oikein kuvata ääntä, pienenpienen ankan ääntelyn tai hivenen kaukaisen keskustelun ääntä.

Osaako kukaan kertoa mikä se ääni on?

7

3965

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joujoo

      kuolo joka siellä kutsuu

      • Seinästä

        Kiitos päivän piristyksestä! Nauroin ääneen luettuani viestisi! HIHHIIi.....

        Täytyykin kuunnella tarkemmin kumpaa se kutsuu, minua vai miestäni!


    • Ei ole kuolo korjannu :)

      Ekana epäilin jotain nisäkäspentuetta, sitten lintuja. Mutta äänen aiheuttajaksi selvisi sitkeän tarkkailun ja tutkimisen jäkeen kimalaisyhdyskunta. En tiedä miten saavat äänen aikaan.

      Taas tänä kesänä kuuntelemme samaa uikutusta. Pesää ei viitsi hävittää kun kimalaisia on aika vähän. Ensi syksynä tukin niiden kulkureiän ja laitan lähettyville kimalaispönttöjä.

      • Outo ääni

        Mistä niitä kimalaispönttöjä saa? Mihin kohtaan paras laittaa? Osaatko sanoa? Ja mistä tietää kimalaisten kulkureitin?

        En haluaisi pönttöjä aivan talon viereen, onneksi meillä hehtaarin tontti, mutta miten ne kimalaiset löytää pöntölle, jospa osa niistä kuitenkin tulee taas taloon?


      • kimalaispönttöjä?
        Outo ääni kirjoitti:

        Mistä niitä kimalaispönttöjä saa? Mihin kohtaan paras laittaa? Osaatko sanoa? Ja mistä tietää kimalaisten kulkureitin?

        En haluaisi pönttöjä aivan talon viereen, onneksi meillä hehtaarin tontti, mutta miten ne kimalaiset löytää pöntölle, jospa osa niistä kuitenkin tulee taas taloon?

        Maamehiläisille ynnä muille yksittäin eläville mesipistiäisille on pönttöjä (kts. esim. www.pratensis.fi), mutta kimalaispöntöistä en ole aiemmin kuullut.

        Kimalaiset yleensä pesii maahan, vain hyvin harvoin rakennuksiin. Sen sentään vielä ymmärtää että ne seinän väliin pesivät, mutta että pönttöön...? Onko sellaisia todella olemassa?


      • käytetään
        kimalaispönttöjä? kirjoitti:

        Maamehiläisille ynnä muille yksittäin eläville mesipistiäisille on pönttöjä (kts. esim. www.pratensis.fi), mutta kimalaispöntöistä en ole aiemmin kuullut.

        Kimalaiset yleensä pesii maahan, vain hyvin harvoin rakennuksiin. Sen sentään vielä ymmärtää että ne seinän väliin pesivät, mutta että pönttöön...? Onko sellaisia todella olemassa?

        puutarhoissa yleisesti.

        Yksinkertaisimmillaan se on pieni boksi, puolikas linnunpönttöä tai onton puun pätkä, johon sisäänmenoksi on porattu kimalaisen mentävä reikä. Asennetaan maan rajaan (irti maasta) tai puunkylkeen korkeammalle, puolivarjoon ja sateelta suojaan (ellei pöntön rakenne ole sateenkestävä). Täytteeksi vaikka kuivaa sammalta tai pumpulia.

        Netistä löytyy ohjeita vierailla kielillä (hakusana bumblebee next box). Tässä yksi linkki:
        http://tomclothier.hort.net/page38.html

        Ja tässä linkki Metlan sivulle, jossa esitellään kimalaispönttöjen kautta saatua hyötyä ja on siellä kuva myös kotimaisesta "pörrin pöntöstä".
        http://www.metla.fi/tiedotteet/2009/2009-04-08-marjat-ja-kimalaiset.htm

        Pörrinpönttö näkyy olevan myynnissä verkkokaupassa:
        http://nettikauppa.forestum.fi/Default.aspx~tabid~519~mid~963~ctl~CatalogItemDetails~CatalogItemID~2366~MasterCategoryID~53


    • Anonyymi

      Ehkä siellä on jotain ihmisiä tai ankkoja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      81
      4482
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      121
      4157
    3. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      33
      4028
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      169
      3261
    5. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      59
      2580
    6. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2577
    7. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      35
      2552
    8. 167
      2479
    9. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      68
      2449
    10. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      43
      2122
    Aihe