Outo ääni...

Seinästä

En tiennyt mihin olisin laittanut kysymykseni...

Takaulkokuistillamme on pörrännyt ampiaisia (mehiläisiä?). Johonkin katon rajaan ovat varmaan tehneet pesän.

WC on kuistin jälkeen, usein mennessäni sinne kuulen pientä niinkuin ankan vaakkumista, samanlaista ääntä kuuluu eräästä talomme huoneesta. En osaa oikein kuvata ääntä, pienenpienen ankan ääntelyn tai hivenen kaukaisen keskustelun ääntä.

Osaako kukaan kertoa mikä se ääni on?

7

3949

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joujoo

      kuolo joka siellä kutsuu

      • Seinästä

        Kiitos päivän piristyksestä! Nauroin ääneen luettuani viestisi! HIHHIIi.....

        Täytyykin kuunnella tarkemmin kumpaa se kutsuu, minua vai miestäni!


    • Ei ole kuolo korjannu :)

      Ekana epäilin jotain nisäkäspentuetta, sitten lintuja. Mutta äänen aiheuttajaksi selvisi sitkeän tarkkailun ja tutkimisen jäkeen kimalaisyhdyskunta. En tiedä miten saavat äänen aikaan.

      Taas tänä kesänä kuuntelemme samaa uikutusta. Pesää ei viitsi hävittää kun kimalaisia on aika vähän. Ensi syksynä tukin niiden kulkureiän ja laitan lähettyville kimalaispönttöjä.

      • Outo ääni

        Mistä niitä kimalaispönttöjä saa? Mihin kohtaan paras laittaa? Osaatko sanoa? Ja mistä tietää kimalaisten kulkureitin?

        En haluaisi pönttöjä aivan talon viereen, onneksi meillä hehtaarin tontti, mutta miten ne kimalaiset löytää pöntölle, jospa osa niistä kuitenkin tulee taas taloon?


      • kimalaispönttöjä?
        Outo ääni kirjoitti:

        Mistä niitä kimalaispönttöjä saa? Mihin kohtaan paras laittaa? Osaatko sanoa? Ja mistä tietää kimalaisten kulkureitin?

        En haluaisi pönttöjä aivan talon viereen, onneksi meillä hehtaarin tontti, mutta miten ne kimalaiset löytää pöntölle, jospa osa niistä kuitenkin tulee taas taloon?

        Maamehiläisille ynnä muille yksittäin eläville mesipistiäisille on pönttöjä (kts. esim. www.pratensis.fi), mutta kimalaispöntöistä en ole aiemmin kuullut.

        Kimalaiset yleensä pesii maahan, vain hyvin harvoin rakennuksiin. Sen sentään vielä ymmärtää että ne seinän väliin pesivät, mutta että pönttöön...? Onko sellaisia todella olemassa?


      • käytetään
        kimalaispönttöjä? kirjoitti:

        Maamehiläisille ynnä muille yksittäin eläville mesipistiäisille on pönttöjä (kts. esim. www.pratensis.fi), mutta kimalaispöntöistä en ole aiemmin kuullut.

        Kimalaiset yleensä pesii maahan, vain hyvin harvoin rakennuksiin. Sen sentään vielä ymmärtää että ne seinän väliin pesivät, mutta että pönttöön...? Onko sellaisia todella olemassa?

        puutarhoissa yleisesti.

        Yksinkertaisimmillaan se on pieni boksi, puolikas linnunpönttöä tai onton puun pätkä, johon sisäänmenoksi on porattu kimalaisen mentävä reikä. Asennetaan maan rajaan (irti maasta) tai puunkylkeen korkeammalle, puolivarjoon ja sateelta suojaan (ellei pöntön rakenne ole sateenkestävä). Täytteeksi vaikka kuivaa sammalta tai pumpulia.

        Netistä löytyy ohjeita vierailla kielillä (hakusana bumblebee next box). Tässä yksi linkki:
        http://tomclothier.hort.net/page38.html

        Ja tässä linkki Metlan sivulle, jossa esitellään kimalaispönttöjen kautta saatua hyötyä ja on siellä kuva myös kotimaisesta "pörrin pöntöstä".
        http://www.metla.fi/tiedotteet/2009/2009-04-08-marjat-ja-kimalaiset.htm

        Pörrinpönttö näkyy olevan myynnissä verkkokaupassa:
        http://nettikauppa.forestum.fi/Default.aspx~tabid~519~mid~963~ctl~CatalogItemDetails~CatalogItemID~2366~MasterCategoryID~53


    • Anonyymi

      Ehkä siellä on jotain ihmisiä tai ankkoja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      27
      3176
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      853
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      770
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      760
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      694
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      601
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      20
      569
    8. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      41
      560
    9. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      11
      553
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      549
    Aihe