Moi.
Muuton jälkeen, pesukone ei toimii kuten pitäisi.
Kone pesee pyyhkit, mutta ei huuhtele. Ohjelma siis aina loppuu kun huuhtelu pitäisi alkaa.
Muuten se toimii niinkuin ennenkin.
Ainoa "muutos" pesukoneeseen on pitempi veden imuletku.
Onko ideoita mikä voisi olla vikana? En haluaisi juuri nyt osta uusi kone.
Potilas on Husqvarna QW 1100T. (iästä ei ole tietoa).
Muuton jälkeen, pesukone ei toimii kuten pitäisi.
Kone pesee pyyhkit, mutta ei huuhtele. Ohjelma siis aina loppuu kun huuhtelu pitäisi alkaa.
Muuten se toimii niinkuin ennenkin.
Ainoa "muutos" pesukoneeseen on pitempi veden imuletku.
Onko ideoita mikä voisi olla vikana? En haluaisi juuri nyt osta uusi kone.
Potilas on Husqvarna QW 1100T. (iästä ei ole tietoa).
Vastaukset 9
Vanhimmat
valittu vesi koneessa vaihtoehtoa
Sama tilanne meidän koneella Siemens Siwamat, joka on toiminut hienosti tähän asti. Pesimme koneen 90 pesulla tyhjänä ja katsoimme suodattimet, mutta nyt se on parin kuukauden jälkeen taas oireillut. Tilanne on että vesi ei poistu rummusta, joten huuhteluvesi ei mahdu pesuveden kanssa rumpuun. Kannattaa tarkistaa, ettei poistoletku ole tukossa ja että poistopumppu pyörii. Se meilläkin on taas edessä. Apteekista saa myös sitruunahappoa, jolla voi pestä 90 asteessa tyhjän koneellisen, sekin voi liuottaa mahdollista tukosta.
ongelma, oletko katsonut että ei ole tulppa paikoillaan poistoputken viemäröinnissä, tarkista toimiiko poistopumppu. Luultavasti ei poista vesiä ja siten ei myöskään huuhtele.
Pesukone siis kyllä tyhjentää vedet, ongelmatta. Itsekin epäilin sitä syyksi ensin, mutta ei ollut.
Vika löytyi. Kun tyhjennysputki oli liian vähän ylöspäin suunnattu (vedet menee lattiakaivoon), niin kaikki vedet valui ulos kun kone piti huuhdella pyykit, eikä kone hyväksynyt asian. Olipa yksinkertaista!!
Itselläni ollut juuri sama vika kun muutin vähän aikaa sitten ja otin koneen mukaan uuteen kämppään.. mullakin menee vesi lattiakaivoon joten varmaan just sama juttu siinä. Kiitti vinkistä siis!
noihin pesualtaitten hajulukkoihin saasellaisia osia että saa pesukoneen poistoputken kiinni. helpottaa kuulemma elämää.
Poista. Vesi. Rummun. Sisältä
Meiläki on ongelma hoover 10kg pesukone niinku laiton hellä ohjelman verhoille nii se otti ekat vedet toiset vedet nii se ei lopeta veden ottoo sit sammutin käynistin uudelleen 50min mut se ottaa vaa vettä eikä tyhjennä ei huuhtele ei linkoa se. Ja sit se luovutti anto avaa luukun mut sit ku laitan päälle nii se jatkaa samaa ohjelmaa